ilk Bilgisayarlar

ilk Bilgisayarlar
22 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 43 kez okundu.

ilk Bilgisayarlar


ilk bilgisayarlar– bilgisayar öncüleri konumuzda sizlere bilgisayarın oluşumu hakkında bilgi vereceğiz.Bilgisayar kelime anlamıyla bilgiyi sayması hesaplaması ,saklaması ,sonuçlandırması  gibi bir çok ifadeyi birleştiren insan beynini anımsatan cihazlardır.Bilgisayarlar tabiki  şimdiki kullandığımız gibi icat edilmedi.Çok uzun zamanlar önce bu serüven başladı.Başlatan icatlar ve günümüze kadar oluşula gelmiş bilgisayarları anlatacağız.Bilgisayar Tarihcesi olarak hazırladığımız bu sıralama ,bilgisayarın oluşma mantığı hakkında yeterli bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

ilk Bilgisayarları işleyişlerine göre sınıflandıracağız.Aynı zamanda Bilgisayar Tarihçesi olacak.Sınıflandırmamız şöyle olacak:

 1. Bilgi sayılıp,hesaplanabilir.
 2. Bilgi sayılıp hesaplanabilir,işletilebilir.
 3. Bilgi sayılıp,hesaplanabilir,işlenebilir,saklanabilir.
 4. Bilgi sayılıp,hesaplanabilir,işlenebilir,saklanabilir,çoğaltılabilir.

1.ilk Bilgisayarlar-Bilgi Sayılıp, Hesaplanabilir Olmalı


Tarih öncesine kadar gitmeliyiz.M.Ö 30000 li yıllara dayanan ,Avrupa da yaşamış Paleolitik halklara ait bulunan Kemik, fildişi,taş gibi maddelerde çentik izlerine rastlandı.
M.Ö. 3500 tarihine dayanan yazının ilk bulunma kanıtları rastlanmıştır.M.Ö. 3400 Mısırlılar fazla sayılara ulaşmak ,sayım yaparken , 10 sayısı için bir sembol geliştirmişlerdir.

 • Hieroglyphic

  M.Ö. 3000 yıllarda Hieroglyphic rakamları ilk mısırlılar kullanmaya başlamıştır.

 • Abaküs

  M.Ö 2600 yıllarında  Çin tarafından abaküs tüm dünyaya yayıldı.10 lu taban sayma sistemini buldular.

 • Öklit (Euklid-oklid)

  M.Ö. 300  yıllarında Matematikçi Öklid  bütün bilim adamlarına yön verecek Öklit Kanunlarını  13 kitap ile bilime sundu.

 • Salamis Tablet

  M.Ö. 300 yıllarında geliştirilen Romalı el ve taş abaküsleri.

 • Maya Uygarlığı Sayma Sistemi

  260 M.Ö. Mayalar  20 li taban sayı sistemi geliştirdiler.

 • Antikythera mekanizması (M. Ö. 150-100)

  Bulunan ilk mekanik alettir. Bozulan ünitesinden dolayı halen gizemini korumaktadır.

2.ilk Bilgisayarlar – Bilgi sayılıp hesaplanabilir,işletilebilir.


İlk bilgisayarlar 2.grup daki bilgisayar öncü alet yada makinelerin hayat geçtiği önemli buluşlar içeren, bilgi sayıp hesaplayarak ,işletilebilen yönetilebilen makinelerin olduğu gruptur.

 • El Cezeri Filli Saat

  M.s 1200 yıllarında Robotik , Dinamik Hareket Üstadı El Cezeri  Filin üstünde zamanımızın deyimiyle Online Mekanik Saat yapmıştır.Güney Anadolu Türkiye coğrafyasında büyümüş ,müslüman bilim adamı El Cezeri’nin yaptıklarını yeni tanıyan Avrupa Bilim adamları şok üstüne şok olmuştur.

 • Cog tekerlekli ilk Hesap Makinesi Tasarımı

  M.S 1492 yılında Leonardo da Vinci ,13 haneli cog tekerlekli hesap makinesi çizimini yapar.1990 yılında makinenin görünüşte benzerini fonksiyonsuz aynısını yaparlar.

 • Napiers BonesNapier’in Kemikleri

  1617 tarihinde John Napier ,cihaz çıkarılarak numaraları ekleme ve bölünmesi ile çarpılması yeteneği izin boynuz, kemik veya fildişinden yapılan adında bir sistem “Napier’s Bones,” tanıttı.

 • ilk hesap makinesi

  1623’de Bilinen ilk  mekanik hesaplama makinesi Almanya’nın dehası  Wilhelm Schickard tarafından icat edilir. Makine Napier’s Bones fikrine dayanmaktadır.

 • Pascaline

  1642’de Fransız Blaise Pascal adında mucit , Pascaline adını verdiği bir mekanik makine matematiksel 4 işlemi yaparak tarihe geçti.

 • Reckoner

  1671’de  Gottfried Leibniz ,Kademeli Reckoner adında, çarpma, bölme ve karekök değerlendirebilecek bir cihaz tanıttı.1679 ‘da,Gottfried Leibniz tarafından  gösteren ikili aritmetik, her sayı 0 ve sadece 1 tarafından temsil edilebilirliğini gösteren bir keşif.

 • Yarı Otomatik Tekstil Dokuma Aletleri Delikli Kartlar

  1725’de  Erken bir formu delikli kartlar,  tekstil tezgahlarında kullanılmak üzere başladı.

 • Tam Otomatik Tekstil Dokuma Aletleri

  1804 ‘de Frances Joseph-Marie Jacquard ,delikli kartları kullanarak otomatik halı dokuma makinesi icat etti.

 • Fark Makinesi – Difference Engine

  1822 yılında Charles Babbage hesaplama konusunda ,Difference Engine yani analitik hesaplayıcı fark makinesini icat etti. 1837 yılında yeni  Charles Babbage Analitik Motor olarak 2. fark makinesini icat etti.

3.ilk Bilgisayarlar – Bilgi sayılıp hesaplanabilir,işletilebilir,saklanabilir


ilk Bilgisayarlar nedir diye aradığımızda  tüm bilgi kaynakları genelde bu adımdan başlar.Fakat  yukarıdaki üretilen makineler ve bilim adamlarının yaptıkları geliştirilerek , bilgisayarlar üretilmiştir.Bu aradaki ince fark ,bilime saygı açısından çok önemlidir.

 • Semen Korsakov – Depolanabilir Delikli Kart

  1832 Yılında  Rus Bilim adamı Semen Korsakov , Delikli Kartları kullanarak  ürettiği Homeoscope aletleriyle , bilgi saklamayı başardı.

 • Herman Hollerith’in Kartları

  1890 Tarihinde  Herman Hollerith  ilk defa delikli kartları üzerine kaydetmek ve bilgi depolamak için bilgi için yeni yöntem geliştirilmiştir.Bu delikli kartlar  ilk defa  ABD nüfus sayım için kullanıldı.Bu kartların adı değişecekti.Bu kartların oluşturacağı bilgisayarların adı ise, Herkezin tanıdığı IBM .

 • Enigma 

  Enigma makinesi, ticari olarak 1920 li yılların başında kullanılmaya başlandı.Aslında hesaplayıcı bir makine olarak üretilen, Birçok ülkede Ordu ve Devlet kurumları için özel modelleri ile bilgi çıktılarını şifreleyen türleri üretildi. Bunların en ünlüleri ikinci dünya savaşı öncesinde ve savaş sırasında Nazi Almanyası’nda özellikle Deniz Kuvvetlerinde kullanılan modellerdi. Nazi Alman ordu modeli olan Wehrmacht Enigma, onun kötü şöhret kazanmasını sağlayan bir türüydü.

 • Z1 Bilgisayar

  1936 tarihinde Almanya’nın mucidi Konrad Zuse   Z1′ i oluşturur. Z1 , ilk ikili dijital bilgisayarlardan biridir.

 • Turing Makinesi

  1936 tarihinde ingiliz dahi  Alan Turing  ,geliştirdiği Turing Makinelerini tasarlamıştır.Günümüz bilgisayarlarının çalışma mantığını bir kural haline getiren Alan Turing kendine has tasarımıyla 2 kod kırma ve yapma yeteneğine sahip hesaplayıcılar tasarlamıştır.Bunlar Bombe ve Delilah .

 • Atanasoft-Berry Computer

  1937 tarihinde Iowa State Colleges profösür John Vincent Atanasoff ve  öğrencisi Clifford Berry ile beraber , ikili tabanlı sistemli ABC (Atanasoft-Berry Computer) ilk elektronik dijital bilgisayar üretildi.1973 yılında patent davası açıldı .Bu dava sonucu John Vincent Atanasoff ,19 Ekim 1973 tarihinde ilk elektronik dijital bilgisayarın mucidi olarak patentini aldı.

 • Z3 Bilgisayar

  1941 tarihinde Alman Konrad Zuse nin serisinin en ideal modeli  Z3 Bilgisayar  modelli , tam program operasyonel hesaplama makinesi oluşturuldu.Z3 Bilgisayar halka ,Berlin de 12 mayıs 1941 yılında tanıtıldı.

 • Colossus

  1943 tarihinde , İngiliz Tommy Flowers tarafından geliştirilen  Colossus bilgisayar.

 • ENIAC

  1943 tarihinde  ENIAC (Elektronik Sayısal Birleştirici ve Bilgisayar), ilk genel amaçlı elektronik dijital hesap makinesi olarak inşa edildi.Çoğunluk tarafından Bu bilgisayar ilk elektronik bilgisayar olarak kabul edilir.Nedeni ise Colossus ‘un savaş sonunda tamamen saklanması ve bilgilerinin saklanması üzerinedir.

 • Mark I

  1944 tarihinde Harvard Mark I bilgisayar resmen 7 Ağustos 1944 tarihinde Harvard Üniversitesi sunulmuştur. Röle tabanlı Harvard-IBM MARK  büyük bir programlanabilir kontrollü hesaplama makinesi ABD Deniz Kuvvetleri için hayati hesaplamalar yapmıştır. Grace Hopper onun programcısıdır.

 • EDVAC

  1945 tarihinde Von Neumann tarafından ilk defa bilgisayar yapı Mimarisi açıklandı.EDVAC  Bu mimariye göre ve depolanan programları ile genel amaçlı elektronik dijital bilgisayardır.

 • EDSAC

  6 Mayıs 1949  tarihinde EDSAC , ilk hesaplamasını gerçekleştirir.

 • SSEM

  1949 tarihinde  Küçük ölçekli elektronik makine (SSEM) Manchester Üniversitesi tarafından üretildi.

 • CSIRAC

  1949  tarihinde Avustralyalı bilgisayar CSIRAC üretildi.

 • UNIVAC 1101 1101 ERA

  1950  tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti ,UNIVAC 1101 veya 1101 ERA alır. Bu bilgisayar belleğinde  bir program depolamak ve çalıştırabilen  ilk bilgisayar olarak kabul edilir.

 • Hideo Yamachito

  1950  tarihinde ilk elektronik bilgisayar Hideo Yamachito tarafından Japonya’da oluşturulur.

 • LEO

  1951 tarihinde  ilk iş bilgisayarı, Lyons Elektronik Ofis (LEO) T. Raymond Thompson, John Simmons ve Lyons Co kendi ekibi tarafından tamamlandı.

 • İlk Ferranti Mark I

  1951 tarihinde İlk ticari bilgisayar, “İlk Ferranti Mark I” Manchester Üniversitesinde kullanıldı.

 • MİT Whirlwind

  1955  tarihinde MİT Whirlwind makinesi 8 Mart 1955, manyetik çekirdek ,RAM e sahip ve gerçek zamanlı grafik kartı  ile ilk dijital bilgisayar olan devrimci bir bilgisayardır.

 • NEAC 1101

  1958  tarihinde NEC ilk bilgisayarını  NEAC 1101 oluşturuldu.

 • PDP-11960

  Dijital firması PDP-1 ilk mini bilgisayarını 1965 tarihinde geliştirdi.Daha sonra  Digital firması (Digital Equipment Company) ilk başarılı minicomputer PDP-8 tanıtıldı. Bilgisayar 18.000 $ için satıldı ve 50.000 ‘den fazla adet satıldı.

 • CDC 7600

  1969  tarihinde Kontrol Data Corporation tarafından yönetilen Seymour Cray , ilk süper bilgisayar  CDC 7600 ‘u tanıttı.

4.ilk Bilgisayarlar – Bilgi sayılıp hesaplanabilir,işletilebilir,saklanabilir,çoğaltılabilir.


1967 IBM tarafından disket oluşturulduktan sonra artık üretilen bilgisayarlar için yeni bir yol başladı.(1974 İlk Toshiba disket sürücü tanıtıldı.)(1976 İlk 5.25 inç disketi icat edilir.)1969 yılında Gary Starkweather, Xerox marka  lazer yazıcı bilgilerin çıktılarında alınabileceği bulundu.1972 yılında Kompakt disk ABD’de icat edilmiştir.Fakat 1990 lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.1991 Creative Labs firması kendi markasıyla multimedya devrimi yaparak, CD-ROM sürücüsü, SoundBlaster Pro ses kartı, MIDI kitler ve yazılım uygulamalarının çeşitliliğini IBM uyumlu kullanıcılar için uyumluluk açıklamasını yaptılar.


 

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2012 Gelarabul.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git