Peyroni

Peyroni
25 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 51 kez okundu.

Peyroni-Peyronies

Peyroni-Peyronies Nedir

Peyroni-Peyronies bir erkek hastalığıdır.Peyroni hastalığı, bir plak, ya da sert bir şişlik ile karakterizedir, bu penisin ereksiyon dokusu üzerinde oluşturur. Plak genellikle bir fibröz doku dönüşebilir iltihabı gibi başlar.Bu sebeple Cinsel organın eğrilmesine peyroni adı verilir. Bu hastalık orta yaş üzerindeki erkeklerde ve çoğunlukla şeker hastalarında görülüyor. Travma ya da iltihabi durumlar peyroni hastalığını etkiler. Eğer eğrilik artarsa kişi ağrı yüzünden cinsel ilişkiye giremez hale gelir.

Peyroni hastalığı ilk kez bir Fransız cerrah, François de la Peyronie tarafından 1743 yılında tarif edilmiştir. Bu iktidarsızlık biçimi olarak sınıflandırıldı. Ancak, şimdi iktidarsızlık Peyroni hastalığı ile ilişkili bir faktör olarak kabul edilmektedir, ama iktidsrsızlık şimdi birçok sebebi vardır.

Penisin kireçlenmesi de denilen Peyroni hastalığı eski ABD başkanı Bill Clinton’ın hastalığı olarak ünlenmiştir. Peyroni Hastalığı konusunda Amerika’da yapılan bir çalışmada Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), ABD, göre erkeklerin% 10’a oranında görüldüğü bildirilmiştir. 

Penis içerisinde sert plakların oluşması ve penisin aşağı, sağa sola veya yukarıya doğru eğrilmesi olan  Peyroni adı , 40 yaşını geçen her erkek bu hastalığa aday olarak gösterilmekte.  Genellikle penisin arka tarafında ve kökünde görülen bu hastalık kesin sebebi bilinmediği için, eğrilik derecesine göre  ilaçla yüzde yüz  kesin tedavisi de bulunmamaktadır.Böyle bir durumda Cerrahi yol seçilmelidir.

Peyroni  hastalığı ülkemizde 75000 erkekde olabilirliği tahmin edilmektedir.Penis cetvelle çizilmiş gibi dümdüz değildir ve düzgün sınırlara sahip değildir. İnsanlarda çok az bir sağa veya sola eğrilik olabilir ancak bazılarında bu eğrilik daha fazladır. Penisteki eğriliğin düzeltilmesi için gereklilik olanlar eğer bu eğrilik sizin cinsel ilişki kurmanızı engelliyor veya ilişki sırasında size veya eşinize acı veriyorsa bu düzeltilmelidir. Ayrıca bu eğrilik kişide psikolojik problem oluşturuyorsa (kişi ciddi anlamda penisinin eğriliğinden estetik açıdan, yani görüntüsünden rahatsız oluyor ve bu yüzden soyunmaktan kaçınıyor veya ilişkiye giremiyorsa) o zaman bununda düzeltilmesi gereken bir sorun sayılır. Tedavide Potaba veya E vitamini gibi bazı ilaçlar hastalığın ilk döneminde %30-40 civarında düzelme sağlayabilir, Lezyon içine yapılan lokal kortizon tedavisi de faydalı olabilir. Ayrıca 40 derecenin üzerindeki eğriliklerde asıl tedavi cerrahidir. Penis yeteri kadar sertleşmiyor ve vajene girmede zorluk yaşanıyorsa ameliyatla düzeltilmelidir. Eğer sizde de penis eğriliği gibi bir şüphe veya sıkıntı varsa çekinmeden ve mutlaka bir üroloji hekimine muayeneye gidiniz, gerçekten gerekli görürse cerrahi bir müdahale ile düzeltilebilir. Bu şüphe, sıkıntı veya utanma duygusu ile geçirdiğiniz her süre sizi üzecek ve cinsel hayatınızı olumsuz etkileyecektir.

Penis eğriliği,Mitolojide, Afrodit tanrı Zeus ile sevişmesinden doğan çirkin bebeği Priapos’u kimselere göstermemek için kırlara terk eder. Bebeği çobanlar bulup büyütür. Priapos´un çarpık ve kısa bir bedeni ve neredeyse boyuna yakın ve daima yukarıya doğru kalkık duran bir penisi vardır. Priapos, bağları, bahçeleri korur, bereketi simgelerdi ve bu nedenle de erkekliğine tapınılırdı. Böylece büyük ve sert penis erkeklik gücü ve bereket simgesi olarak yüzyıllardır etkisini sürdürmüştür.

Peyroni Hastalık Nedenleri

Doğumsal Penis Eğriliği  olabilir.Anne karnında bulunan bebeğin penisi tek taraflı olarak gelişmektedir. Böyle bir durumda penis ereksiyon durumunda gelişmeyerek yana doğru eğilme gösterir. Doğuştan penis eğriliği sorunu ergenlik zamanında penisin boyutundaki büyüme ile belli olur. Doktor muayenesinde ereksiyon durumundaki penisin görülmesiyle kesin tanı konulabilir.Doğumsal penis eğriliğinin ilaç ile tedavisi yapılamaz. Bu problem sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Fakat cinsel beraberlikte problem oluşturmadığı sürece ameliyat yapılmasına gerek duyulmaz.

Peyroni ,ereksiyon halindeki penisin cinsel ilişki sırasında aşırı zorlamalarıyla maruz kaldığı travmalar sonucu kavernöz dokularda yırtılmalar oluşmasıdır. Bu hastalarda hemen cerrahi tedavi ile dokuların tamiri yapılmazsa genellikle peniste eğriliğe neden olabilir. Bu tip eğrilikler daha sonra gene bazı özel cerrahi teknikler kullanılarak ameliyatla düzeltilebilir.
Peyroni hastalığı özellikle 40-60 yaş hasta grubunda oluşur. Bu hastalığın oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır.

Penis travmaları, cinsel ilişkiyi biraz sert yaşama, penis kırılması, aşırı seks ve mastürbasyon, vaskülit gibi damar iltihaplanmaları Peyroni hastalığının oluşmasına yol açabilir.

Nedenleri arasında: Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek mikrovasküler travmalar, E vitamini yetersizliği vücuttaki büyüme faktörlerinden oluşacak patolojiler vardır. Bu amaçla çeşitli cerrahi teknikler kullanılabilir.Bu belirtilen ameliyatlar hastalarda ereksiyonun normal olduğu durumlarda uygulanır. Ancak eğer ereksiyon sorunu mevcut ise penis eğriliği Penil Protez ameliyatı ile tedavi edilir.

Peyroni-Peyronies Belirtileri

Peyroni hastalığında penis eğriliği, cinsel birleşmeyi imkansız kılabilir ve partnerler için rahatsızlık verir. Peniste kitle ve eğilme tüm erkeklerde görülmez ve aynı şiddette olmaz. Peyroni ilerleyici bir hastalıktır. İlk başlarda ereksiyonda ağrı duyulmaya başlanır ve bu ağrılı dönem tedavisiz kaybolur. Kişi sert plakları penis diplerinde hissetmeye başladığında ereksiyonda değişimi fark eder. Bu nedenle geç kalmadan peniste ağrı veya kitle hissi varsa, şüphe veya sıkıntı yaşamadan, çekinmeden ve hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü geçirdiğiniz her süre cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Peyroni hastalığında plak  oluşumu iyi huylu yani kansere sebep olmaz. Aşağıdaki Peyroni hastalığının en yaygın belirtileridir. Ancak, her bireyin farklı belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Belirtileri şunlardır:

 • Penis eğriliği üste doğru ise ,plak oluşumu üsttedir.Penisin aşağı eğikliği , alt plak oluşumunu belirtir.
 • Plak alt ve üst her iki geliştirir durumda, girinti ve penisin kısalması oluşabilir.
 • Ağrı, bükme ve duygusal sıkıntı cinsel ilişkiye yasaklayabilir.
 • Ağrılı ereksiyon oluşabilir.

Peyroni hastalığının belirtileri diğer şartları veya sağlık sorunları benzeyebilir.Her zaman bir tanı için doktorunuza danışın.Doktorunuz peyroni tanısı için Fibröz plağın yeri ve büyüklüğü saptamak için yapılan Kavernozografi ile tanısı konur.

Peyroni-Peyronies Tedavisi 

İlaç Tedavisi

Peyroni Hastalığın yaklaşık 12 ayı bulan akut döneminde peniste ereksiyonla oluşan şiddetli ağrılar ve eğrilik olabilir.Hastaların az bir kısmında semptomlar kendiliğinden düzelebilir. (ilk 12 ayda). Ancak bu dönemin sonrasında önemli bir hasta grubunda belirtiler ilerler ve ağrılar kaybolsa da peniste eğirlik giderek artabilir. Bazen de her iki yanda oluşabilecek lezyona bağlı olarak kum saati gibi boğumlu bir penis görünümüne neden olabilir. Peyroni hastalığının ilk döneminde ( 1 yıl ) ağızdan alınabilecek bazı ilaçlar % 30-40 civarında düzelme sağlayabilir. Lezyonun içine yapılan bazı enjeksiyonlar ile de kısmi düzelmeler görülmüştür. Eğriliği düzeltmeye yönelik asıl tedavi cerrahidir.

Potaba veya E vitamini gibi bazı ilaçlar hastalığın ilk döneminde %30-40 civarında düzelme sağlayabilir.Lezyon içine yapılan Kortizon enjeksiyonları kullanılır.

Cerrahi Tedavi

 1. 40 derecenin üzerindeki eğriliklerde tedavi ameliyattır. sertleşmiyor ve vajene girmede zorluk yaşanıyorsa ameliyatla düzeltilmelidir.Bunlar normalse ameliyat edilmez.
 2. Penis eğriliğin hafif olduğu ve sertleşme sorunları olmayan vakalarda nesbit veya plikasyon ameliyatları yapılmalır.
 3. Penisin eğriliği yoğun olduğu ve sertleşme sorunları olmayan vakalarda yama yöntemi kullanılır.
 4. Penis eğriliğinin yoğun olduğu ve sertleşme sorunları da olan vakalarda ise Penil Protez ameliyatı yapılır.

[learn_more caption=”Peyroni-Peyronies Bilgi Kaynakları Gelarabul”]

 •  “Auxilium Boru Hattı: Peyroni hastalığı” . 2011/07/15 alındı ​​.
 • Hutchison, Courtney. “Penis-Doğrultma İlaç Xiaflex Peyronie için rahatlama sağlayabilir” . ABC News Tıp Birimi .
 • Weidner W, et al. (2005). “Peyronie Hastalığının Tedavisinde Potasyum Paraaminobenzoate (Potaba): Prospektif, plasebo-kontrollü, Randomize Bir Çalışma”. Avrupa Üroloji 47 : 530-6. PMID 15774254 .
 • Safarinejad MR, et al. (2009). “Erken kronik Peyronie hastalığında pentoksifilin etkinliğini ve güvenliğini bir çift kör, plasebo-kontrollü bir çalışma”. Uluslararası Üroloji Dergisi 106 : 240-8. PMID 19863517 .
 • Safarinejad MR (2010). “Erken kronik Peyronie hastalığında koenzim Q10 takviyesi Emniyet ve etkinliği: Çift-kör, plasebo-kontrollü, randomize çalışma.” İktidarsızlık Araştırmaları Dergisi 22 :. 298-309 PMID 20.720.560 .
 •  Freedberg, Irwin M. Fitzpatrick, Thomas B. (2003). genel tıp Fitzpatrick Kullanıcı dermatoloji (6th ed.). New York: McGraw-Hill, Tıbbi Pub. Bölümü. p. 990. ISBN 0-07-138076-0 Levine LA, Estrada CR, Fırtına DW, Matkov TG (2003). “Peyroni hastalığı genç erkeklerde: özellikleri ve tedavi sonuçları” . Androloji Dergisi 24 (1): 27-32. PMID 12514077 .
 • Levine, L. (2010) Peyroni hastalığı ve erektil disfonksiyon: Mevcut anlayış ve gelecekteki yönü. Indian Journal
 • “Peyroni hastalığı – MayoClinic.com” . 2007-12-03 alındı ​​.
 • Peyronies nedir.NCAA
 • a b “Peyroni hastalığı: Nedenler” . MayoClinic.com . 2010-03-18 alındı ​​[/learn_more]

Etiketler:

Peyroni Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Harun Kuruoğlu diyor ki:

  İki yıldan beri bir Üniversitenin Endokrinoloji bölümünde Diabet tedavisi görmekteyim.Peyronie rahatsızlığımı iki aydır gözlemliyorum. Yazınızdan ciddi olarak faydalandım.Teşekkür ediyorum.Var olan sorunumun daha fazla ilerlememesi için en kısa sürede Üroloji uzmanına gidip ne yapılması gerektiği konusunda sağlık ve ayrıntılı bilgi alacağım ve tedaviyede başlayacağım.Yayınlamış olduğunuz bu yazınızlada insanlara faydalı olduğunuz kanaatindeyim ,bunun içinde size teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Sayfa başına git