Balanit

Balanit Nedir

Balanit ,Erkek dış üretim organı olan penisin baş bölümünü (glans penis) kaplayan ince deri tabakasının tahriş sonu enfeksiyonlu bir erkek hastalığıdır. Genellikle sünnetsizlerde, sünnet derisinin iç bölümünün yangısıyla bir arada görülür.

Balanit penis başı veya penis ucunun iltihaplanması durumudur. Balanit oldukça sık görünen bir rahatsızlık türüdür. Sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması sebebiyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülmektedir. Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş Balanit rahatsızlığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Balanit- Balanitis (gelen Yunanca : βάλανος balanos “acorn”) ise peniskafa-lansın inflamasyonundan dolayıdır. Üstderisi (veya üstderiyi) de etkilendiği zaman balanopostit hastalığı ortaya çıkar.. Hala çocuk bezi, erkeklerde on Balanitis neden erkek çocuklarda görülen normal kızarıklık amonyak dermatit ile ayırt edilmelidir.

Balanit Nedenleri Nasıl Oluşur

Balanit nedeni  bir cilt hastalığıdır.Balanit olan kişilerde  aşağıdaki cilt hastalıklarının biri vardır yada olabilir.

 • Liken planus – kol ya da bacaklarda, küçük kaşıntılı, pembe veya mor lekeler olan bir deri hastalığıdır.
 • Egzama – deri, kaşıntılı kızarıklık, çatlak ve kuru hale geldiği bir kronik (uzun süreli) cilt durumu,.
 • Dermatit, -. Tahriş edici, veya bir alerjik reaksiyonu ile doğrudan temas yoluyla neden olduğu deri iltihabı Egzama egzamalı dermatit olarak da bilinir. Diğer türlü non-komedon olarak adlandırılır.
 • Sedef – kuru, pullu cilt bozukluğu; genetik olduğu düşünülmektedir.Bu yanlış çok hızlı bir şekilde üretilen deri hücreleri ile sonuçlanan, “tetiklenen” olarak bağışıklık sistemi tarafından neden olur.

Balanit nedeni Penis Kafa -glansın  tahrişinden  aşağıdaki sebepler neden olabilir.

 • Prezervatif, madeni yağ ve spermicides içerisinde bazı kimyasallar maddeler.
 • Bazı deterjanlar (çamaşır tozları) kullanılırsa , tamamen durulanmalıdır.
 • İç çamaşırlar kurutulmadan giyinmemelidir.
 • Bazı parfümlü sabunlar
 • Bazı duş jelleri

Balanit nedeni  enfeksiyonlardır.Mikroplar cilt üzerinde her zaman vardır ve bunların sayıları küçük olması nedeniyle genelde herhangi bir sorun neden olmaz. Ancak bazen, hızla üreyebilir ve enfeksiyon oluşmaktadır. Balanitin  nedeni iki tür  enfeksiyon vardır:

 • Candida – Bu bir tür mantardır. Pamukçuk gibi.
 • Bakteri – sünnet derisinin altında nemli ve sıcak ortamlarda hızla çoğalarak açabilir.Günlük Yıkama ve hiç nem sünnet derisinin altında kalır dikkatli penis kuruma riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak, sabun ile aşırı genital yıkama balanit güçlü bir faktör olabilir.

Balanit nedeni Diyabet hastalığı olabilir.Diyabetli erkek hastalıkları enfeksiyonlara karşı çok dıyarlıdır.- Kan şekerini iyi kontrol edilir.Glukoz idrarda ise, bazı sünnet derisi üzerinde kalabilir.Glukoz bakterilerin daha hızlı çoğalmaya yardımcı olur.

Balanit nedeni Fimozis  hastalığı kaynaklı olabilir.Fimozis hastalığında , sünnet derisi çok sıkı ve o (geri çekme) tam olarak glans üzerine geri çekmek için çok zor veya imkansız olduğu durumlardır.idrar ve diğer maddeler tahrişe neden ve mikroplar çoğalmaya izin, sünnet derisinin altında birikebilir.Fimozis ergen ve erişkin erkeklerde çok nadirdir.

Balanitin nedenlerinden biri Korunmasız ilişkidir. Kadın vajinasında  pamukçuk varsa, erkek balanit gelişme riski artan, enfekte olabilir. Genital herpes , Chlamydia ve Frengi de balanit neden olabilir.

Balanit Görüntüsü

Balanit Görüntüsü

Balanit Belirtileri

Balanit belirti ve semptomların bazıları bazı CYBE (Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) veya pamukçuk hastalıklarına  benzemektedir. Balanit fiziksel olarak hissedilebilen bir hastalık olduğu için Semptomlar genellikle 3 gün sonra görülmeye başlar ve şunları içerebilir:

 • İlk işaretleri glans üzerinde küçük kırmızı erozyonlar.Penis başı çevresindeki alan (penis başı) kırmızı olur
 • Sünnet derisinin Kızarıklık görülmesi
 • Penis Başı -Glans üzerinde Kızarıklık
 • Penis başının üzerindeki diğer döküntüler
 • Kötü kokulu akıntılı iltihap oluşması
 • Penis Başı -Glans Ağrılı üstderi ve penis
 • Penis Başı -Glans alanı çevresinde kaşıntı
 • Ağrılı idrar yapma
 • sünnet derisi sıkı ve (geri çekemez) geri gelmez

Balanit Tedavisi

Balanit tedavisinin temelinde temizlik olduğunu unutmayınız. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.

“Balanit” konusu Üroloji birimi ile ilgili  bir konudur.

Balanit Türleri

 1. Zoon Kullanıcı balanit
 2. Circinate balantitis (aynı zamanda balanitis circinata olarak da bilinir) ile ilişkili bir serpiginous halka şeklindeki dermatit olduğu Reiter sendromu .
 3. Psödoepiteliomatöz keratotik ve mikalı balanit

Balanit Bilgi Kaynakları Gelarabul

 • Birley HD, Walker MM, Luzzi GA ve ark (1993) “Klinik özellikler ve tekrarlayan balanit yönetimi; atopi ve genital yıkama ile birlikte” . Genitourin Med 69 (5): 400-3. PMC 1.195.128 . PMID 8.244.363
 •  Fergusson DM, Lawton JM, Shannon FT (1988). “Yenidoğan sünneti ve penil sorunları: 8 yıllık boylamsal bir çalışma” . Pediatri 81 (4):. 537-41 Sayfalar 3.353.186 .
 • Herzog LW, Alvarez SR (1986). “sünnetsiz çocuklarda üstderi problemlerin frekansı” . Am. J. Dis. Çocuk 140 (3):. 254-6. Sayfalar 3.946.358 .
 • Van Howe RS (1997). “penis görünüm ve penil bulgular değişkenlik: prospektif bir çalışma” . Br J Urol 80 (5):
 • Wilson Arş.Gör. . (1947) “SÜNNET VE Zührevi Hastalıklar” Can Med Assoc J 56 (1):.. 54-6 PMC 1.583.341 . PMID 20277522 / / www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?tool=pmcentrez&artid=1583341.
 • Taylor PK, Rodin P (Ağustos 1975) “Herpes genitalis ve sünnet” . Br J vener Dis 51 (4): 274-7. PMC 1.046.564 . PMID 1.156.848 / / www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?tool=pmcentrez&artid=1046564.

8 comments

 1. tamer Öztürk /

  Penisim uc kısmına yakın ve daha aşağısında sürtünmekten yara olmuştu yara iyileşti simdi kızarıklık var ilişkiye girince yara tekrarlıyor ve şişiyor ne olur cevab verin

 2. tamer Öztürk /

  Merhaba ben tamer bundan bir kaç gün önce bir bayanla ilişki yaşadım bu ilişki sırasında penisimin iki yeri sürtünmekten soyuldu bu bir kaç gün sonra kabuk bağladı soyuldu şimdi ise ilişkiye girince yine soyuluyor ve kızarıklık var ne olur cevab verin korkuyorum

  • Gelarabul Yaşam Grubu /

   Merhaba,
   Acilen üroloğa gitmenizi tavsiye ediyoruz.
   Geçmiş olsun

 3. ismail kaya /

  Haftalardır
  Kendimi iyice kuşku, utanç ve pişmanlık içinde hissediyorum.
  Bu yüzden “olasılık dahilinde dahi olsa” görüşleriniz benim için çok değerli !

 4. Mustafa yolcu /

  Penisin sünnetlik derisinde kırmızı benekler oluşmaktadır Uzun süredir. Ne yapmamı tafsiye edersiniz ?

 5. Aynura /

  Herkese Allahtan acil sifalar dilerim, benim ismim Aynura Rusya da bir doktorun asistanıyım
  sedef, egzama, mantar, genital herpes (ucuk), zona, genital bolgede kasinma, kizariklik, kabuklanma, gibi hastaliklari vucuttan once temizlemek lazim, kortizon kremler sadece gecici olarak yuzeysel fayda ederler, hatta bazi durumlarda hic etki gostermez, bu tur hastaliklarin artik tedavisi var, %100 sonuc alan cok insanlar var.İletişim için mailinizi yazın.

  • SALİH ARSLAN /

   yardımcı olurmusunuz tedavi için cevabınızı bekliyorum

  • Kaan taskin /

   Benimde penisimin kafasinda kirmizi ufak noktalar olusuyor sonra geciyor iliskiden sonra artiyor sonra azaliyor tedavisi nedir ogrenebilirmiyim ? Tesekkurler.

Yazımızı Yorumlarmısınız ?

Gerekli alan

Pinterest