Kırmızı Ayı Üzümü

Kırmızı Ayı Üzümü

Kırmızı Ayı Üzümü ,ingilizce adıyla cranberry , latince adı Vaccinium arctostaphylos  olan Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry ,2 metreye kadar boylanabilen, kırmızı çiçekli, meyveleri siyahımsı renkte bir bitki olan Ayı Üzümü, Trabzon Çayı olarak da bilinir. İçerisinde çeşitli organik asitler, tanen ve arbutin bulunur.Kış ve yaz yeşil kalan 30 cm. kadar yüksek sürüngen bir çalıdır.Yapraklar almaşık, derimsi, bütünkenarlı ve ucu yuvarlak, kama şeklinde kaideye doğru daralarak kısa sap haline gelir.Üst yüzü koyu yeşil, damarları çukurlu ve örümcek ağı gibi, alt yüzü açık yeşil, damarlar örümcek ağı gibi, şişkindir.Çiçekler beyaz veya pembe, çiçek demetleri sap uçlarında salkım gibi salkar.Çanak sığ bölümlü kaynaşık, taç 5 yapraklı ve erkek organ 8-10 adettir.Meyve kırmızı, kuru etli, 3-7 çekirdekli çiçektir.

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry, Kuru taşlıklı ve kayalıklı alanlarda, kuru iğneli yapraklı orman ve yüksek dağlarda yetişir.

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Nasıl Kullanılır

Taze yaprakları kurutulup suda pişirilerek çayı yapılır ve içilir. Hafif mikrop öldürücü etkisinden dolayı haricen yaraları temizlemekte de kullanılabilir. Uzun süreli ve yüksek miktarlarda kullanılması zararlı olabilir. Ayrıca, hamilelik ve emzir dönemi ile 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.Yapraklar çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır.Tepe dallar kesilir, sonra yapraklar toplanır.Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur.Kuru yaprakların üst yüzü koyuyeşil, alt yüzü-solukpembe, kokusuz, azacı ve buruk tattadır.Rutubet payı %12’dir.Kağıt-kenevir torbalarda paketlenir.Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Yapraklar toplanırken kırmızı ayı üzümü (Vaccinium vitisidaea L.) yapraklarıyla karıştırılmamalı, bunun yaprakları oval ve alt kısmında siyahi kahve noktalar vardır; şimşir (Baxus semperviren L.) bunun yapraklarının anadamarında yan damarlar yoktur; küt yapraklı ayıüzümü (mavi) (Vaccinium ulignosum L.) yaprakları daha geniş, bütünkenarlı, derimsi değildir; siyah ayıüzümü (Vaccinium myrtillus L.) yaprakları dişli ve derimsi değildir.Bu cinslerin yaprakları ile karıştırılmamalıdır.

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Dövülmüş yapraklardan ,1 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 10 dakika kaynatılır, süzüldükten sonra, günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Yaprakları,  dezenfeksiyon ve idrar söktürücü, ayrıca sistem üzerindeki tesiri arbutinin hidrihinon ve metilhidrohinon’a ayrılmasından ileri gelir.Bunlar alkalik idrarda kuvvetli antiseptikliktirler.Bundan dolayı ayıüzümü yaprağı alınırken az miktarda ekmek sodası (bikarbonat) karıştırılmalıdır.

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry  Kimyasal Yapısı

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Bitkisi , arbutin, sepi maddeler, gal asidi, galotanin, elagasidi, elagtaneni, serbest hidrohinon, uvaol, hiperozid, kversetin, kinin ve karıca asidi ve az miktarda eterik yağ ihtiva eder.

Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Faydaları,Yararları

  • Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry , çok iyi dezenfeksiyon antioksidan ve idrar söktürücü hassaya sahiptir.
  • İdrar ile ilgili kulağımıza gelen tüm rahatsızlıklara şifadır.Kırmızı Ayı üzümü halk arasında mesane ve böbreklerin iltihabı, böbreklerde kum ve taş, kanlı işeme, alttan kaçırma, su toplama, şeker hastalığı, beyaz akıntı, böbrek veremi, gayri iradi meni akması (ihtilat) vs.de kullanılır.
  • Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry ,Mikrop öldürücü etkisi ile özellikle idrar yollarındaki mikropları öldürerek başta mesane ve böbrek iltihapları olmak üzere idrar yolu hastalıklarına karşı faydalı olur. Aynı zamanda kabız edicidir.
  • Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry ,gece altını ıslatmayı önlemeye yardımcı olur.
  • Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Kanı temizler.
  • Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry Kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.
  • Kırmızı Ayı Üzümü Cranberry içerisinde bulunan maddeler, bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engelleyici özelliklere sahiptir, bu durum bitkinin geleneksel olarak özellikle idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılmasını sağlamıştır.

Share and Enjoy

Yazımızı Yorumlarmısınız ?

Gerekli alan

Pinterest