E Vitamini

E Vitamini
30 Ocak 2012 tarihinde eklendi, 106 kez okundu.

E Vitaminleri (Tokoferoller)

E vitamini yağda çözünen vitamindir. Bu sebepten hücre zarında bol miktarda bulunur.Tokoferoller ,E vitamini etkisi gösteren maddelerdir. Başlıca alfa, beta ve gamma tokoferoller diye adlandırılan üç çeşit tokoferol vardır. Tokoferollerin değişik oluşları metil gruplarının benzen halkasındaki farklı yerlere bağlanmaları ile olur. Bu vitamine “Antisterilite faktörü” veya “Fertilite faktörü” de denilmiştir. Adı Yunanca “Tokos-Feros-ol” kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelmiştir. (Tokus-doğum, phero-taşımak, ol-bir alkol anlamına gelmektedir).

Pek çok yiyecek, yağ ve sıvı yağlar bulunan E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar, serbest radikalleri yok maddeler vücudun zarar veren DNA (genetik materyal) zararlı bileşikler ve hücre ölümüne bile neden. Serbest radikaller, aynı zamanda sağlık sorunları, kalp hastalıkları ve kanseri de dahil olmak üzere bir dizi gelişme olarak yaşlanmaya katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Antioksidanlar,  serbest radikallere karşı koruma sağlamak ve ayrıca toksik kimyasallar ve kirleticiler tarafından yol açtığı hasarı azaltmaya yardımcı olur.

E Vitamini, Dolaşımı düzenler. E Vitamini Doku tamiri için gereklidir. Adet öncesi şikâyetlerin tedavisinde yararlıdır. Yara iyileşmesinde iz oluşumunu azaltır. Kan basıncını düşürür. Kataraktı önler. Atletik performansı artırır ve bacak kramplarını rahatlatır. Saç ve cildin sağlığının devamını sağlar. Kansızlığı önlemede yardımcıdır. Erken doğan bebeklerde görülebilen bir göz hastalığı olan “pre-matür retinopati” gelişimini önler. Antioksidan etkisiyle, serbest radikal oluşumunu engelleyerek hücreyi hasar görmekten korur. Vitamin A kullanımına yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir ve yaşlılık lekelerini önleyebilir. Vitamin E eksikliği sinirlerde hasara yol açabilir. Eksiklik belirtileri, kısırlık, âdet sorunları, sinir-kas sisteminde bozukluk, kırmızı kan hücrelerinin yaşam süresinde kısalma, rahimde bozukluklar olarak sayılabilir. Beslenmede vitamin E eksikliği ile kalp hastalığı sıklığı arasında da bir ilişki vardır.

E vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de önemlidir ve vücudun K vitamini kullanmak için yardımcı olur.Kronik eksikliği aynı zamanda karaciğer ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

E vitamini, kimyasal yapı itibarı ile bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir. E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir. Epidemiyolojik ve sınırlı ara çalışmalar, E vitamininin kardiyovasküler hastalıkların, bazıkanserlerin ve öteki kronik hastalıkların riskini azalttığını belirlemektedir. Bazı büyük klinik deneylerle E vitamininin sağlığa yararları daha derinlemesine değerlendirilmektedir.

E Vitamini Biokimyasal Açıklaması

Halka yapısında 5,7,8 numaralı C atomlarına metil grupları bağlanması ile alfa, 5,8 nu-maralı C atomlarına metil gruplarının bağlanmaları ile beta 7,8 numaralı karbon atomlarına metil gruplarının bağlanmaları sonucu ise gamma tokoferoller meydana gelirler.Tokollerin (tokoferol ve tokotrienol) farklı bileşikleri E vitamini aktivitesi gösterir. En aktifi alfa-tokoferoldür. Geçmişte asıl olarak α-tokoferol üzerinde yoğunlaşılmışken, bugün öteki tokoferoller ve tokotrienoller daha fazla ilgi çekmektedir. İlk sonuçlara göre bunlar, α-tokoferolden farklı antioksidan ve diğer fonksiyonlara sahiptir.

E vitamininin etkilerini gösteren 8 tokoferol ve tokotrienol vardır. Alfa-tokoferol diğer tokoferoller içinde en etkili olanıdır.Alfa-tokoferol ve daha çok kullanılan Alfa-tokoferil asetat; hafif sarı, kokusuz, yağımsı berrak ve oldukça yapışkan maddelerdir. Doğada bulunan dekstro şekli fizyolojik olarak en etkili izomeridir. Suni rasemik alfa-tokoferol (DL-α-tokoferol) ve esteri, tekabül eden dekstro izomerinin %70-75 etkisine sahiptir. β ve γ tokoferoller, α izomerinin yarısı kadar, gama izomeriyse ancak % 1’i kadar etkilidir. Tokoferoller billuri şekilde elde edilemez. Oksijensiz ortamda 200 °C’ye kadar dayanır. Organik asitlerden 100 °C’ye kadar müteessir olmaz. Alkaliler etki eder. Oksidasyonla biyolojik etkisini hızla kaybeder. Acılaşmış yağda E vitamini bulunmaz. Işık ve bilhassa ultraviyole (morötesi) ışınlara karşı dayanıksızdır. Onun için E vitamini ihtiva eden gıdalar güneşe maruz bırakılmamalıdır. E vitaminininin bazı oksidasyon ürünleri K vitamini etkisi gösterir. Kızartmalarda E vitamininin %50-90’ı kayıp olur. Suni olarak ağartılmış unlarda E vitaminin bir kısmı harap olmaktadır. E vitamini antioksidan olduğundan yağlara katılarak yağın dayanıklılığı artırılır.

E Vitamini Tarihi Geçmişi

E vitamini 1922’de, beslenme ile doğurganlık arasındaki ilişkiyi araştıran Evans ve Bishop Araştırmacılar  tarafından bulundu. E vitamininin olmadığı bir beslenme modülu kullanan  dişi fareler, fetus emiliminden dolayı doğurganlık kaybına uğradı.Önlenmesi için , beslenmelerine az miktarda taze hıyar, beyaz tohum ya da kurutulmuş alfalfa yaprakları eklenerek önlendi.Önceleri  E vitamini terimi, doğurganlığı sürdürmek için gerekli olan ve bitkilerden elde edilen bir lipid ekstraktını tarif ediyordu. Sonrasında, E vitamini aktivitesi gösteren 4 tokoferol ve 4 tokotrienolden ibaret 8 bileşik bulundu. Tokoferoller izole edildi ve ilk kez 1930’ların sonlarında tanımlandı; tokotrienoller de yaklaşık 25 yıl sonra tanımlandı.

Vitamin E Faydaları

E Vitamini Etkileri,E Vitaminleri  Görevleri ve Faydaları

E Vitamini Oksidatif stresin önlenmesinde önemli rol oynar.İnsanlar hayatta kalmak için oksijen soluması gerekir, fakat O2 molekülleri aşırı reaktif olabilir, çünkü oksijen, vücut için aslında riskli bir maddedir. Oksijen içeren moleküller çok reaktif hale geldiğinde, onlar çevrelerindeki hücre yapılarına  zarar vermeye başlayabilir. Kimyada, oksijen içeren bu dengesiz durum oksidatif stres denir.E Vitamini, çok reaktif hale oksijen molekülleri önlemek diğer  besin gruplarıylada çalışarak oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur . Bu grup besinlerin C vitamini , glutatyon, selenyum ve B3 vitamini içerir . Bazı araştırmacılar, D vitamini bu oksidatif stresi önleyerek grubun en önemli üyesi olduğuna inanıyoruz.

E vitamini sinir sisteminin, kasların, hipofiz ve sürrenaller gibi endokrin bezlerin ve üreme organlarının fonksiyonları için önemlidir. E vitamini, biyolojik bir antioksidan olup, atardamar hastalıklarının ve kanserin önlenmesi için gereklidir.

E Vitaminleri sağlıklı bir cilt desteklenmesinde önemli etkisi vardır.E vitamini bazen reaktif moleküllerin  zarar verdiği hücre zarının, paratoneri gibidir.E vitamini, ultraviyole ışınlarına (UV ışık olarak da adlandırılan)karşı, doğrudan cildi korur E vitamini Bu “paratoner” fonksiyonu, özelliği ile cildin doğal koruyucusudur. Çok sayıda araştırma çalışmaları, E vitamini, cilde topikal olarak uygulanan UV hasarı önlemek için kullanılmıştır.

E vitamini nükleik asit metabolizması, askorbik asit sentezi, ve kükürtlü aminoasit metabolizmasında etkili rol oynar. Mitokondrilerdeki lipidin oksidatif parçalanmasını önleyen Vitamin E keratin fosfat, adenozin trifosfat gibi yüksek enerjili fosfat bileşiklerinde fosforilasyon işlevini düzenler.

E vitamini  sekiz farklı fakat birbirleriyle bağlantılı molekül ailesinden oluşur.Ortak görevleri içinde etkileri , Kan dolaşımını ve normal kan pıhtılaşmasını güçlendirmesidir.E vitaminleri Dokuların onarımı için gereklidir, bazı yaraların etrafında iz oluşma ihtimalini azaltır. E vitaminleri Yüksek kan basıncını azaltır, kataraktı önler, atletik performansı geliştirir, bacaklardaki krampları açar, kılcal damar duvarlarını güçlendirirken sağlıklı sinirler ve kaslar oluşturur.

E vitamini Mesane Kanseri karşı korumada etkilidir.E Vitamini zengin kaynakları fındık, tohum ıspanak, hardal, biber ve zeytin yağı  yemek , gelişmekte olan mesane kanseri riskini % 50 azalmaktadır.Bu Sonuç , Amerikan Kanser Araştırma, Orlando, FL, Mayıs 23, 2004 Derneği yıllık toplantısında dünyaya sunuldu.Mesane kanseri, her yıl 12.500 kişi sadece Amerikada  görülen,ölümcül bir hastalıktır.Erkekler arasında dördüncü önde gelen bu katil kanser , kadınlara ise oranla dört kat daha az görülür. Araştırma ekibi E vitaminlerin en yaygın formlarından iki alfa ve gama-tokoferoller kullanıldı.Ama  E vitaminlerinden ,  sadece alfa-tokoferol, düşük mesane kanseri riski ile ilişkili olduğu bulundu.En yüksek alfa-tokoferol % 42 mesane kanseri riskinin azalması, ve aynı zamanda E vitamini takviyeleri  E vitamini açısından zengin bir beslenme  ile bu oran % 44 azaltılmış riske indirildi.

E vitamini  Anemi ve prematüre (erken-doğum) bebeklerde oluşan göz bozukluluklarına karşı vücudu korur, yaşlanmayı geciktirir ve yaşlılık lekelerini önleyebilir.E Vitamini Prematüre bebekler için çok önemlidir. -çok düşük doğum ağırlığı (<1500 gram) bebekler-. E vitamini  retina etkileyen  bazı komplikasyonların riskini azaltabilir,eğer eksik olabilirliği  enfeksiyon riskini artırabilir.

E Vitamini, yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını önlemede etkilidir. Prostat Kanseri ve Alzheimer Hastalığı karşı koruma sunar.Aralık 2004 sayısında yayınlananUlusal Bilimler Akademisi Tutanaklarında , prostat inhibe ederek  Sağlıklı prostat hücreleri etkilemeden kanserli hücre proliferasyonunu etkilediği  açıklandı.E vitamini (genellikle sadece alfa-tokoferol içerir) de Alzheimer hastalığı ile ters ilişkilidir. Rush University Martha Clare Morris, Sc.D., CHAP kurşun beslenme araştırmacı, Chicago Sağlık ve Yaşlanma Projesi, gıda en yüksek E vitamini alımı olan kişilerde Alzheimer riski% 67 daha düşük bulundu ve şu sonuca şöyleydi: “Çeşitli tokoferol formları yerine sadece alfa-tokoferol, Alzheimer hastalığı ile E vitamininin koruyucu ilişkili önemli olabilir. ”

E Vitamini  prostat kanseri hücrelerinde hücre zarlarını, özellikle gama ve delta tokoferol tarafından oluşturulan  sphingolipid sentezinin kesintiye uğraması ile, prostat kanserli hücrelerin kendi kendini yok etmeye yol açar. Her iki kesirler, yanı sıra alfa tokoferol, yeşillikleri, hardal, şalgam, ıspanak, lahana, lahana, ayçekirdeği ve badem çok sayıda E vitamini açısından zengin gıdalar, doğal olarak mevcuttur.

E vitamini formlarından Delta-tokoferol, alfa  ve gama-tokoferolerin anti-kanser etkisi görüldü.Başarılı bir gebelik ve yavru üretimi için gerekliliği ile ilgili ilk araştırma sıçanlarda , 19. yüzyılın başlarında Shute kardeşler tarafından yapıldı.Sayıca üreme kolaylığı ve sağlıklı yavruların oluşumu sağlanmıştır. Shutes Yunanca kelime anlamı “doğum vermek için.”anlamına gelen  bu vitamine tokoferol demiştir.

Birbiriyle ilgili birçok bileşik, E vitamini etkisi gösterir. Hemen hemen tüm vitaminler gibi E vitamini eksikliği de normal büyümeyi engeller ve bazen böbrek hücrelerinin bozulmasına neden olur. E vitamini yokluğunda hücrelerde doymamış yağ asitleri azalır ve mitokondrilerde,lizozomlarda ve hatta hücre zarı gibi organellerde anormal yapısal ve işlevsel değişiklikler görülür.

E vitamini Tokoferol ve benzeri maddelerin kuvvetli antioksidan bir etkiye sahip oldukları görülmektedir. Yağlar içerisinde bulunan tokoferoller yüksek yapılı doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu önlerler. E vitamini yetersiz-liği bulunan deney hayvanlarından hazırlanan mitokondrilerde aktivitenin ileri derecede bozulduğu görülmektedir. Bu bozukluk mevcut doymamış yüksek yağ asitlerinin hematinle katalize edilen peroksidasyonundan ileri gelmektedir. E vitamini ilavesi antioksidan etkisi ile bu peroksidasyona mani olmaktadır.

Vitamin E Antioksidan Etkilidir.

E vitamini Yararları

 • E Vitamini , antioksidan yararları nedeniyle yaşlanmayı ve yaşlılık belirtilerini geciktirir.
 • E Vitamini , cildi korur ve destekler.
 • E Vitamini , damarları güçlendirir, destekler ve korur. Aterosklerozu yavaşlatır.
 • E Vitamini , LDL-kolesterolün damarsal zararlarını azaltır.
 • E Vitamini , HDL-kolesterolü artırır.
 • E Vitamini , bağışıklık sistemini destekler.
 • E Vitamini , beyin fonksiyonlarını korur.
 • E Vitamini, “Maküler dejenerasyon” dahil yaşlanmaya bağlı birçok göz sorununu engeller ya da geciktirir.
 • E Vitamini , beta karoten, selenyum ve çinko, E vitamininin etkilerini güçlendir.

E Vitamini Eksikliği ve E Vitamini Yetersizlik Hali

E vitamini eksikliği belirtileri kesin olarak belirlemek zor ve literatürde tartışmalı. Geniş anlaşması alan malabsorpsiyon içerir.Birçok araştırma çalışmaları, düşük düzeyde E vitamini besinlerin sindirim sisteminde kötü emilir sindirim sistemi sorunları ile ilişkilidir. Bu sorunlar, pankreas hastalığı, safra kesesi hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve çölyak hastalığı sayılabilir.

E vitamini eksikliğinin belirtileri için ikinci bir odak alan, periferik nöropati denir. Bu bölge, kollar, eller, bacaklar ve ayaklar, sinir sistemi problemlerine odaklanır. Bu ekstremitelerde duyu ağrı, karıncalanma, ve zarar E vitamini eksikliği ile ilişkili bulunmuştur.Birçok sağlık uygulayıcıları E vitamini eksikliği cilt sorunları yakından bağlantılı ortaya çıktığı rapor etmekle beraber, bu görüşünü desteklemek için sınırlı insan araştırma çalışmaları vardır.

E vitamini  ilk eksiklik belirtileri şöyledir:

 • Kas güçsüzlüğü
 • Kas kütlesi kaybı
 • Anormal göz hareketleri
 • Görme bozukluğu
 • Kararsız yürüyüş

Yapılan gözlemler E vitamini noksanlığı gösteren deney hayvanlarının kaslarında daha çok oksijen kullanıldığını ortaya koymuştur. Bu durum özellikle kalp ve iskelet kaslarında daha belirgin bir haldedir.Vitamin E etkisi ile Koenzim-Q etkisi arasında bir benzerlik veya ilişki olduğu zannedilmektedir.

Yapılan deneyler E vitamini noksanlığının dişi sıçanlarda embrion teşekkülünden sonraki birinci hafta sonunda fetüsün ölmesine ve absorbe edilmesine neden olduğunu ortaya koymuştur. Erkek sıçanlarda ise spermatogenezde bozukluk ve spermatogenik dokularda harabiyete sebep olmaktadır. Ayrıca böbrek tubulilerinin epitellerinde dejeneresans, yağ depolarında kahverengi pigmentlerin teşekkülü, E vitamini ile birlikte proteince fakir bir diyetin verilmesi halinde, karaciğerde nekroz, iskelet kaslarında zayıflama ve distrofi görülmektedir. Tavşan ve kobaylar vitamin E noksanlığına karşı en duyarlı olan hayvanlardır. E vitamini yetersizliğinin insanlarda da bu çeşit bozukluklara sebep olabileceğine ilişkin herhangi bir gözlem ydmamıştır. İnsanlarda görülen çeşitli nedenlere dayanan kısırlık halinin E vitamini ile tedavi olunabildiğine dair herhangi bir ipucu yoktur.

Vitamin E  nadir ve aleni eksikliği belirtileri, beslenmelerinde çok azda olsa E vitamini alan  sağlıklı insanlarda bulunmadı.

E Vitamini Sindirim sistemi, yağ malabsorbsiyon bozuklukları olan kişilerde bu tür bozuklukları olmayan insanlardan daha eksik olmaya daha eğilimlidir. Eksiklik belirtileri periferik nöropati, ataksi, iskelet miyopati, retinopati, ve değer düşüklüğü Bağışıklık bozukluğu dur.Crohn hastalığı, kistik fibrozis, ya da sindirim sistemi içine karaciğerden safra salgılaması için bir yetersizliği olan insanlarda Kronik yaşanan yağlı ishal durumlarıE Vitamin kaybı oluşturu ve E Vitaminin formlarından  tokoferil polietilen glikol-1000 süksinat  kullanmalıdır.

Betalipoproteinemi Hastalığı , dengesiz ve düzensiz  beslenen kişilerde yağ emme sonucu nadir görülen bir kalıtımsal bir hastalıktır, tamamlayıcı E vitamini (yaklaşık 100 mg / kg veya 5-10 g / gün) çok büyük dozlara ihtiyaç vardır.Betalipoproteinemi için E vitamini eksikliği, fakir sinir uyarılarının iletimi, kas zayıflığı, ve körlüğe yol açan retinal dejenerasyon gibi sorunlara neden olmaktadır.

Ataksi ve E vitamini eksikliği (AVED) karaciğer alfa-tokoferol transfer proteini hatalı veya eksik olduğu başka bir nadir görülen, kalıtımsal bir hastalıktır . AVED ile insanlar, sinir hasarı geliştirmek ve tamamlayıcı E vitamini yüksek dozda almadıkça yürüme yeteneğini kaybederler, ciddi E vitamini eksikliği vardır.

E vitamini toksisitesi belirtileri

E vitamini toksisitesi belgelenen hiçbir araştırma yoktur.3000 IU veya daha çok yüksek dozda alınan E vitamini takviyesi, toksik etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu etkiler, bağırsak krampları ve ishal, halsizlik, çift görme, kas zayıflığı. 3000 IU seviyesinin altında, E vitamini toksisitesi araştırmalar tutarsız olduğundan, toksik etkileri göstermemiştir.

E vitamini ile ilişkili toksisite genellikle düşük riskli bir  K vitamini eksikliği oluşturabilir. K vitamini eksikliği, yüksek E vitamini alımı olan kişilerde kanama süresini uzatır ve pıhtılaşma ile müdahale edebilirsiniz . Ulusal Bilimler Akademisi, 2000 yılında 1.000 mg E vitamini (ya da 1.500 IU E vitamini formu alfa-tokoferol) Tolere edilebilir Üst Alma Düzeyi (UL). Bu günlük limit yalnızca tamamlayıcı E vitamini için de geçerlidir ve tüm bireylerin 19 yaş ve yaşlı uygulamak için tasarlanmıştır.

E vitamini fazlalığında, mide bulantısı ve sürekli kusma ya da nadiren mide ağrıları görülür.

E Vitamini Günlük Tüketim Miktarları

Destekleyici dozda E vitamini kullanılıyorsa bu miktar günde 100-400 İU arasında olmalıdır. Bu miktardaki E vitaminini olağan beslenmeyle almanız olanaksızdır. 100 gr ceviz ve bademde 25 mg, ayçiçeği çekirdeğinde 50 mg, yer-fıstıgında 10 mg E vitamini bulunabileceği düşünülürse, destek olarak düzenli E vitamini alımının gerekliliği daha iyi anlaşılır.

2000 yılında kurulan Ulusal Bilimler Akademisi, E vitamini için aşağıdaki yeterli Emme (AI) düzeyleri söyledir:

 • Erkek ve kadın, 0-6 ay: 4 miligram
 • Erkekler ve kadınlar, 6-12 ay: 5 miligram

2000 yılında, Ulusal Bilimler Akademisi, E vitamini için aşağıdaki Önerilen Beslenme Miktarı

 • Erkek ve kadın, 1-3 yaş: 6 miligram
 • Erkek ve kadın, 4-8 yaş: 7 miligram
 • Erkekler ve kadınlar, 9-13 yaş: 11 miligram
 • Erkekler ve kadınlar, 14 yaş ve üzeri: 15 miligram
 • Hamile kadın, 18 yaş ve daha yaşlı: 15 miligram
 • Emziren kadınlarda, 18 yaş ve daha yaşlı: 19 miligram

Ulusal Bilimler Akademisi 1000 mg, E vitamini (veya alfa-tokoferol formu 1.500 IU E vitamini) Tolere edilebilir. Üst Alma Düzeyi (UL) ayarlayın. Bu günlük limit yalnızca tamamlayıcı E vitamini için de geçerlidir ve tüm bireylerin 19 yaş ve yaşlı uygulamak için tasarlanmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi için, yukarıdaki Toksisite Belirtileri bölümüne bakın.

E vitamini, pişirme, depolama,tüketmesi

Hava ve fabrika işleme maruz kalmak, özellikle gıda E vitamini içeriği zararlı olabilir. Buğday ekmeklerinde ve makarna yapımlarında maaliyet açısından düşürülen işlenmiş ürünlerde , alfa tokoferol içeriği yaklaşık% 90 düşer ve beta tokoferol içeriği% 43 düşer. E Vitamini için alfa ve beta tokoferol leri 2 önemli formları olmasına rağmen ,beslenmelerinizde  eğer buğday a yönelik ürünlerin tüketimi fazla ise işlenmemiş ürünler tavsiyemizdir.

Bitkisel yağlar , zeytin yağı, ayçiçeği tohumu yağı, ve fıstıkyağı, E vitamini içeriği korumaya yardımcı olmak için , gereksiz havaya maruz kalmasını önlemek için sıkıca kapatılmış kaplarda muhafaza edilmelidir .

E vitamini eksikliği hangi faktörler katkıda bulunabilir

Yağ emiliminin bozulması e vitamini eksikliğine  neden olabilir.Bazı özel sağlık koşulları, pankreas hastalıkları, çölyak hastalığı ve safra kesesi hastalığı sayılabilir. Erken doğum da bebeklerde E vitamini eksikliği riskini artırdığı gösterilmiştir.

E vitamini etkileyen ilaçlar 

E vitamini, vücuttaki  kaynağı azaltmasında etkileyen ilaçlar şunlardır :Antikonvülzan ilaçlar (Dilantin gibi ) ve kolesterol düşürücü ilaçlar (gibi probucol, kolestiramin, clofibrate, kolestipol ve gemfibrozil) .Uzun vadeli ve  düzenli kullanılınan (örneğin, reçetesiz müshil olarak) mineral yağ, aynı zamanda E vitamini, vücuddun  E vitamini isteğini  tehlikeye sokabilir.

Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç kullananlar E vitamini eksikliği oluşturabilir.

E vitamini etkileyen besinler

E vitamini, vücudun geri dönüşüm için beraber çalışan diğer dört besin eksikliği etkisini azaltır.Bunlar  C vitamini, glutatyon , selenyum ve vitamin B3 .

Eğer vitamin E ve demir hapları birlikte kullanılıyorsa günün farklı zamanlarında alınmalıdır. Demirin inorganik formları (ferro sülfat gibi) vitamin E’ye hasar verir. Organik formdaki demir (ferroglukonat ya da ferrofuma-rat) vitamin E’yi etkilemez.Vitamin E’nin kandaki düzeyinin devamı için, vücudun çinkoya gereksinimi vardır.

Glutatyon (çok küçük bir protein molekülünün üç amino asit yapı taşları bir tripeptide ve oluşan denir) aktif formu tutmak için C vitamini gereklidir; C vitamini, E vitamini, metabolik olarak aktif formu tutmak için gereklidir ve selenyum (bir micromineral) ve vitamin B3 (NADPH adı verilen özel bir formu) aktif formu glutatyon tutmak için gereklidir.Yani Bu besin ögeleri birbiri için zaruridir.

E vitamini, C vitamini, B3 vitamini, selenyum ve glutatyon ağır bağımlı olduğu gerçeği, aynı zamanda bu diğer besin sağlayan gıdalar zengin olmadıkça, E vitamini açısından yüksek bir beslenmenin,  iyi etkisi olamayacağı demektir.

1000 miligram veya daha fazla orta derecede yüksek seviyelerde, E vitamini, bedensel faaliyetleri engelleyebilir Kvitamini, K vitamini metabolizmasını potansiyel yaralanma büyük ölçüde nedeni, 2000 yılında Ulusal Bilimler Akademisi, Tolere edilebilir bir Üst Limit neden oldu E vitamini için günde 1,000 miligram (UL)

E Vitaminin Etkilediği Sağlık Koşulları

E vitamini, önlenmesi ve / veya aşağıdaki sağlık koşulları tedavisinde önemli bir rol oynayabilir:

 • Akne
 • Alzheimer hastalığı
 • Anjina pektoris
 • Astım
 • Ateroskleroz
 • Meme kanseri
 • Diyabet
 • Epilepsi
 • Fibrokistik meme hastalığı
 • Gut
 • Graves hastalığı
 • İnfertilite (erkek)
 • Inflamatuvar barsak hastalığı
 • Makula dejenerasyonu
 • Menopoz
 • Migren
 • Multipl skleroz
 • Ağız Kanserleri
 • Osteoartrit
 • Parkinson hastalığı
 • Peptik ülser
 • Periferik damar hastalığı
 • PMS
 • Gebelik-indüklenen hypetension
 • Sedef hastalığı
 • Romatoid artrit
 • Senil katarakt
 • Skuamöz kanser
 • Inme
 • Geç diskinezi
 • Vajinit
E Vitamini Gıda Kaynakları 
E vitamini içeren besinler, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık-ceviz gibi kabuklu yemişler, tohumlu bitkiler, tüm hububatlardır. Yüksek miktarlarda vitamin E içeren gıdalar, kahverengi pirinç, mısır ezmesi, yenebilen deniz yosunları, yumurta, süt, yulaf ezmesi, sakatat, soya fasulyesi, tatlı patates, suteresi, buğday olarak sayılabilir. E Vitamini içeren bitkiler, kaba yonca, ketentohumu, ısırgan otu, yulaf sapı, ağaç çileğinin yaprakları, kuşburnudur.
Günlük 1 200 İU’dan fazla E vitamini almamalıdır, yüksek tansiyonu olanlar ise günlük 200 İU gibi düşük dozlardan başlayarak yavaşça yükselmelidir. Antioksidan etkisinden yararlanmak için E vitamininin, çinko ve selenyumla birlikte alınması önerilir. Yaşlılığı geciktirme programlarında kullanılan doz 400-800 ünite civarındadır.
Mükemmel E vitamini kaynakları, ıspanak, şalgam ve pazı .Çok iyi E vitamini kaynakları, hardal , kırmızı biber, ayçiçeği tohumu , badem , dolmalık biber, kuşkonmaz.E vitamininin iyi kaynakları, lahana, lahana, domates, yaban mersini , brokoli , Brüksel lahanası, papaya, ahududu, ve havuç .
E Vitamininin Kaliteli Gıdalar Kaynak Sıralaması
Gıda Porsiyon 
Büyüklüğü
Cals Miktarı
(mg)
DV 
(%)
Besin 
Yoğunluğu
Dünyanın en 
sağlıklı 
Gıdalar Değerlendirme
İsviçre Yeşilliği 1 su bardağı, pişmiş 35,0 3,31 16,6 8,5 mükemmel
Şalgam 1 su bardağı, pişmiş 28,8 2,71 13,6 8,5 mükemmel
Kırmızı biber 2 çay kaşığı 11,4 1,07 5,3 8,4 çok iyi
Ispanak 1 su bardağı, pişmiş 41,4 3,74 18,7 8,1 mükemmel
Hardal Yeşiller 1 su bardağı, pişmiş 21,0 1,69 8,4 7,2 çok iyi
Keklikotu 2 çay kaşığı 9,5 0,66 3,3 6,2 iyi
Ayçiçeği tohumları 0.25 fincan 204,4 12,31 61,5 5,4 çok iyi
Kuşkonmaz 1 su bardağı, ham 26,8 1,51 7,5 5,1 çok iyi
Dolmalık Biber 1 su bardağı, ham 28,5 1,45 7,2 4,6 çok iyi
Badem 0.25 fincan 206,0 8,97 44,9 3,9 çok iyi
Koyu Yeşil Yapraklılar 1 su bardağı, pişmiş 49,4 1,67 8,3 3,0 iyi
Kale 1 su bardağı, pişmiş 36,4 1,11 5,6 2,7 iyi
Domates 1 su bardağı, ham 32,4 0,97 4,8 2,7 iyi
Yaban mersini, taze tam 0.50 fincan 23,0 0,60 3,0 2,3 iyi
Brokoli 1 su bardağı, ham 30,9 0,71 3,5 2,1 iyi
Brüksel Lahanası 1 su bardağı, ham 37,8 0,77 3,9 1,8 iyi
Papaya, orta Her biri 1 118,6 2,22 11,1 1,7 iyi
Ahududu 1 su bardağı 64,0 1,07 5,3 1,5 iyi
Havuç 1 su bardağı 50,0 0,81 4,0 1,5 iyi
Dünyanın sağlıklıGıdalar Değerlendirme Kural
mükemmel DV> = 75% VEYA 
Yoğunluk> = 7.6 ve DV> =% 10
çok iyi DV> =% 50 VEYA 
Yoğunluk> = 3.4 ve DV> =% 5
iyi DV> = 25% VEYA 
Yoğunluk> = 1.5 ve DV> = 2.5%
FDA kaynaklıdır.
[learn_more caption=”Kaynaklar”]
 • Azzi A, Stocker A. E Vitamini: olmayan antioksidan rolleri.Prog Dudak Res 2000, 39 (3) :231-255 2000
 • Bendich A, Machlin LJ. E vitamini Am J Clin Nutr 1988 oral alımı Güvenliği; 48:612-619 1988.
 • Cooney RV, Franke AA, Harwood PJ ve ark. Azot dioksit gama-tokoferol detoksifikasyon: alfa-tokoferol üstünlük.Proc Natl akademik Sci USA 1993 Mar 1, 90 (5) :1771-5 1993.
 • Darr-Ge, Dunston S, Faust HH, ve ark. Etkinliği antioksidanlar (vitamin C ve E) ve topikal photoprotectants olarak güneş kremleri olmadan. Acta Derm Venerol 1996; 76:264-268 1996.
 • Groff JL, Gropper SS, Hunt SM. Gelişmiş Beslenme ve İnsan Metabolizma. West Publishing Company, New York, 1995 1995.
 • Jiang S, Wong J, Fyrst H, Saba JD, Ames BN. gama-tokoferol ya da E vitamini formları kombinasyonları sphingolipid sentezini engelleyerek, insan prostat kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olur. Proc Natl akademik Sci US A. 2004 Ara 21; 101 (51) :17825-30. 2004. PMID: 15.596.715.
 • Mascio PD, Murphy ME, KSS’lerin H. Antioksidan savunma sistemleri: Karotenoidler, tokoferol ve tiyoller rolü. Am J Clin Nutr 1991; 53:194 G-200S 1991.
 • Morris MC, Evans DA, Tangney CC, Bienias JL Wilson, RS, Aggarwal NT, Scherr PA. Olayla Alzheimer hastalığı ve bilişsel değiştirmek için tocoperol formları ilişkisi. Am J Clin Nutr.2005 Şubat; 81 (2) :508-14. 2005. PMID: 15.699.242.
 • Packer L. E vitamini, doğanın ana antioksidandır. Bilim Amer 1994; Mar-Nisan :54-63 1994.
 • Packer L Weber, SU, alfa-Tocotrienol antioksidan eylem ve hücre sinyal Rimbach G. Moleküler yönlerini. J Nutr 2001; 131 (2): 369S-73S 2001.
 • Schwenke DC. Tokoferol ve tocotrienols eksikliği meme kanseri riski yüksek olan kadınlar koyar mı. J Nutr Biochem 2002 Oca 13 (1) :2-20 2002.
 • Sokol RJ. E vitamini eksikliği yetişkinlerde. Ann Int Med 1984; 100:769 1984.
 • Wu X, alfa-tokoferol alımı ve mesane kanseri riskini Radcliffe J. Bildiriler. Orlando, FL, Mayıs 23, 2004 yılında düzenlenen Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin yıllık toplantısında sundu. 2004.
 • Prof. Dr. Halit Keskin; Besin Kimyası (I-II), İ.Ü. Yayınları, (İstanbul, 1987)
 • H.D. Belitz, W. Grosch; Food Chemistry, Springer Verlag (Berlin, Heidelberg, New York, Paris, London, Tokyo, 1987)
 • Richard A. Larson; Naturally Occuring Antioxidants, Boca Raton (Lewis Publishers, 1997)
 • Fereidoon Shahidi; Natural Antioxidant: Chemistry, Health Effects and Applications, Champaigh, III (AOCS Press, 1997)
 • Andreas M. Papas; Antioxidant STATUS, Diet, Nutrition and Health, Boca Raton (CRC Press, 1999)
 • Traber MG. Vitamin E. In: Shils ME, Shike M, Ross AC, Caballero B, Cousins R, eds. Modern Nutrition in Health and Disease. 10th ed. Baltimore, MD: Lippincott Williams & Wilkins, 2006;396-411.
 • Traber MG. Vitamin E regulatory mechanisms. Annu Rev Nutr 2007;27:347-62.
 • Sen CK, Khanna S, Roy S. Tocotrienols: vitamin E beyond tocopherols. Life Sci 2006;78:2088-98.
 • Dietrich M, Traber MG, Jacques PF, Cross CE, Hu Y, Block G. Does γ-tocopherol play a role in the primary prevention of heart disease and cancer? A review. Am J Coll Nutr 2006;25:292-9.
 • Verhagen H, Buijsse B, Jansen E, Bueno-de-Mesquita B. The state of antioxidant affairs. Nutr Today 2006;41:244-50.
 • Institute of Medicine. Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes: Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoids. Washington, DC: National Academy Press, 2000.
 • U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service. 2011. USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 24. Nutrient Data Laboratory Home Page,http://www.ars.usda.gov/ba/bhnrc/ndl.
 • Ford ES, Ajani UA, Mokdad AH. Brief communication: the prevalence of high intake of vitamin E from the use of supplements among U.S. adults. Ann Intern Med 2005;143:116-20.
 • Gao X, Wilde PE, Lichtenstein AH, Bermudez OI, Tucker KL. The maximal amount of dietary á-tocopherol intake in U.S. adults (NHANES 2001-2002). J Nutr 2006;136:1021-6.
 • Interagency Board for Nutrition Monitoring and Related Research. Third Report on Nutrition Monitoring in the United States. Washington, DC: U.S. Government Printing Office, 1995.
 • Brion LP, Bell EF, Raghuveer TS. Vitamin E supplementation for prevention of morbidity and mortality in preterm infants. Cochrane Database Syst Rev;4:CD003665.
 • Kowdley KV, Mason JB, Meydani SN, Cornwall S, Grand RJ. Vitamin E deficiency and impaired cellular immunity related to intestinal fat malabsorption. Gastroenterology 1992;102:2139-42. [PubMed abstract]
 • Tanyel MC, Mancano LD. Neurologic findings in vitamin E deficiency. Am Fam Physician 1997;55:197-201.
 • Cavalier L, Ouahchi K, Kayden H, Donato S, Reutenaucer L, Mandel JL, et al. Ataxia with isolated vitamin E deficiency: heterogeneity of mutations and phenotypic variability in a large number of families. Am J Hum Genet 1998;62:301-10.
 • Glynn RJ, Ridker PM, Goldhaber SZ, Zee RY, Buring JE. Effects of random allocation to vitamin E supplementation on the occurrence of venous thromboembolism: report from the Women’s Health Study. Circulation 2007;116:1497-1503.
 • Stampfer MJ, Hennekens CH, Manson JE, Colditz GA, Rosner B, Willett WC. Vitamin E consumption and the risk of coronary disease in women. N Engl J Med 1993;328:1444-9.
 • Knekt P, Reunanen A, Jarvinen R, Seppanen R, Heliovaara M, Aromaa A. Antioxidant vitamin intake and coronary mortality in a longitudinal population study. Am J Epidemiol 1994;139:1180-9.
 • Traber MG. Heart disease and single-vitamin supplementation. Am J Clin Nutr 2007;85:293S-9S. [PubMed abstract]
 • Jialal I, Devaraj S. Vitamin E supplementation and cardiovascular events in high-risk patients. N Engl J Med 2000;342:154-60. [
 • Lonn E, Bosch J, Yusuf S, Sheridan P, Pogue J, Arnold JM, et al.; HOPE and HOPE-TOO Trial Investigators. Effects of long-term vitamin E supplementation on cardiovascular events and cancer: a randomized controlled trial. JAMA 2005;293:1338-47.
 • Brown BG, Crowley J. Is there any hope for vitamin E? JAMA 2005;293:1387-90. [PubMed abstract]
 • Waters DD, Alderman EL, Hsia J, Howard BV, Cobb FR, Rogers WJ, et al. Effects of hormone replacement therapy and antioxidant vitamin supplements on coronary atherosclerosis in postmenopausal women: a randomized controlled trial. J Am Med Assoc 2002;288:2432-40.
 • Lee I-M, Cook NR, Gaziano JM, Gordon D, Ridker PM, Manson JE, et al. Vitamin E in the primary prevention of cardiovascular disease and cancer: the Women’s Health Study: a randomized controlled trial. JAMA 2005;294:56-65.
 • Sesso HD, Buring JE, Christen WG, Kurth T, Belanger C, MacFadyen J, et al. Vitamins E and C in the prevention of cardiovascular disease in men: the Physicians’ Health Study II randomized controlled trial. JAMA 2008;300:2123-33
 • Blumberg JB, Frei B. Why clinical trials of vitamin E and cardiovascular diseases may be fatally flawed. Commentary on “The relationship between dose of vitamin E and suppression of oxidative stress in humans.” Free Radic Biol Med 2007;43:1374-6. [
 • Weitberg AB, Corvese D. Effect of vitamin E and beta-carotene on DNA strand breakage induced by tobacco-specific nitrosamines and stimulated human phagocytes. J Exp Clin Cancer Res 1997;16:11-4.
 • Kirsh VA, Hayes RB, Mayne ST, Chatterjee N, Subar AF, Dixon LB, et al. Supplemental and dietary vitamin E, β-carotene, and vitamin C intakes and prostate cancer risk. J Natl Cancer Inst 2006;98:245-54. [
 • Heinonen OP, Albanes D, Virtamo J, Taylor PR, Huttunen JK, Hartman AM, Haapakoski J, Malila N, Rautalahti M, Ripatti S, Mäenpää H, Teerenhovi L, Koss L, Virolainen M, Edwards BK. Prostate cancer and supplementation with alpha-tocopherol and beta-carotene: incidence and mortality in a controlled trial. J Natl Cancer Inst. 1998 Mar 18;90(6):440-6.
 • National Cancer Institute. Questions and Answers: Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT).
 • Klein EA, Thompson Jr. IM, Tangen CM, Crowley JJ, Lucia MS, Goodman PJ, et al. Vitamin E and the risk of prostate cancer: the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT). JAMA 2011;306:1549-1556.
 • Bostick RM, Potter JD, McKenzie DR, Sellers TA, Kushi LH, Steinmetz KA, et al. Reduced risk of colon cancer with high intakes of vitamin E: the Iowa Women’s Health Study. Cancer Res 1993;15:4230-17.
 • Wu K, Willett WC, Chan JM, Fuchs CS, Colditz GA, Rimm EB, et al. A prospective study on supplemental vitamin E intake and risk of colon cancer in women and men. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2002;11:1298-304.
 • Graham S, Sielezny M, Marshall J, Priore R, Freudenheim J, Brasure J, et al. Diet in the epidemiology of postmenopausal breast cancer in the New York State Cohort. Am J Epidemiol 1992;136:3127-37.
 • Jacobs EJ, Henion AK, Briggs PJ, Connell CJ, McCullough ML, Jonas CR, et al. Vitamin C and vitamin E supplement use and bladder cancer mortality in a large cohort of US men and women. Am J Epidemiol 2002;156:1002-10.
 • Chong EW-T, Wong TY, Kreis AJ, Simpson JA, Guymer RH. Dietary antioxidants and primary prevention of age-related macular degeneration: systematic review and meta-analysis. BMJ 2007;335:755.
 • Evans J. Primary prevention of age related macular degeneration. BMJ 2007;335:729.
 • Taylor HR, Tikellis G, Robman LD, McCarty CA, McNeil JJ. Vitamin E supplementation and macular degeneration: randomized controlled trial. BMJ 2002;325:11.
 • Teikari JM, Virtamo J, Rautalahti M, Palmgren J, Liesto K, Heinonen OP. Long-term supplementation with alpha-tocopherol and beta-carotene and age-related cataract. Acta Ophthalmol Scand 1997;75:634-40.
 • Age-Related Eye Disease Study Research Group. A randomized, placebo-controlled, clinical trial of high-dose supplementation with vitamins C and E, beta carotene, and zinc for age-related macular degeneration and vision loss: AREDS report no. 8. Arch Ophthalmol 2001;119:1417-36.
 • Leske MC, Chylack LT Jr, He Q, Wu SY, Schoenfeld E, Friend J, et al. Antioxidant vitamins and nuclear opacities: the longitudinal study of cataract. Ophthalmology 1998;105:831-6.
 • Jacques PF, Taylor A, Moeller S, Hankinson SE, Rogers G, Tung W, et al. Long-term nutrient intake and 5-year change in nuclear lens opacities. Arch Ophthalmol 2005;123:517-26.
 • Age-Related Eye Disease Study Research Group. A randomized, placebo-controlled, clinical trial of high-dose supplementation with vitamins C and E and beta carotene for age-related cataract and vision loss: AREDS report no. 9. Arch Opthalmol 2001;119:1439-52. [
 • Sano M, Ernesto C, Thomas RG, Klauber MR, Schafer K, Grundman M, et al. A controlled trial of selegiline, alpha-tocopherol, or both as treatment for Alzehimer’s disease. N Engl J Med 1997;336:1216-22.
 • Morris MC, Evand DA, Bienias JL, Tangney CC, Wilson RS. Vitamin E and cognitive decline in older persons. Arch Neurol 2002;59:1125-32.
 • Kang JH, Cook N, Manson J, Buring J, Grodstein F. A randomized trial of vitamin E supplementation and cognitive function in women. Arch Intern Med 2006;166:2462-8.
 • Petersen RC, Thomas RG, Grundman M, Bennett D, Doody R, Ferris S, et al. Vitamin E and donepezil for the treatment of mild cognitive impairment. N Engl J Med 2005;352:2379-88.
 • Espeland MA. Preventing cognitive decline in usual aging. Arch Intern Med 2006;166:2433-4.
 • Isaac MGEKN, Quinn R, Tabet N. Vitamin E for Alzheimer’s disease and mild cognitive impairment (review). Cochrane Database Syst Rev 2008;(3):CD002854.
 • Alpha-Tocopherol, Beta Carotene Cancer Prevention Study Group. The effect of vitamin E and beta carotene on the incidence of lung cancer and other cancers in male smokers. N Engl J Med 1994;330:1029-35.
 • Miller ER 3rd, Pastor-Barriuso R, Dalal D, Riemersma RA, Appel LJ, Guallar E. Meta-analysis: high-dosage vitamin E supplementation may increase all-cause mortality. Ann Intern Med 2005;142:37-46.
 • Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud LL, Simonetti RG, Gluud C. Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention: systematic review and meta-analysis. JAMA 2007;297:842-57.
 • Comments and responses: high dosage vitamin E supplementation and all-cause mortality. Ann Intern Med 2005;143:150-7.
 • Greenberg ER. Vitamin E supplements: good in theory, but is the theory good? Ann Intern Med 2005;142:75-6.
 • Hathcock JN, Azzi A, Blumberg J, Bray T, Dickinson A, Frei B, et al. Vitamins E and C are safe across a broad range of intakes. Am J Clin Nutr 2005;81:367-45. [
 • Various authors. Letters: antioxidant supplements and mortality. JAMA 2007;298:400-3.
 • Huang HY, Caballero B, Chang S, Alberg A, Semba R, Schneyer C, et al. Multivitamin/Mineral Supplements and Prevention of Chronic Disease. Evidence Report/Technology Assessment No. 139. (Prepared by The Johns Hopkins University Evidence-based Practice Center under Contract No. 290-02-0018). AHRQ Publication No. 06-E012. Rockville, MD: Agency for Healthcare Research and Quality. May 2008.
 • Natural Medicines Comprehensive Database. Vitamin E.
 • Brown BG, Zhao X-Q, Chait A, Fisher LD, Cheung MC, Morse JS, et al. Simvastatin and niacin, antioxidant vitamins, or the combination for the prevention of coronary disease. N Engl J Med 2001;345:1583-92.
 • Cheung MC, Zhao X-Q, Chait A, Albers JJ, Brown BG. Antioxidant supplements block the response of HDL to simvastatin-niacin therapy in patients with coronary artery disease and low HDL. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2001;21:1320-6.
 • Doyle C, Kushi LH, Byers T, Courneya KS, Demark-Wahnefried W, Grant B, et al., for the 2006 Nutrition, Physical Activity and Cancer Survivorship Advisory Committee.
 • Nutrition and physical activity during and after cancer treatment: an American Cancer Society guide for informed choices. CA Cancer J Clin 2006;56:323-53.
 • Lawenda BD, Kelly KM, Ladas EJ, Sagar SM, Vickers A, Blumberg JB. Should supplemental antioxidant administration be avoided during chemotherapy and radiation therapy? J Natl Cancer Inst 2008;100:773-83.
 • Block KI, Koch AC, Mead MN, Tothy PK, Newman RA, Gyllenhaal C. Impact of antioxidant supplementation on chemotherapeutic efficacy: a systematic review of the evidence from randomized controlled trials. Cancer Treat Rev 2007;33:407-18.
 • Prof.Dr.Osman Müftüoğlu
 • Ankara Üniversitesi
[/learn_more]

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git