Kereviz

Kereviz | Celery

Kereviz Nedir ?, Şifalı bir bitki mi ? , Kerevizin Faydaları Nelerdir ? , Kerevizin zararı var mı ?, Kerevizin Kalp sağlığı için önemi nedir ?, Kerevizin Tansiyon ve Sinir Sistemine ne faydası vardır ?, Kerevizin sapını ,yapraklarını,kökünü nasıl kullanmalıyız ?

Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kereviz Nedir

Kereviz ,ingilizce Celery, latince  (Apium graveolens), maydanozgiller Apiaceae familyası içinden gelen,bienalin sebze grubunun üyesi (iki yıl normal bir yaşam döngüsü vardır anlamında)batı ve kuzey Avrupa sahil bölgelerinin ve özellikle de bu bölgelerin çukur ve sazlık kesimlerinin yerlisi olduğu kabul edilen, yenilebilen şifalı bir bitkidir.Çoğu kişi onun değerli saplarını, yaprakları, kökleri ve tohumlarını  gıda ve baharat olarak  doğal bir tıbbi ilaç olarak kullanmaktadır.Kerevizin meyveleri ( tohumları ), otu ve kökünden istifade edilir. Köklerinden yemek, yaprak ve sapalarından salata yapılır. Fakat genellikle tohumları şifa maksadı ile kullanılır ve çay, tentür ve natürel ilaç yapılır ve de eter yağı elde edilir.Kerevizin bilinen 20 kadar alttürü mevcuttur

Kereviz  12cm ve 16 cm yüksekliği , konik bir şekilde üzerinde sapları ile hesaplandığında 1metreyi geçer..Çiçekleri krem rengine çalan beyaz renkte, 2-3 mm. çapındadır.Sapları gevrek dokusu ve hassas, ama hafif tuzlu, tadı vardır. ABD ‘de , yeşilin değişik tonları görünen bu bitki , ama Avrupa’da Türkiye de onlar da beyaz renklidir.

Kereviz iki yıllık bir bitki olup birinci yıl sadece uzun saplı rozet yapraklara sahiptir ve ikinci yıl gövdesi 1 metreye kadar ulaşabilir ve üst kısımları çatallaşır. Roset ve alt yaprakları uzun saplı kanat şeklinde ve üsteki yaprak gövdeye oturmuştur. Yapraklar genellikle üçlü yaprakçıklardan oluşur ve bunların kenarları derin dişli ve koyu yeşil renklidir.

Kereviz çiçekleri 3-6 mm büyüklüğünde, kalp şeklinde, beyaz, sarımsı beyaz veya yeşilimsi beyaz renkteki taç çiçeklere sahiptir. Takriben 10-15 çiçek bir şemsiyeciği ve 8-16 şemsiyecikte bir şemsiyeyi oluşturur. Meyveleri 1-2 mm büyüklüğünde üzerinde yay gibi üç çıkıntı bulunur, tüysüz, parlak, esmer renkli, özel kokulu, yastı ve köşeli veya yuvarlaktır.

 

Kerevizin Tarihçesi

Tarihte Kereviz Sembollu Sikkeler

İlk zamanlar sadece yabani kerevizin var olduğu ve bunun kültür Bitkisi olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte çeşitli formlar oluşmuştur. Kerevizin M.Ö: 1000 yıllarından beri yani Firavunlar zamanından beri yetiştirildiği bilinmektedir.

Kereviz Anavatanı , Kuzey Afrika ve güney Avrupa’nın Akdeniz bölgelerinde kökeni olduğu düşünülmüş, aynı zamanda Himalaya dağları doğu uzanan alanlara kadar uzanmaktadır.Yabani kereviz daha az sap ve yaprakları daha özelliklidir.

Kereviz gıda olarak daha sonra da bir ilaç olarak birincil ve uzun bir kullanım ve prestijli geçmişi sahiptir. Kereviz yaprağı ve tıbbi özellikleri  ilk izlerine Sisam adası kalıntılarında rastlanmıştır. ilk söz  M.Ö. 9. yüzyılda, Odyssey , Yunan şair Homeros’un bu sözleri ” Homeros’un İlyada’sında atların Troya yakınlarındaki sazlıklarda yetişen yaban kerevizi ile otlandıkları dizesi  ünlü destanında yer almıştır.

 

Kerevizin Yararları | Faydaları

Kerevizin Sağlık Faydalarını sıralayarak anlatalım.

 

Kereviz ve Serbest Radikaller

Kereviz C Vitamini  içerir ve birkaç önemli bileşikleri vardır.Kerevizin içerisindeki phthalides  maddesi , düşük kolesterol yardımcı olabilir, ve kumarinler ise  kanserinin engellenmesi için yararlı olabilir.
Kereviz ,  C vitamini bakımından zengin olması Antioksidanlar grubuna girerek, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur anlamına gelir. vitamini çok iyi bir kaynağıdır. Kereviz gibi C vitamini yönünden zengin besinler soğuk algınlığı belirtileri soğuk algınlığı belirtileri veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir; 20 yılı aşkın bilimsel çalışmalar C vitaminin soğuk savaşçı olduğu sonucuna varmışlardır. Vitamin C de  enflamatuar etkisi, serbest radikal hasarı önler ve bu nedenle, aynı zamanda, astım, osteoartrit, ve romatoid artrit gibi iltihaplı durumların, azaltılmış şiddeti ile ilişkilidir. C vitamini sağlık faydalarının çok sayıda olması nedeniyle, bu araştırma sebze ve bu besin yüksek meyve tüketiminin kalp hastalığı, inme ve kanser dahil olmak üzere tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Kereviz adlandırılan bileşikler içerir kumarinler böylece kanser olmak hücreleri potansiyelini arttırmak mutasyonlar azaltılması, zararlı hücreleri serbest radikalleri önler. Kumarinlar Ayrıca bazı beyaz kan hücreleri, hedef bağışıklık savunucularının etkinliği artırmak ve kanser hücreleri de dahil olmak üzere zararlı hücreleri ortadan kaldırır. Buna ek olarak, kereviz in bileşikleri olarak adlandırılan acetylenics tümör hücrelerinin büyümesini durdurmak için gösterilmiştir.

Kereviz anti-kanser bileşikleri en az sekizini bulundurduğu bilinmektedir. New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, kereviz yayılmasını kanser hücrelerinin önlemeye yardımcı bileşikler bir dizi içerdiğini bulundu. Kereviz acetylenics adlandırılan bileşikleri içerir ve bu bileşik, tümör hücrelerinin büyümesini durdurmak için gösterilmiştir. Kereviz tümör hücrelerinin büyümesini teşvik prostaglandinler adlandırılan hormon benzeri maddelerin etkisini bloke eden  phonolic asit adı verilen diğer bileşikleri içerir.Kereviz içerisindeki Kumarinlar,  Phytonutrient zararlı hücreleri serbest radikalleri engeller ve kolon ve mide kanserlerinin oluşumunu ve gelişimini önlemeye yardımcı olur.

 

Kereviz ve Tansiyon 

Kereviz bitkisinin tansiyon için yararlıdır.Düşük Kan Basıncı  ve Yüksek kan basıncı azaltmak için potansiyel bitki  Kereviz uzun Çin tıbbı uygulayıcıları tarafından kabul edilmiştir ve Batı bilim araştırmacılar son zamanlarda nedenini tespit etmişlerdir.
Kerevizin  içerisindeki phthalides  etken maddesi , arterler çevresindeki kasları gevşeterek ve bu damarları genişletmesine yardımcı olur. Arterler içinde daha fazla yer ile, kan daha düşük bir basınç altında akabilir. Araştırmacılar enjekte edilen 3-n-butil phthalide maddesini ,  laboratuar hayvanlarının kan basıncı yüzde 12 azalmıştır. Tabii ki, laboratuar hayvanlarında bir kereviz ekstresi enjeksiyonu insanlar tarafından çok uzak gıda tüketimi olduğundan, ve henüz yayınlanmamış çalışma olarak bu katılan araştırmacılar klinik çalışmalarda gıda ve insanlar ile yapılabileceğine kadar kerevize karşı uyardı. Ama Kereviz  kan basıncını düşürücü  besleyici gıda potansiyeli yardımseverlik gibi görünmektedir ve potasyum için çok iyi bir kaynak ve kalsiyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır.

Kerevizin tansiyonu düşürdüğü ve anksiyete ve ruhsal gerilimi azalttığı da düşünülmektedir. Kimi bilimsel çalışmalar kereviz uçucu yağında bulunan pitalit bileşiklerinin spazmı çözdüğünü ve teskin edici etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.

 

Kereviz ve Sinir Sistemi

Kereviz suyu son derece besleyici ve  en nemlendirici besinlerden birisidir. İnanılmaz  alkalize olduğundan, beyin sağlığı için hayati önem taşımaktadır vücudun PH değerini, eşitler. Antik çağda, bu sağlık şikayetleri çeşitli tedavisinde kullanılan bir şifalı olarak kabul edildi. Mineral ve vitamin ve besin birbirleri ile mükemmel bir uyum içindedir. Kereviz yaprakları A, sapları potasyum, folik asit, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, sodyum ve esansiyel amino asitler bakımından mükemmel bir vitamin B1 kaynağı, aynı zamanda  B2, B6 ve C vitaminleri deposudur.

Vitamin değerleri yüksek olan bu süper yiyecek de aynı zamanda bitki hormonları ve kokusunu veren çok özel uçucu yağları önemli miktarlarda içermektedir. Bu yağlar sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olur, sakinleştirici etkisi gösterir. Kerevizin özellikle  sofra tuzundan farklı  olarak sodyum açısından da zengindir. Normal sofra tuzu varis oluşmasına sebep olan çözünmeyen inorganik bileşikler, damar sertliği ve diğer besinlerinde sertleşmesine  sebep olur. Deniz tuzu da dahil olmak üzere, tuz, beyaz ise, o zaman işlenmiş ve tüm mineral ve besinleri tahrip edilmiştir. Diğer taraftan, kereviz de mevcut olan sodyum (canlı) çözünür ve organik olduğunu ve vücut için gereklidir. Organik tuzu gövdesi gövde önüne alındığında, diğer besin kullanmasına olanak sağlar. Vücudumuzdaki her hücrenin sürekli bir tuz çözeltisi içinde kalmış, ve tuz seviyesi dengede değilse, dehidrasyon ortaya çıkar. Kerevizin suyu sporcular için mükemmel bir rehidrasyon içecek olmasının  nedeni budur.

 

Kereviz ve Kolestrol

Kerevizin Kolesterol düşürücü Faydaları belirlenmiştir.Özel yüksek kolesterol için yetiştirilen hayvanların üzerindeki çalışmalarda, kereviz  kolesterol düşürücü etkinliği kanıtlanmıştır. Sekiz hafta içinde, kereviz sulu çözeltileri (kereviz suyu gibi) Özel yetiştirilmiş, yüksek kolesterol hayvanların beslendiği önemli ölçüde artan safra asit salgılanması, toplam kolesterolü düşürür.

Kereviz Kolesterol düşürür ki Laboratuvar çalışmalarında bütil phthalide, bu kimyasalın, LDL (kötü) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir . Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, kereviz  kolesterol seviyesini azaltır. Kereviz aynı zamanda vücudun kolesterolu kaldırmak için yardımcı olan  safra asit salgılanması yardımcı olur.

 

Kereviz ve Diüretik Aktivitesi

Akdeniz etrafında oluşan kereviz vahşi ataları, tohumları yaygın bir idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Bugün, bu nedenle aşırı sıvı vücut kurtulmak için yardımcı, potasyum ve sodyum hem de zengin olan kereviz, sıvı dengesini düzenleyen en önemli mineraller, idrar üretimini uyarır anlamına gelir.

 

Kerevizin  İnflamatuar Etkisi

Kereviz içinde poliasetilen olduğunu ve  romatoid artrit, osteoartrit, gut hastalığı, astım ve bronşit dahil olmak üzere tüm inflamasyon için inanılmaz bir rahatlama etkisi vardır. Bilimsel Bildiri ABD Ulusal Akademisince yayınlanan bir çalışmada luteolin adlı başka bir güçlü Phytonutrient beyin iltihabı açık olsun olanak tanıyan bir yolu aktivasyonu engellediği bulundu. Luteolin TNF-alfa, inflamasyon doğrudan bir nedeni aşırı üretimini engellemektedir.Kereviz yemeği ve elde edilen  suyu için en verimli ve besleyici bir yoldur ve doz aşımı olmadan istediğiniz gibi bu şartlara sahip kişiler kadar suyu içebilirsiniz.

Kerevizi kaynatıp bol su ilave ederek içmelisiniz. Bu arada kereviz pişince sahip olduğu değerler azalır, bunu unutmayın. Bu yüzden kerevizi mümkün olduğu kadar çiğ yemeye çalışmalısınız. Ayrıca eczacılıkta gelinen nokta açısından söyleyecek olursak sarımsak ve kuşburnu tabletleri gibi kereviz tabletleri de hazır olarak satılmaktadır. Kereviz tohumları romatizma tedavisine destek olarak kullanılır. İltihap giderici ve ağrı kesici özelliği nedeniyle romatizmada kullanıldığı gibi bünyeden toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. İdrar söktürücü tesiri nedeniyle de artrit ve gut tedavisine destek olarak kullanılmaktadır.

 

Kerevizin  Sindirim Sistemine Faydası

Kereviz içerisindeki fiber Özel besinlerin yardımı, bağırsak hareketlerini esnasında açığa çıkmaktadır. Bu kereviz kabızlık rahatlatmak için yardımcı olan doğal bir müshil yapar. Aynı zamanda insan yapımı laksatifler tarafından overworked edilmiştir sinirlerin dinlenmesine yardımcı olur.

 

Kereviz ve Zayıflama

Zayıflama rejimine başlayanlar kerevizin şişmanlığı önleyici özelliğinden yararlanmalıdırlar. Maydanozun yakın akrabası olan kereviz aynı zamanda cildinizi güzelleştirir.Kereviz gün boyu tatlı isteğini düşürmektedir.

 

Kereviz ve Beyin Sağlığı

Meyve ve sebzelerin sağlık faydaları kesindir. Kereviz hem pişmiş hemde çiğ olarak kullanılan bir düşük yağ oranları olan iddaalı bir besindir. Düşük sodyum diyeti  artık  bireylerin tüketimini sınırlamalıdır,fakat  Kereviz içindeki sodyum bir başkadır.ABD Tarım Bakanlığı’na göre, 1/2 bardak, 40 g sodyum içerir. Kereviz de flavonoid luteolin ve beyin için iyi olan diğer maddeleri içerir.
Kereviz içindeki besin maddesi Luteolin  ile  Alzheimer arasındaki bağlar araştırılmıştır.Bir Mayıs 2008’deki araştırma yılında, Illinois Üniversitesi bilim adamları, yaşlanma ve Alzheimer hastalığı ile hafıza sorunlarına neden beyin dejenerasyonuna yol açabilir madde blokları molekülleri bulundu. Araştırmacılar yaptıkları çalışmada kullanılan luteolin’in seviyeleri azalttığı görüldü. Böylece , kereviz içi  flavonoid luteolin’in etkisiyle beyin gıdası olarak kabul edilebilir.

Kereviz Beyin korur.Kereviz aynı zamanda kan basıncı daha düşük tutabilirsiniz. Göteborg Nörobilim ve Fizyoloji, İsveç, Enstitüsünde araştırmacılara göre  hipertansiyon , demans ve Alzheimer hastalığına yol açabilir, beyinde plak oluşumu için bir risk faktörüdür. Kereviz saplarını 4 günde Hastaların kan basıncını düşürmüştür. Kereviz kan basıncı düşürücü etkisi kan damarlarınızı gevşetecek ve kan akışını geliştirmeye yarayan Kerevizin içerisindeki phthalides maddesinden  geliyor.

 

Kereviz ve MS hastalığı ilişkisi

Kereviz de Bileşiklerden  luteolin , inflamasyon koruyarak  multipl skleroz  tedavisi için  kullanılmalıdır. Hastalığı yakından iltihaba bağlı ve sinir liflerini çevreleyen liflerin dejenerasyonu neden olur. Tufts Üniversitesi’nden bir Ekim 2009 araştırmasına göre, luteolin sebze hazırlanan bir nutraceutical bileşik nedeniyle multipl skleroz tedavisi için kerevizi umut gösteriyor. Araştırmacılar, MS yardımcı olmak için kerevizin hem anti-inflamatuar, hemde  antioksidan etkisi olduğunu iddaa etmektedir.

 

Kereviz ve İnme Felç

İnme ,Beyne kan akışını eksikliği ile oluşur. Bir başka çalışmada kereviz flavonoid iskemik inme hasarı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Temmuz 2010 yayınlanan bir bulgu, “Beslenme Biyokimya Dergisi,” luteolin kullanılan  fare çalışmalarında, reaktif oksijen türlerinin fazla beyin hasarı sınırlandırarak, bir serbest radikal temizleyicisi gibi hareket ettiğini gösterdi. Bilim adamları kereviz bileşiklerinin  beyin üzerine koruyucu etkisi daha fazla araştırma için iyi bir aday olduğu sonucuna varıldı.

 

Yukarıda sayılan önemli besin değerlerinin yanı sıra, kerevizin sağlığımıza yararlı etkileri bitkiyi şifalı (tıbbi) otlardan saydıracak kadar çoktur. Bunları da şöyle özetleyebiliriz:

 • Kereviz Güçlü bir idrar söktürücüdür: içerdiği apiol adlı maddeyle idrar yollarını ve kanı temizler. Vücudunda şikayetlere neden olan bazı durumlara (sözgelişi, eklemlerdeki gut hastalığı gibi) iyi gelir.
 • Kerevizin , Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Aşırı sinirlilik durumunu yok eder. Kerevizin tohumlarını kaynatın, balla karıştırınca macun haline gelecektir. Elde edeceğiniz bu macun müzmin baş ağrılarında, mide rahatsızlıklarında, sindirim problemi olanlarda, mesane yollarını temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Kerevizin  Bedene yararlı diğer etkileri de şunlardır: Uyarıcıdır. Bedeni güçlendirici toniktir. Gaz söktürücüdür. iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Çok eski çağlardan beri, kerevizin cinsel gücü artırıcı (afrodizyak) etkileri bulunduğu ileri süregelmiştir.
 • Kerevizin  etkilerini alabilmek için, kerevizi, yemeklerde ve salatalarda bolca tüketilir. Ya da piyasadan satın alınan kurutulmuş kereviz tohumlarından 1-2 tatlı kaşığının üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.
 • Kereviz Yaprakları, kökü ve tohumu kullanılan kerevizin içinde bakın neler var: C, E, A, B1, B2, B3, B6, folik asit, potasyum, glikoz ve azotlu maddeler.
 • Kan şekerini düşüren, kas spazmı, hıçkırık ve ağız kokusunun tedavisinde de kullanılan kereviz öksürük, bronşit, astımın tedavisinde de destek olarak kullanılmaktadır.
 • Kereviz suyu , Ağrı kesici özelliği de olan kereviz, kas ağrıları ile bağırsak sancılarını giderir.
 • Kereviz suyu mineraller ve esansiyel yağların uykusuzluk için faydalı hale sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Yüksek magnezyum düzeyleri insanlar bir yatıştırıcı ve dinlendirici bir uyku içine relax yardımcı olur.
 • Kereviz vücudumuzda şeker, tansiyon, guatrda ayarlama yapar, böbrek üstü bezlerimizi çalıştırır. Karaciğer için çok etkilidir, karaciğer şişliğini giderip yorgunluk yapan maddelerden temizler. Safrayı normale sokar. İlaçların yan tesirlerini giderir. İştahı olmayan çocuklar, yaşlılar ve nekahet dönemindeki hastalar için etkili bir iştah açıcıdır.
 • Hamile olma , hamile ya da düşünce varsa kereviz tüketilmeli direk cenine yarar sağlar. Doğranmış kereviz Bir fincan folat 36 mcg içeriyor; gebe kadınların folik asit 600 mcg her gün ve hamile ihtiyacı 400 mcg olmayan kadınlarda gerektirir.
 • Kereviz Kan Pıhtılaşmalarında yardımcı görevi üstlenir.Kerevizi düzgün kan pıhtılaşmasını vücudunuzun yeteneğine katkıda bulunabilir. Doğranmış çiğ Kereviz A 1-Porsiyon K vitamini 29.6 mcg yardımcı olur ve kan pıhtısı aşırı kanama önleyen bir vitamin içeriyor. Yetişkin kadınların günde bu vitamini 90 mcg gerektirir ve erkeklerde 120 mcg gerekir.Kereviz tavsiye edilen miktarlara yardımcı olmak için güzel bir seçenektir.

 

Kerevizin Zararları

Kerevizi Kimler yememeli ?  Kereviz tohumları rahmi uyardığı için hamile hanımlara tavsiye edilmez. Bununla birlikte akut böbrek rahatsızlığı olan ve alerjik bünyeli kişilere de tavsiye edilmez.

Kereviz yemenin insan bünyesine gözle görülür kalıcı bir zarar bırakmamaktadır.Fakat son yıllarda Kerevizlerde  Pestisit Kalıntıları çıkmaya başlamıştır.Pestisitler çok küçük eser düzeydeki gıda mevcut olsa bile, bunların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri iyi belgelenmiştir. Diğer toksinlerin işlemek için karaciğer yeteneği, mesaj göndermek için yeteneği hücrelerin enerji ve sinirleri üretme yeteneği tehlikeye düşebilir. Çevre Çalışma Grubu’nun 2011 raporuna göre “Produce Pestisitlerin için Shopper Kılavuzu”,içerisinde yer alan 12 gıdanın içinde en çok pestisit kalıntı bulundu ve içlerinde kereviz de bulunmaktadır. Bu nedenle, pestisit-ilişkili sağlık riskleri önlemek isteyen bireyler bunu organik yetiştirilen  kereviz tüketimi ile sağlayabilir.

Pestisit Nedir : Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak, ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir. Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar, ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potensiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir.Tarım ilaçları birer pestisittir.

Kereviz yumru,sap ve yaprakları ile mukemmel bir sebzedir.

 

 

Kerevizin Besin Değeri

Kereviz içeriğinde  lif, potasyum, folat, A vitamini, C vitamini, molibden, manganez ve K vitamini  için çok iyi bir kaynaktır.Kereviz aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağı, vitamin B1, vitamin B2, B5 vitamini, B6 vitamini ve magnezyum olduğunu unutmamalıyız.

Kereviz sapı da başına sodyum yaklaşık 35 miligram içerir.Bu nedenle tuza duyarlı  bireyler kereviz tadını çıkarabilirsiniz, ama günlük sodyum alımı izleyerek bu miktarın takip etmelisiniz.

Kereviz yalnızca 10 kalori içeren, bir kereviz sapı doymamış yağ 0.1 g, 2.2 g karbonhidrat ve proteinin 0.4 g sahiptir. Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet dayalı protein ve karbonhidrat önerilen günlük değere (DV) yüzde 1’i temsil eder. Yağ miktarı önemli olduğu için çok küçük. Kereviz tavsiye edilen günlük değerinin 4 yüzde diyet lifi, 1 g sağlar

Kereviz sadece bir sapında,  18,7 mikrogram (mcg), ya da bir kuyruklu yüzde 23 DV içeren, K vitamini, olağanüstü bir kaynağıdır. Ayrıca A vitamini (287 IU ya da yüzde 6 DV), folat (23 mcg veya yüzde 6 DV) ve vitamin C (2.0 mg ya da yüzde 3 DV) büyük bir kaynak var. Kereviz Tiaminin 0.013 mg 0.036 mg riboflavin, niasin 0.2 mg, pantotenik asit 0,2 mg B6 vitamini 0,047 mg sağlar. Bu değerler, tavsiye edilen günlük değerinin 1-2 yüzde temsil eder.

Kereviz en bol mineral 166 mg, veya 5 oranında DV sağlayarak, potasyum olup. Bu, 3 oranında kalsiyum DV (25.6 mg) ve mangan (0.1 mg) besler. Ayrıca, demir, 0.1 mg, magnezyum 7 mg, fosfor 15.4 mg, sodyum 51.2 mg, 0.1 mg çinko ve bakır 0,022 mg elde edeceğiz.

Kereviz Flavonoidler içerir, antioksidan olarak işlev olduğunu meyve ve sebzelerde bulunan bileşiklerin bir grup kanser riskini azaltmak için anormal hücrelerin büyümesini engeller.Oregon State University’de Pauling Enstitüsü. Flavonoid İçerik için USDA Veri Tabanına göre, yeşil kereviz kalpleri flavonoidler 100 gram başına 22,6 mg içerir.

Kereviz  bitkisinin özgü tat ve koku veren  kimyasal bileşiği  3-n-butil phthalide dir. Bu bileşik, kan damarlarındaki kasları rahatlatarak yüksek kolesterol ve düşük kan basıncı azaltabileceğini Florida Eyalet Üniversitesi kanıtlamıştır.

Kereviz : 1 fincan :101.00 gram :16.16 kalori
Besin Miktar DV
(%)
Besin
Yoğunluk
Dünyanın sağlıklı
gıdalar Değerlendirme
K vitamini 29.59 mcg 37.0 41.2 mükemmel
folat 36.36 mcg 9.1 10.1 çok iyi
A vitamini 453,49 IU 9.1 10.1 çok iyi
potasyum 262,60 mg 7.5 8.4 çok iyi
molibden 5.05 mcg 6.7 7.5 çok iyi
lif 1.40 g 5.6 6.2 çok iyi
C vitamini 3.13 mg 5.2 5.8 çok iyi
manganez 0.10 mg 5.0 5.6 çok iyi
kalsiyum 40,40 mg 4.0 4.5 iyi
B2 vitamini 0,06 mg 3.5 3.9 iyi
triptofan 0.01 g 3.1 3.5 iyi
magnezyum 11.11 mg 2.8 3.1 iyi
B5 vitamini 0,25 mg 2.5 2.8 iyi
Dünyanın sağlıklı
gıdalar Değerlendirme
Kural
mükemmel DV> =% 75 veya
Yoğunluk> = 7.6 ve DV> =% 10
çok iyi DV> =% 50 VEYA
Yoğunluk> = 3.4 ve DV> =% 5
iyi DV> =% 25 VEYA
Yoğunluk> = 1.5 ve DV> =% 2.5

 

Kereviz Tohumu Besin Açıklaması

Ayurvedik tıpta soğuk algınlığı, artrit ve karaciğer ve dalak hastalıkları tedavi etmek için kereviz tohumu kullanılır. Bugün görüyoruz ki kereviz tohumu Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’nden gelen bilgilere göre, idrar söktürücüdür. Tohumları da artrit tedavisinde ve iltihaplanmayı azaltmak, ancak bu araştırmalar  Hayvan çalışmaları üzerinde  kereviz tohumu yağı düşük kan basıncı ve kolesterol yardımcı olduğunu düşündürmektedir.

Kereviz Sapının Besin Değeri

 • Kalori ve yağ :Bir orta boy kereviz sapı, yaklaşık 8 santim uzunluğunda, 6 kalori ve yağ az 1 g içerir. Kereviz kilo çalışıyorsanız ideal bir atıştırmalık seçimi yaparak, saplarını oluşturan nişasta ve yağ kısıtlayıcı, yüksek su içeriğine sahiptir.
 • Kolesterol, Sodyum ve Protein:Kereviz kolesterol içermeyen sebzedir. Her bir orta büyüklükteki sapı sodyum sadece 32 mg içeren, düşük sodyum. Orada sap başına protein 1 gr daha az, ancak iyi çiftleri Yüksek protein kaynağı olup  fıstık ezmesine eşdeğerdir.
 • Karbonhidratlar, Fiber ve Şeker:Kereviz sapları sapı başına 1 g karbonhidrat düşük, en fazla olan diyet lifi formundadır. Her kereviz sapı da diyabet ve kan şekeri ve karbonhidrat alımının düzenlenmesi ihtiyacı olanlar için uygun bir atıştırma yapmak, az şeker ve nişasta içerir.
 • Vitamin ve Mineraller:Tek bir orta boy kereviz sapı yaklaşık 5 vitaminlerin günlük önerilen alımının yüzde bir ve aynı zamanda kalsiyum da önerilen günlük alım miktarı yaklaşık yüzde 1 C vitamini sağlar.

 

Kereviz Suyu Besin Değeri

Kerevizin  yumrusu haricinde uzun ve ince sapı vardır. Sebze göz, cilt ve yaş ile ortaya organların hastalıkları ve yozlaşmasına karşı korunmaya yardım vitamin ve mineral dopdolu olduğunu bilmeliyiz. Kerevizden tam faydalanma için  236 gr ağırlığında, birkaç orta ölçekli saplarını bir şişe suda saklayın.Elde edilen tuzlu su tadında bu mucizevi içeceği  , çorba ve sulu yemeklerde ,salatalarda ek olarak kullanılabilirsiniz.

 • K vitamini :Kan nedeniyle kerevizi yüksek dozlarda bulunan, yağda çözünebilen K vitamini, ve kalp, akciğerler ve beyin ulaşarak, vücudun damarları ve damar yoluyla serbestçe hareket etmektedir. K vitamininin de vücut travması sırasında kan pıhtılaşması tarafından aşırı kan kaybını önlemede yardımcı olur. Linus Pauling Enstitüsü’nde Göre, K vitaminleri eksiklikleri osteoporoz ilişkili postmenopozal kemik kırıkları ile bağlantılı olmuştur. Kan inceltici varfarin bu hastalık için katkıda etiketli edilmiş iken, erkeklerde ve kadınlarda kırıklara ilaç bağlayan araştırma karışık sonuçları olmuştur.
 • A vitamini:Kerevizin suyu , cildin iyileştirilmesi ,kalitesi ve vizyonunuzu görüntülemede  A vitamini içeriği sayesinde yardımcı olabilir. A vitamini bulunan retinol gece görüşü sağlayan retina içinde pigmentasyon oluşturmak için gözler için gereklidir.
 • Folat:Ulusal Kadın Sağlığı Bilgi Merkezi’ne göre, önce folat ve gebelik sırasında embriyo hücrelerinin büyüme ve gelişiminde hayati bir destek sunmaktadır. Folat hücrelerin içine DNA ve genetik bilgi ve RNA, DNA ulaşım sisteminin yapı taşlarını oluştururken kereviz yardımlarda bulundu.
 • Potasyum:Vücutta doğal bir elektrik şefi olarak, potasyum iş stabil kalp ritim dayanıyordu edilir.
 • C Vitamini:Kerevizin saplarından elde edilen su ,Ayrıca adı askorbik asit, kereviz bulunan C vitamini, koroner kalp hastalığı, felç ve kansere bağlı hücresel hasarı engellemek için çalışır. C vitamini, aynı zamanda sağlıklı cilt, kemik, kas ve kolajen üretimini rolü nedeniyle kan damarlarının korunmasında önemli rol oynar.

Kereviz Nasıl Kullanılır

Kereviz bitkisi kök ve yaprakları  temizlemek için, akan su altında yaprak ve sapları yıkayın, sonra kök kısmından  ve yapraklar kesilir.Arzu edilen  uzunlukta sapları parçalar halinde kesilir. Kerevizin sapı dışında kalan yaprak kısımları 1 yada 2 gün içinde tüketilmelidir.C vitamin kalsiyum ve potasyum zenginliğinden dolayı bekletilmemelidir.

Kerevizin, yüksek su içeriği nedeniyle, .Eğer çok uzun zamandan beri, oda sıcaklığında muhafaza edildiğinde hızlıca solabilir. Eğer solgunluk olan kereviz varsa, biraz su ile serpin ve onun netliğine göre buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kerevizin haşlanmış sebze olarak ,salatası veya çorbası yapılarak yaygın şekilde tüketilen bir gıdadır. Özellikle güney Avrupa mutfak geleneklerinde, Fransız mutfağında, A.B.D.’de Louisiana yemek kültüründe önemli yeri vardır.
Kerevizin tohumları tatlandırıcı baharat olarak kullanılır. Baharatlık amaca dönük kereviz tohumu yemeklik Tuz ile karıştırılarak “kereviz tuzu” adı altında piyasaya sürülür ve yemeklerde ve kokteylllerde olağan Tuza alternatif bir ürün oluşturur. Bloody Mary kokteyli ve hot dog sandöviçleri kereviz tuzu ile özdeşleşmiş iki tanınmış üründür.
Çin kerevizi veya Şark kerevizi daha ince saplı olup, tadı daha keskindir. Çin mutfağında genelde karışık yağlı kızartmalarda ve çorbalarda rastlanır.

Kereviz Tohumu nasıl kullanılır :1 çay kaşığı kuru kereviz tohumunu 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dakika kadar bekletip süzün. Günde üç bardak balla tatlandırıp içebilirsiniz.

Kerevizin Şifa amaçlı kullanımı

Kerevizin yaprak ve saplarının, bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını, sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar, kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor: “Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.”

Bitkinin körpe yaprakları, güneşsiz ve havadar bir yerde kurutularak havanda ezilip toz haline getirilir ve bazı yiyeceklere, çeşni vermesi için serpilir. Bitkinin tohumları da kurutulup ezilerek kereviz tuzu olarak bazı yiyeceklere katılır. Tuzsuz rejimlerde sofra tuzu yerine kullanılır.

Kereviz Çayı Nasıl Yapılır

Özellikle kanın temizlenmesi, mide şikayetleri ve idrar sorunları için kolayca yapabileceğiniz kereviz çayını günde 3 bardak tüketebilirsiniz.
1 bardak kaynar suya, kereviz tohumlarını ezerek 2-3 tatlı kasığı atarak 15 dakika demlendirilerek tüketilebilir.

 

Kereviz ile ilgili Videolar

 

Kerevizle ilgili Fotoğraflar

 

 

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 • Ensminger AH, Esminger MKJ e. ark. Sağlık Gıda: Bir Beslenme Ansiklopedisi.
 • Finkelstein E, Afek U, Gross E, ve ark. Kereviz nedeniyle Fitofotodermatit salgını.
 • Kivrim S, Tuomainen TP, Laukkanen JA . Plazma C vitamini hipertansiyon ve inme riski arasındaki ilişki
 • Tsi D Tan, BK. Mekanizması sulu kerevizi özü, onun butanol ve genetik olarak hiperkolesterolemik RICO sıçanlarda sulu fraksiyonlarının hypocholesterolaemic faaliyeti altında yatan.
 • USDA: Taze Kereviz
 • “Nöro Dergisi”; Multipl Skleroz için bir Tedavi Seçeneği  Luteolin C. Theoharis
 • “Beslenme Biyokimya Dergisi”; Lipozom-Encapsulated Luteolin bir Rat Orta Serebral Arter Tıkanıklığı Modelinde İskemi-Reperfüzyon Hasarı
 • “Nörolojik Araştırma”; Hipertansiyon ve Alzheimer hastalığı Update; I. Skoog ve ark. Eylül, 2006
 • ‘Farmakognozi Magazine “; Yemleme Kereviz hepatoprotektif Etkisi Hindiba Yapraklar ve Hiperkolesterolemik Rats üzere Arpa hububatlar ile karıştırıldığında bırakır; NM AbdEl-Mageed; Nisan 2011
 • PubMed Sağlık, Yüksek Kan Kolesterol ve Trigliserid; May 2010
 • “Kanser ve Beslenme”; Diyet flavonol ve Çin Erişkinlerde Flavon girişleri ve Bunların Temel Gıda Kaynakları; Y. Zhang ve diğ.
 • Linus Pauling Enstitüsü; Flavonoidler
 • “Perinatoloji American Journal”; bir Perikonsepsiyonal Emme …; GM Shaw
 • Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi; K vitamini
 • Texas A & M Üniversitesi : Kereviz  Tıbbi  olarak kullanılır
 • NaturalNews ; Kereviz Suyu İnanılmaz Güçleri; Sheryl Walters; Ekim 2008
 • New York Times – Sağlık; bir Antik Çözüm Yeni Bir Bakış: Kereviz; Jane E. Brody; Haziran 1992
 • United Press International, Inc; Maydanoz, Kereviz Meme Kanseri Mücadele açabilir; May 2011
 • www.drugs.com ; Kereviz; Temmuz 2011
 • Wood, Rebecca. Whole Foods Ansiklopedisi. New York, NY: Prentice Hall Press, 1988

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git