Priapizm

Priapizm
25 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

Priapizm Nedir

Priapizm ( Priapism ) ,  peniste ereksiyon hali, cinsel uyarı olmaksızın sürekli oluşan, genellikle de ağrı ile birlikte ortaya çıkan ve 6 saate yakın penisin sertleşmesidir.

Priapizm ( Priapism ) adı Yunan tanrısı  Priapus  tan alınmıştır.( Antik Yunanca : Πρίαπος), bereket tanrısı)

Priapizm ( Priapism ) ,peniste herhangi bir cinsel uyarı olmaksızın sürekli oluşan, genellikle de ağrı ile birlikte ortaya çıkan ve dört saatten fazla süren sertleşmedir. Bu durum, penise kan toplandığı ve geri boşalamadığı ya da gidemediği zaman meydana gelir. Bu durum anında tedavi edilmediği takdirde korkunç ve kalıcı sertleşme problemlerine yol açabilir.

Priapizm acil tıbbi müdahale gereken nadir bir durumdur. Priapizmin tedavi isteme nedeni ,genellikle ereksiyon (sertleşme) almak ya da korumak için yetersizlik neden olabilecek doku hasarı önlemek için gereklidir.

Bu probleme yeni doğanlar dahil her yaş grubunda rastlanabilir.Priapizm yaşları 5 ve 10 yaşında ve yaşları 20 ila 50 yaşındaki erkek arasındaki erkeklerde sık görülür.

Ereksiyonun 4 saatten uzun sürmesi halinde penis kavernöz dokularda fibrozis oluşur. Bu bölge beslenmesinde, oksijenlenmesinde sorunlar ortaya çıkar. Bu koşullarda geri dönüşümsüz etkiler 12 saat, bölgesel değişiklikler 24 saat, tümüyle etkilenme 48 saat sonra görülür.

Priapizm hastaligi kan akışına göre  ayırabiliriz..

iskemik (kansız) priapizm- Yavaş akıntılı
İskemik veya düşük akıntılı, priapizmde  penis uzun süre kansız kalacaktır. Sağlıklı bir erkekte bu durumun sebebi bilinmemektedir.Ancak orak hücre hastası, kan kanseri ya da sıtma olan erkeklerde de etkili olur.Bu priapizmin en yaygın türü var. İşaretler ve belirtiler şunlardır:

 • Dört saatten fazla süren İstenmeyen ereksiyon
 • Penis penis sert, fakat penis kafası yumuşaktır.
 • Genellikle ağrılı veya ihale penis

İskemik (kansız) olmayan priapizm -Yüksek Akıntılı 

Yüksek Akıntı Yavaş akıntıya göre daha az ağrı ile ortaya çıkar ve nadiren görülür. Bu duruma ise penis ya da er bezi torbası ile anüs arasındaki bölgendeki bir yaralanma neticesinde penis içersindeki kan dolaşımının engellenmesi sebep olur.İşaretler ve belirtiler şunlardır:

 • En azından dört saat süren istenmeyen ereksiyondur
 • Peniste değişebilir diklik
 • Cinsel birleşmede uyarılamama
 • Genellikle ağrısız

 

Priapizm Nedenleri

3 ana nedenini sırayla açıklayalım.

 1. Orak hücreli anemi : Priapizm hastaliği sebeplerinden biri orak hücre hastalığıdır.Bu orak hücre hastalığı olan yetişkinlerin yaklaşık% 42 sinde  sonunda priapizm ortaya çıkacağı tahmin edilmiştir.
 2. Lösemi
 3. İlaçlar : Priapizm yaygın bir nedeni doğru yada yanlış ilaç kullanımıdır.Priapizm neden olabilen  ilaçlar Desyrel tedavisinde kullanılan, depresyon , Thorazine belirli bir akıl hastalıkları tedavi etmede kullanılan türlerdir. Bu durumu tedavi etmek erektil disfonksiyon, oral veya enjeksiyon ilaçlar insanlar için de priapizm neden olabilir.

 

Priapizmin nedeni olan bazı ilaçları sınıflandıralım ;

 • Sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) ve vardenafil (Levitra) gibi erektil disfonksiyon yönetmek için kullanılan oral ilaçlar,
 • İlaçlar gibi papaverin gibi, erektil disfonksiyon tedavisinde penis içine doğrudan enjekte edilen ürünler.
 • Böyle fluoksetin (Prozac) ve bupropion (Wellbutrin) gibi antidepresanlar,
 • Böyle risperidon (Risperdal) ve olanzapin (Zyprexa) gibi psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Varfarin (Coumadin) ve heparin gibi kan sulandırıcılar.

 

Priapizmin nedenleri arasında yasadışı uyuşturucu kullanımı  özellikle iskemik priapizmin nedeni olabilir. Olası nedenleri şunlardır:

 • Erektil disfonksiyon ilaçları Rekreasyonel kullanımı
 • Çok fazla alkol
 • Esrar, marihuana ya da kokain gibi uyuşturucu kullanımı

 

Priapizmin diğer nedenleri şunlardır:

 • Omurilik ya da genital bölgeye Travma ve yaralanma
 • Karadul örümceği ısırığı
 • Karbon monoksit zehirlenmesi
 • Nadir durumlarda, priapizm penisin etkileyen ve kan çıkışı önleyebilir kanser ile ilgili olabilir.

 

Priapizmin Belirtileri

Priapizm Erkek Hastalığı , anlaşıldığında , derhal tıbbi yardım istemeniz önemlidir.Eğer aşağıdaki problemler sıralanırsa Doktorunuza bildiriniz:

 • Uzun zaman  sertleşme olduğunda
 • uzun süren ereksiyon hali
 • Herhangi bir ilaç veya kullandığınız yasal ya da yasadışı uyuşturucular kullanıyorsanız  doktorunuz ile dürüst olun, yasadışı ilaç kullanımı özellikle önemlidir kokain priapizm bağlantılı olmuştur.
 • Priapizm vücudun o bölgesine travma takip olsun ya da olmasın.

 

Priapizm Erkek Hastalığı tedavi edilmediğinde  ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Penis içinde sıkışıp kana oksijen kaynağı yoksun ve dokulara toksik hale gelir. Ereksiyon ayak saatten daha uzun sürer, oksijen-fakir kan penis dokularına zarar veya yok etmeye başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak,  eğer bu hastalık tedavi edilmesse ,  aşağıdaki hastalıkların nedeni olabilir :

 • Erektil disfonksiyon, olmak ya da cinsel uyarılma ile ayakta kalmak için penisin yetersizliği
 • Penis şekilsizliği

 

Priapizmin Tedavisi

Priapizm Erkek Hastalığı  tedavisi yapılırken türlerine göre değerlendirelim.

Priapizm Erkek Hastalığı türlerine göre tedavileri

İskemik Priapizm

Kansız kalan penisin- acil tedavi gerektiren acil bir durumdur. Bu tedavi, genellikle penis kan boşaltma ve ilaç kullanılarak bir kombinasyonu ile başlar.

 • Aspirasyon.  Penis lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, aşırı kan küçük bir iğne ve şırınga kullanılarak, ondan boşaltılır. Bu yöntemin parçası olarak, penis damarları, aynı zamanda bir tuz çözeltisi ile yıkanır edilebilir. Bu tedavi ağrıyı rahatlatır, oksijenden yoksun  kan dokuları temizler ve ereksiyon vermeyebilir. Ereksiyon sona erene kadar bu tedavi tekrarlanabilir.
 • İlaç.  Bir ilacın Enjeksiyon bir alfa-adrenerjik, örneğin fenilefrin olarak, penis dokusu içinde süngerimsi sempatomimetik enjekte edilebilir adlandırılır. Bu ilaç, artan kan akışını sağlayan, penis kan dışarı taşınması kan damarları açmak için izin verir ve böylece bu eylem in kan akışını sınırlandırarak, penis içine kan taşıyan kan damarlarını daraltır. Gerekirse bu tedavi, birkaç saatten fazla sıklıkta tekrarlanabilir. Eğer yüksek tansiyon veya kalp hastalığı varsa-örneğin başağrısı, baş dönmesi ve yüksek tansiyon gibi yan etkileri, bazı risk vardır.
 • Diğer tedaviler başarılı olmazsa  Cerrahi yola başvurulur.  Bir cerrah, bir şant, normal penis boyunca ilerler, böylece kan akışını yönlendirir cihaz implante olabilir.
 • Eğer orak hücreli anemi varsa  ek tedaviler.,  Bu tür destekleyici oksijen ya da sulu tutmak için intravenöz çözüm olarak hastalığı ile ilgili bölüm, tedavi etmek için kullanılan ek tedaviler alabilirsiniz.

 

İskemik olmayan Priapizm

İskemik olmayan priapizm genellikle normal fiziksel tedavi ile geçer. Penis hasar riski olduğundan, doktorunuz bir saat-ve-bekleme yaklaşımını önerebilir. Penis ve anüs tabanı arasındaki bölge  üzerindeki buz ve baskı ereksiyonu sonlandırmak yardımcı olabilir.

Cerrahi geçici penise kan akışını bloke malzeme eklemek için bazı durumlarda gerekli olabilir. Vücut sonunda malzemenin emer.Çünkü Cerrahi işlem de arterler ya da yaralanma sonucu doku hasarı onarmak için gerekli olabilir.

Tüm priapizm tedavisinde amaç ereksiyon gidecek ve gelecek erektil fonksiyonun korunması amaçlanır. Eğer priapizm karşılaştığınız şüpheleniyorsanız, bunu kendiniz tedavi etmeye kalkışmayınız gerekir. Bunun yerine, kısa sürede acil bakım için başvurun.

 

Priapizm Tanı Testleri

Priapizm türünü belirlemek için doktorunuz muhtemelen bazı testler yapacaktır. Ek testler priapizmin nedenini belirlemek için olabilir.

 • Kan gazı ölçümü. Bu testte, küçük bir iğne bir kan örneği kaldırmak için penisin içine yerleştirilir. Kan koyuysa – oksijen yoksun – durumun en olası iskemik priapizm olduğunu. Parlak kırmızı ise, priapizm büyük olasılıkla iskemik olmayan olduğunu. Kan belirli gazların miktarda ölçen bir laboratuvar test priapizm tipi teyit olabilir.
 • Kan testleri. Kan kırmızı kan hücreleri ve mevcut trombosit miktarını ölçmek için test edilebilir. Sonuçlar orak hücreli anemi, diğer kan hastalıkları veya bazı kanserler gibi hastalıklardan kanıt sağlayabilir.
 • Ultrason. Sen iç organların bir görüntü oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir renkli Doppler ultrasonografi, olabilir. Bu test iskemik veya iskemik olmayan priapizm öneririm o penis içindeki kan akışını ölçmek için kullanılabilir. Sınav da altta yatan bir neden olabilir bir yaralanma, tümör veya anormalliği ortaya çıkarabilir.
 • Toksikoloji testi. Doktorunuz priapizm nedeni olabilen yasadışı veya reçeteli ilaçlar için toksikoloji testi yapılmasını isteyebilir. Bu kan ve idrar örnekleri ile yapılır.

 

 

 

 

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 • Priapism. Merck El: Sağlık Profesyonelleri için Merck Manual. http://www.merck.com/mmpe/print/sec17/ch226/ch226j.html. 8 Eylül 2010 erişildi.
 • Priapizmin yönetimi AUA kılavuz. Linthicum, Md: Amerikan Üroloji Birliği Eğitim ve Araştırma A.Ş. 7 Eylül 2010 erişildi. Broderick GA, et al. Priapizm: patogenez, epidemiyoloji ve yönetimi.
 • Cinsel Tıp Dergisi. 2010; 7:476. Burnett AL, et al. Priapizm: Şu prensipler ve uygulamalar. Kuzey Amerika Üroloji Kliniği. 2007; 34:631
 • Şehrinizdeki Priapism (Uzamış Ve Ağrılı Ereksiyon) tıp doktorlarına ulaşın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git