Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları
3 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.

Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları , Kadın üreme organlarına ilişkin hastalıklardır. Kadın hastalıklarını tıp koluna  “jinekoloji” denir. Jinekoloji kadın üreme organlarına ilişkin her türlü hastalıkların teşhis ve tedavisiyle uğraşır.Kadın Hastalıkları doktoruna jinekolog denir.Jinekoloji, kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır.

Daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile eğitim verilen tıp fakülterinde obstetrik, yani doğum ve ilgili patolojileri dışarda tutan ancak bir noktada onkolojiyi de içeren bilim dalıdır. Kadın üreme organlarının doğumla ilgili bolümüyse “obstetrik” yani “doğum bilgisi” adını alır. Doğum ve kadın hastalıkları, ayrılamaz olduğundan bu konularla ilgilenen uzman hekime “Doğum ve Kadın Hastalıkları uzmanı” denir. Yani bir doğum ve kadın hastalıkları uzmanı, doğumla, kadın hastalıklarının teşhisi, tıbbi tedavisi ve operasyonları ile ilgili konularda eğitim alan doktorlardır.

Kadın Hastalıkları, genelde kadına has olan organların ve hormonların düzensizliğinden kaynaklanan hastalıklardır.Kadına özel olan hastalıkların isimleri ve herbiri hakkında derin araştırmalarımızı okuyabilirsiniz.Araştırma konularımız doktorlarımızın ve sağlık kuruluşlarımızın araştırmaları baz alınmıştır.

Kadın hastalıkları, kadının cinsel yaşamında aksaklıklara yol açarak çok ciddi psikolojik sorunların gelişmesine neden olabilirler. Her kadının, kadın olarak gerek bedensel gerekse de psikolojik yönden bazı risklerden uzak kalması için yılda hiç değilse iki kez bir kadın hastalıkları uzmanına başvurup gerekli kontrolleri yaptırması son derece yararlı olacaktır.Psikolojik problemler ortak bir yaşam sürdürdüğü eşi ve sahip olacağı çocukları üzerindede etki yapacağı için,  Kadın hastalıklarını incelemeye başlamadan Önce, kadın hastalıklarının teşhisinde yararlanılan bazı muayene yöntemlerinden söz edeceğiz ve ilgili problemleri uzman doktorlardan fiziksel muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Kadın Hastalıkları Nelerdir –Jinekoloji

 • Dış gebelik
 • Çikolata Kisti Endometriozis
 • Lohusalık
 • Mol hidatiform
 • Polikistik over sendromu
 • Rahim ağzı kanseri
 • Rahim kanseri
 • Rahim sarkması
 • Salpenjit
 • Vajinismus
 • Vajinit
 • Yumurtalık kanseri
 • Yumurtalık tüpü kanseri
 • Toksik Şok Sendromu
 • Kadınlarda İdrar Kaçırma
 • Kadınlarda Sistit
 • Adet (Menstruel) Hijyeni
 • Meme Kanseri
 • Meme Ucu Akıntısı
 • Menopoz
 • Histerektomi
 • Myomlar

Dış gebelik – Jinekoloj

Dış gebelik veya ektopik gebelik, gebelik ürünü olan döllenmiş yumurtanın (fertilize ovum) rahim boşluğu dışında yerleşmesiyle oluşan bir gebelik komplikasyonudur. Çok nadir istisnalar haricinde embriyo canlılığını sürdüremez. Bununla birlikte anne için de ciddi bir risk oluşturur.Annede iç kanamalar gelişebilir ve bu durum hayatı tehdit edebilir. Gebeliğin ilk 3 ayındaki (ilk trimester) anne ölümlerinin en sık sebebidir.
Ektopik gebelik en sık olarak Fallop tüplerinde (tuba uterina) görülür ve tubal gebelik adını alır. Bununla birlikte overde, servikste, abdomende de görülebilir. Hatta rahimi alınmış kadınlarda bile gösterilmiştir.

Dış gebelik  hastalığının potansiyel yakalanma grubuna giren ,  Tubal ameliyatlar, Tubal ligasyon (tüplerin bağlanması),daha önce geçirilmiş dış gebelik, Tubal patolojiler, diğer  üreme teknikleri , daha önce geçirilmiş genital enfeksiyon rahatsızlıklarını geçiren bayanlar daha dikkatli olmalıdır.

İlk belirtileri, bulguları  Vajinal kanama ,Tek taraflı, alt karın bölgesinde ağrı ve kolik tarzında,  Adet gecikmesi dir.Bunların hepsinin aynı anda görünmesi durumunda acil bir jinekologa gözükmesi gereklidir.


Çikolata Kisti Endometriozis – Jinekoloji

Çikolata Kisti Endometriozis , rahim içine ait endometriyal hücrelerin rahim dışındaki varlığına verilen addır.

Çikolata Kisti Endometriozis iyi huylu, fakat tıpçılarca henüz tam olarak açıklanamayan , şifa bulmaz bir hastalıktır. Günümüze kadar birçok hipotez ortaya atılmışsa da ne kökeni ne de ilacı tam olarak keşfedilebilmiş değildir. Bu hastalığın vücutta ortaya çıktığı yer % 80 itibariyle yumurtalık bölgesidir. Endometrium  karın içindeki organlarda bulunabildiği gibi karın dışında da bulunabilmektedir. Endometriyozis hastalığının kadınlarda görülme oranı % 2 ile % 5 arasındadır.

Rahmin iç zarındaki kanamayla birlikte endometrium dokusunun dışarıda odaklandığı yerlerde de kanamalar olmakta ve bu hastalık hastada çeşitli şikayetlere neden olmaktadır.
Endometriozisin yumurtalıklarda oluşması halinde kimi zaman kistler oluşmaktadır. Bunlara çikolata kistleri denir. Çok büyüdükleri takdirde ciddi problemlere neden olabilirler. Bu kistler bazen ultrasonografi ile görülebilirler.

Endometriozisin belirtileri Açıklanamayan kısırlık, Adetlerin düzensizliği, Ara kanamalar,Ağrılı adetler, Adet öncesi karın ağrıları ,Cinsel ilişkide ağrı


 

Lohusalık – Jinekoloji

Lohusalık (puerperium) bir kadının doğumdan sonrası 6 haftalık doğum sonrası dönemdir.Kadınların gebelikte metabolizma ve genital sisteminde oluşan değişimlerin geriye dönüş sürecidir. Lohusalıkta hormon seviyeleri ve rahim boyutları gebelik öncesi seviyelere geriler.Süreçte, Rahim doğumdan hemen sonra rahim küçülmeye başlar. Bu küçülme işlemi yaklaşık 6 hafta devam eder. Doğumdan sonraki ilk birkaç günde rahim kasılmaları ile oluşan ağrılara doğum sonu ağrıları denir ve çok doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür.
Hormonlar gebelik seviyelerindekine geri düşer. hPL, hCG, FSH ve LH seviyeleri ile sex steroidleri azalarak normal seviyelerine dönerler. Prolaktin hormonu (süt hormonu) da azalarak 2 hafta sonunda gebelik öncesi düzeylerine geriler ancak emziren kadınlarda seviyeler yüksek kalmaya devam edere. Emzirme kesilmediği müddetçe de seviyeler yüksek kalır.
Bu durum psikolojik sebeplere yol açabilir.Bazı kadınlar gebelik sonrası depresyon yaşayabilirler bu duruma postpartum depresyon denir. Ayrıca bazı kadınlarda da psikoz görülebilir (postpartum psikoz)


 

Mol hidatiform – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Molar gebelik veya mol hidatiform, gebeliğin anormal bir formudur. Gestasyonel trofoblastik hastalıklar içinde en sık görülen formdur. Yumurtanın döllenmesindeki bazı hatalar sonucu rahim içinde cansız bir organizma oluşur ve böylece normal gebelik süreci devam ederken patolojik bir süreç başlar.Molar gebelik parsiyel ve komplet olarak iki kategoriye ayrılır.

 • Komplet mol hidatiform :Gebelik ürününün genetik yapısı sadece baba kaynaklıdır ve diploid yapıdadır. Bu yapı iki şekilde oluşabilir;
 1. Tek spermden gelen baba orjinli haploid genom 23,X’tir ve bunun ikilenmesi sonucunda oluşan 46,XX genotipi meydana gelir. Ovum boşken döllenme olur.
 2.  Boş ovum iki ayrı sperm tarafından döllenir, 46,XX veya 46,XY genotipi oluşur.
 • Parsiyel mol hidatiform :Gebelik ürününün genetik yapısı hem anne hem baba orjinlidir. Bunun sonucu triploid yapıdadır (en sık 69,XXY). Ebeveynlerden birinden 2n (triploid) sayıda kromozom gelirken diğerinden n (haploid) sayıda kromozom gelmektedir.

Molar gebelik veya mol hidatiform bulgusu, ultrason incelemesi ve hCG hormon yüksekliği ile konulur. Kesin tanı ise küretaj materyalinin histopatolojik incelenmesi ile konulur.
Molar gebelik veya mol hidatiform Tedavisi ,  Rahim vakum küretaj ile boşaltılır.Histerektomi: Başka bir gebelik düşünülmüyorsa rahim alınabilir.Teka lutein kistlerine müdahele edilmez.Eğer çok riskli bir durum varsa Profilaktik kemoterapi (Metotreksat veya Aktinomisin D) tedavisi uygulanır.


Polikistik over sendromu – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir. Bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadırlar.
Polikistik over sendromu Genel olarak 30 yaş altı kadınlarda, %3-5 arası sıklıkta görülmektedir.Polikistik over sendromu PCO, hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu, kadınlarda düzenli olarak yumurtlama olmamasına neden olur (bazıları düzenli olarak adet görürken, bazıları ise yılda yalnızca birkaç kez adet görebilir.). Yumurtlama düzensizliğinin sonucu olaraksa erkeklik hormonunda bir artış gözlenir.

LH’daki artış overde erkeklik hormonu üretimini artırır. Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşmekte, bu östrojen LH üretimini artırmakta ve bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır. Bu kısır döngü kilo kaybı ya da yumurtalıkların baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir. Yine kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve sonuç olarak hormonal denge bozularak yine bu kısır döngüye ulaşılmaktadır.

Polikistik over sendromu  Belirtileri Adet düzensizliği,Sivilcelenmede artış,Cilt yağlanması,Tüylenmede artış,Kısırlık,Kontrolsuz Kilo artışı dır.


Rahim ağzı kanseri – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Diğer adları Serviks kanseri, servikal kanser ya da rahim ağzı kanseri olarak anılan , rahim ağzının (servikal alanın) habis (kötücül) kanseridir. Rahim ağzı kanseri Serviks kanseri, epitelden köken alan habis tümör, yani karsinomdur.Rahim ağzı kanseri  İlk belirtisi vajinal kanama olabilir, ama iyice ilerleyene kadar bir belirti göstermeme durumu da söz konusudur. Tedavisi, erken evrelerde ameliyat, ileri aşamalarda kemoterapi ve radyoterapidir.
Rahim ağzı kanseri ; dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden olan ve değişik ülkelerde yapılan çalışmalarda kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanserdir.
“Papanicolaou smear” (PAP smear) testi ile serviks kanseri oluşumu öncesi değişikliklerin tanınması mümkün olmaktadır. Serviks tarama çalışmalarının rutin olarak kullanıldığı ülkelerde invaziv Rahim ağzı kanseri oranı %50’den fazla azalmıştır.
Epidemiyolojik çalışmalar Rahim ağzı kanseri  için majör risk faktörünün insan papilloma virüs (Human Papilloma Virus ‘den kısaltma HPV olarak anılır) enfeksiyonu olduğunu göstermektedir.Rahim ağzı kanseri  – HPV enfeksiyonu ilişkisi, akciğer kanseri – sigara ilişkisinden daha sıkı bir ilişkidir. Rahim ağzı kanseri ,vakalarının hemen hepsinin (%99,7) gelişmesinde HPV enfeksiyonunun gerek şart olduğu bulunmuştur. Morbidite ve mortalite oranları çok yüksek olan bu kanserden korunmada HPV aşısının geliştirilmiş olması büyük öneme haizdir. Serviks kanserinin %70’ine neden olan iki HPV suşuna karşı geliştirilmiş bir aşı, AB ve ABD pazarları için lisanslanmıştır. Bu aşı, sadece en sık görülen virüs tiplerine karşı etkili olduğu için, aşılanan kadınların PAP smear taramasına devam etmeleri önerilmektedir.

Rahimağzı Kanseri Serviks , İstatistiklere göre 250 bin kadın her yıl bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ortalama oluşma yaşı 50′dir. Cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi ilk işaret olabilir. Adet düzensizlikleri, kötü kokulu akıntı, karın alt bölge ağrıları yapabilir. Kansere dönüşmeden erken dönemde yakalanması pap-smear testi ile mümkündür. Bu yüzden, bütün kadınlara yılda bir defa smear testi önerilmektedir.


Rahim kanseri- Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Rahim kanseri veya endometrium kanseri, kadın genital sisteminde rahim içini döşeyen endometrium tabakasından köken alan çeşitli tipteki malignensilerin adıdır. En yaygın jinekolojik kanser türüdür. Genellikle yaşlı ve postmenopozal (menopoz sonrası) kadınların hastalığıdır. Kadın genital sistem kanserleri içinde prognozu en iyi olan kanserdir. Östrojen hormonu bağımlı bir hastalıktır.


Rahim sarkması – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Rahim sarkması (Prolapse of the uterus), Rahmin tutunduğu bağlardan kopması veya rahimin hazneye veya makata doğru yer değiştirmesidir.


Salpenjit – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Salpenjit, Kadın hastalığı Jinekoloji biliminde Kadın Fallop tüplerinin iltihaplanmasıdır.Salpenjit, yalnız Fallop tüplerinde olabileceği gibi yumurtalıklara da yayılabilir. İltihap ikisinde birden olursa salpengovarit dölyatağına kadar yayılırsa metrosalpenjit adını alır. Salpenjitin en sık görülen sebebi, doğum veya düşük sonrası enfeksiyonları ve dölyatağı boynu iltihaplarıdır. Bunlardan bazıları gonokoklardan ileri gelir. Salpenjit bir veya iki taraflı olabilir.

Salpenjit , Anatomo-patolojik şekilleri çok çeşitlidir: Nezlevi salpenjitler, özekdoku salpenjitleri veya irinli salpenjitlker (piyosalpenks).

Salpenjit, üzücü sonuçlara yol açabilir. Had devresinde peritonite sebep olabileceği gibi bazı sekeller de (kısırlık, leğen içi ağrıları) bırakabilir. Antibiyotik tedavisi, hastalığın gidişini tamamen değiştirir, şiddetlenmeyi önler, sekelleri azaltır, eskiden çoğu zaman sakatlığa sebep olan cerrahi müdahaleden kaçınmak imkânı verir.


 Vajinismus- Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Vajinismus hastalığı psikolojiktir.Ebeveyn tarafından iyi kız tabiri ile baskı altında yetişmiş , Genç kızlara ergenlik çağından itibaren cinselliğin ayıp, kötü ve günah olarak anlatılması, kızlık zarının öneminin abartılması ve ilk birleşmenin acı veren, kanamaya sebep olan durum olarak lanse edilmesidir. Bazı durumlarda kişinin başından geçen tecavüz veya kötü cinsel deneyimler de vajinismus hastalığının sebebi olabilir. Hamile kalma, doğum veya kızlık zarının yırtılması gibi korkular da az görülmekle birlikte bu hastalığın psikolojik nedenleri arasında gösterilebilir.
Vajinismus, Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir. Öte yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilinir.


Vajinit – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Vajinit başta önemsiz görülen, devamında eğer enfeksiyöz bir organizma ona neden olmuşsa (örneğin klamidya), uterustan fallop tüplerine ve yumurtalıklara yayılabilir. Hamilelik sırasında olan enfeksiyonlar çocuğun erken ve düşük kilolu doğmasına neden olabilir. İlerlemiş vajinit enfeksiyonu  kısırlığa neden olabilir.

Vajinit, vajina mukozasının tahrişe uğramasıdır.Vajinit jinekolojide 3 e ayrılır;

 • Hormonal vajinit ; doğum sonrası veya menopoz sonrası kadınlarda görülen atrofik vajiniti de kapsar. Vajina duvarlarının ince ve kuru olmasından kaynaklanır. Kimi ergenlik öncesi genç kızlarda da görülür. Kaşınma, yanma ve acı olabilir. Vajinal dokunun incelmesi enfeksiyonlara neden olabilir.Koku ise bu hastalığın en kötü özelliğidir.
 • İrritan vajinit ;alerji yapan veya tahriş eden maddelerden kaynaklanır. Alerji nedeni prezervatif, spermatisit, sabun, parfüm, vajinal duş ve meni olabilir. Sürtünme, kumaşlar, tampon veya kremler de tahrişe neden olabilir. Bunların neden olduğu enflamasyon vajinal akıntıya neden olabilir.Koku oluşan akıntı ile aşırı etkilidir.
 • Enfeksiyöz vajinit ; üreme yaşında kadınlardaki vajinitlerin %90’ını oluşturur. Bakteriyel enfeksiyon vajinitlerin en sık nedenidir. Genelde Candida albicans (bir mantar), Trichomonas vaginalis (bir protozoa) veya Gardnerella (bir bakteri) tarafından meydana gelir. Daha ender enfeksiyonlar bel soğukluğu, klamidya, mikoplazma, herpes, kampilobakter ve bazı parazitlerdir.

Yumurtalık kanseri – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Yumurtalık kanseri veya Over kanseri, kadın üreme organlarında görülen kanser türlerinden biri olup en zor tedavi edilenidir. Çoğunlukla yumurtalıkların yüzey tabakasından itibaren gelişir. Yumurtalık kanserinin en yaygın türleri üst yüzey tabakasında rastlanan epitelyal türü ve yumurta hücrelerinde rastlanan, üreme hücresi tümörüne neden olan türdür. Yumurtalık kanserinin tedavisine geç başlanmasındaki önemli bir neden olarak, başladığında önemli bir şikayete neden olmaması gösterilir. Başlangıçta genellikle hiçbir belirti olmazken, hastalığın son aşamasındaki belirtiler şişkin karın ve karın altı ağrılardır. Hastalık erken teşhis edildiği takdirde hayatta kalma oranı yüksektir. Daha ziyade menopoz sonrası görülmekle birlikte, her yaşta oluşabilmektedir.

Yumurtalık kanserinin genetik olanlarının haricinde özel bir nedeni yoktur. Hatalı genler yumurtalık kanseri riskini arttırırlar. Vakaların % 5 ile 10 arasındaki kısmı aileseldir: Bunlardan bazıları II. Tipte Lynch Sendromu ve BRCA1 (17q21 kromozomu) geninin mutasyonu olarak bilinir.
Genital alanda pudra kullanımı, kısırlık tedavisi ve ağır diyetler de muhtemel risk faktörleri arasında gösterilir
Yumurtalık tüpü kanseri

Yumurtalık tüpü kanseri fallop tüpleri kökenli kötü huylu anormal bir yeni büyüme urudur.Yumurtalık tüpü kanseri jinekolojik kanser vakalarının ancak % 1-2’sini oluşturan, nispeten nadir görülen bir kanser türüdür. Demografik dağılımı yumurtalık kanserinin demografik dağılımıyla aynıdır, daha çok 60 ile 79 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.
Fallop tüplerinin iç bölgesi kökenli olması erken teşhisi zorlaştırmaktadır. Özel belirtileri olmamakla birlikte, hastalarda ağrı, vajinal akıntı veya kanamalar gibi farklı belirtilerle kendini belli etmektedir. Ur sıradan bir jinekolojik muayeneyle teşhis edilebilir.
İlk tedavi yumurtalık kanserinde olduğu gibi, cerrahi müdahaleyle yapılır. Tedavide “platin bazlı kemoterapi” yöntemleri izlenir. Ayrıca bazı hastalara radyoterapi de uygulanır.


Toksik Şok Sendromu – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Toksik Şok Sendromu , bakteriler için oldukça kanın vajinada uzun süre beklemesi sonucunda genital bölgede normal şartlarda bir soruna yol açmadan bulunan bakterilerin hızla yayılmasıdır. Etkilenmemek için ,ped lerin yada Vajinal tamponun uzun süre vajinada bekletilmeden sık sık yenisiyle değiştirilmesi.
Toksik şok sendromu vajinal tampon kullanan kadınlarda görülen ve ciddi seyreden bir enfeksiyon hastalığıdır. Usulüne uygun olarak kullanıldıklarında vajinal tamponlar adet görülen dönemlerde hem kadınlar hem de bakireler için hayatı oldukça kolaylaştırmalarına karşılık hemde tersine çok risklidir.


Kadınlarda İdrar Kaçırma – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Kadınlarda İdrar Kaçırma , kadınların sosyal hayatını öylesine kısıtlıyor ki, sıkıştığında tuvalete yetişememe ve kötü bir kaza yaşama korkusuyla çoğu eve kapanıyor ve dışarı çıkmamayı tercih ediyorlar. Oysa ilaç dünyasındaki gelişmelerle idrar kaçırmaların önemli bir bölümünü artık ilaçla tedavi etmek mümkün. Kimi zaman da operasyon gerekiyor.

Şartlar uygun olmadığında, yani tuvalette değilken istemsiz bir şekilde kendiliğinden idrar boşalmasına idrar kaçırma adı verilir. Bazı kadınlar özellikle doğum yapmış veya ileri yaşlarda olan kadınlarda idrar kaçırmayı “normal” olarak kabul ederlerken kadınların önemli bir kısmı bir damla idrar kaçırmaktan dahi şikayetçidirler ve doktora başvururlar.
Kadınlarda Sistit

Kadınlarda sistit idrar yolu enfeksiyonları nispeten sık olarak görülür. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, böbreklerin bulunduğu bölgede ağrı, idrarda kan görülmesi gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonuna (sistit yani mesane enfeksiyonu gibi) işaret edebilirler. Aynı belirtiler idrar yolu taşlarında da ortaya çıkabileceğinden aradaki ayrımın yapılabilmesi ve sorunun ilerlemeden giderilebilmesi için kısa zamanda doktora başvurulması son derece önemlidir.


Adet (Menstruel) Hijyeni  – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları


Meme Kanseri – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Meme Kanseri:Erken tanı için temelde önerilen ve birbirlerini tamamlayan üç yöntem var: Bunlardan ilki, “Kendi Kendine yapılan Meme Muayenesiî’dir. 20 yaş sonrasında her kadın âdetin 7-10 günleri arasında ayda bir kez memelerini muayene etmelidir. Ayrıca 20 – 40 yaş arasında 1-3 yılda bir, 40 yaşından itibaren de yıllık olarak doktor kontrolünde meme muayenesi yaptırılmalıdır.


Meme Ucu Akıntısı – Jinekoloji- Kadın Hastalıkları

Menopoz – Kadın Hastalıkları

Histerektomi

Myomlar

Etiketler:

Kadın Hastalıkları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. meral diyor ki:

  Esimle birlikte olurken kanamam oluyor. Fakat adetim bittikten sonra olmuyor 1 hafta kadar daha sonra tekrar kanama oluyor. Doktora gittim herhangi bir sorun gorunmedigini fakat simir testi cikmadan birsey soyleyemiycegini soyledi. Cok tedirginim sitenize baktim rahim kanseri belirtisi birkac siteye daha baktim ayni tesisle karsilastim ama napicagimi bilmiyorum… lutfen herhangi birsey bile olsa cevap verin lutfen. 34 yasindayim ve talesemi minor hastasiyim kansizlikla alakali oldugunu dusunuyordum olamazmi iki normal dogumum var kurtajim yok hamile degilim

  1. gelarabul diyor ki:

   Bu konuda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun…
   http://www.ctf.edu.tr/index.php/tr/component/comprofiler/userslist/JINEKOLOJI.html

Sayfa başına git