Ashwagandha

Ashwagandha
5 Mart 2012 tarihinde eklendi, 77 kez okundu.

Ashwagandha

Ashwagandha , latince Withania SOMNIFERA, Fitoterapistler Hint ginsengi olarak adlandırdığı , ayurveda  Hint Tıbbının kabul ettiği şifalı bitkidir. Biyoloji sınıflandırılmasında Domates gibi Solanaceae ailesinin üyesidir.Ashwagandha   Sanskritçede “at kokusu” (ashwa-at, Gandha-koku), muhtemelen atın terli kokusuna benzer bir kokusu olduğundan bu adı almıştır.Latince adı SOMNIFERA türündeki  “uyku indükleyici” anlamına gelir.

Ashwagandha Bitkisi Fotoğrafı

Ashwagandha Şifa Bitkisi , yıldız deseni gibi büyüyen, çalı gibi kısa boylu kök gövde ve oval yapraklardan oluşan bir bitkidir.Ortalama 35-75 cm büyüyen tüylü  bir gövdesi vardır. Olgun meyveleri turuncu-kırmızı , çiçekli hali yeşildir.Bitkinin  tıbbi amaçlar için kullanılan uzun kahverengi yumrulu kökler vardır. Ashwagandha sıcak, güneşli, kuru kumlu topraklarda büyür ve çok fazla sulu ortamları sevmez.

Ashwagandha , özellikle stres ve sakinleştirici bir tonik olarak kullanılan bir adaptogen olarak kabul edilir. Bir adaptogen olduğu için, aynı zamanda tüm vücut üzerinde genel bir yenileme yada tazeleme  etkiye sahiptir.

Ashwagandha Şifa Bitkisi yetişdiği yerler ,Hindistanın alt topikal bölgeleri Pencap, Madya Pradeş, Gujarat ve Rajasthan Ayrıca Nepal , Güney Afrika, Kongo, Mısır, Fas, Ürdün ve Afganistan’da yoğun bir şekilde bulunur.

Ashwagandha Şifa Bitkisi , 2500 yıldır canlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Yenileyici güçlendirici dengeleyici ve sinir sistemi rahatlayıcısıdır.Sinir Sistemi aşırı yorgunluğunda ve unutkanlıkta yararlıdır.Cinsel açıdan biruyarıcıdır.

Ashwagandha, egzotik Hint bitkisi, depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan güçlü ilaçlarla kıyaslanabilir olağanüstü stres giderici özellikleri vardır. Sinir sistemi üzerindeki mükemmel bir koruyucu etkilerine ek olarak, ashwagandha, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi dejeneratif çeşitli için gelecek vaat eden bir tedavi seçeneği olabilir. Ashwagandha yaşlanma ve çeşitli hastalık durumlarında suçlanmıştır.Fakat serbest radikalleri yok  eden güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Araştırmalara göre yüzyılların bitkisi hakkında ortaya çıkan kanıtlar yanı sıra ,ashwagandha  anti-kanserojen faydalarıda düşündürmektedir.

Stres, çevresel toksinler ve kötü beslenme ile oluşur , tüm sinir sistemi üzerinde zararlı bir etkisi vardır.

Ashwagandha Bilimsel çalışmalarda  Kullanıcılarının  stres atmasında yeterli etkiye sahip olup, aynı zamanda modern yaşam zararlı etkilerine karşı beyin hücreleri korumak için destekliyoruz.

Örneğin, anksiyete ve depresyon ana sinirsel  modellerinde, ashwagandha bazı sakinleştirici ve antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle, beş gün boyunca ashwagandha oral reçeteli antidepresan ilaç imipramin (Tofranil ®) benzer anti-anksiyete ilaç lorazepam (Ativan ®) ve antidepresan etkisi ile elde edilenlere benzer anksiyete giderici etkileri gösterdi.Aynı anda kullanılmadı!

Geçtiğimiz beş yıl içinde Ashwagandha ile ilgili önemli bir çalışma , Toyama Medikal ve Japonya’da İlaç Üniversitesi Doğal Tıp Enstitüsü tarafından gerçekleşti.Amaç Ashwagandha beyin faydalarındaki yeriydi. Enstitünün bilim adamları, insan beyninin ana modellerinde akson ve dendrit olarak adlandırılan sinir hücre bileşenlerinin rejenerasyon oluşumu  yollarını arıyorlardı. Bu önemli araştırma bir gün fiziksel travmaya bağlı beyin hasarı oluşan olanların yanı sıra, demans ve Alzheimer gibi hastalıklar sinir hücresi ağlarının yıkımına bağlı bilişsel gerileme muzdarip olanlar yararlanabilirliği belli oldu.

Ülkemizde Ashwagandha hakkında bilgili Ayurveda yı takip eden Ender Saraç,  Sadece kök kullanımını desteklememiş ,Ayurveda nın bitkinin her bölgesinin ortak kullanımı ile şifa bulacağı söylendiğini bildirmiştir.

Ashwagandha Bitkisi en güzel özelliği ise stresin yarattığı şişkinlik yani yağlanmanın sebebi olan kortizol hormonun düzenlenmesini sağlamak.Araştırmacılar stres hormonu kortizolün yüksek seviyeleri de dahil olmak üzere stresin olumsuz etkileri üzerinde ashwagandha bitkisinin standardize ekstresi etkilerini inceledi. Stresin olumsuz etkileri çoğu kortizol seviyeleri yükseltir ile  ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sonuçlar etkileyici idi. Katılımcılardaki  subjektif enerji artışı, yorgunluk azalımı, daha iyi uyku alımları en belirgin özellikti. Katılımcıların% 26 kadar kortizol düzeyinde azalma, açlık kan şekeri düzeyleri bir düşüş ve gelişmiş lipid profili dahil olmak üzere birçok ölçülebilir gelişmeler gösterdi. Bu çalışma ile ashwagandha bitkisi,psikolojik problemlerin aslında ciddi bir sağlık problemi olduğunu hatırlattı.

Ashwagandha Biyokimyasal Yapısı – Ashwagandha Analiz

Ashwagandha , Ana aktif bileşenleri  alkaloidler ve steroidal laktonlar dır.Bunlar tropine ve cuscohygrine .Yapraklarında  steroidal laktonlarında , withanolides içerir Çeşitli alkaloidler arasında, withanine ana bileşenidir.Özellikle bir withaferin için , temel bileşeni withanolide, ashwagandha bitkisinden  izole edilmiştir.Withanolides altı üyeli bir halka olması lakton, C9 yan zincirli C28 steroidal çekirdeği sahiptir.

Ashwagandha , Anaferine (alkaloid), anahygrine (alkaloid), beta-sisterol, klorojenik asit (sadece Ashwagandha yapragında ), sistein (Ashwagandha meyvesinde ), cuscohygrine (alkaloid), demir, pseudotropine (alkaloid), skopoletin, somniferinine (alkaloid), somniferiene (alkaloid ), tropanol (alkaloid), withaferin A (steroid lakton), withanine (alkaloid), withananine (alkaloid) ve withanolides AY (steroid laktonlar).

Ashwagandha Bitkisinin , Diğer alkaloidleri  somniferine, somnine, somniferinine, withananine, sözde withanine, tropine, sözde tropine, 3-a-gloyloxytropane, kolin, cuscohygrine, isopelletierine, anaferine ve anahydrine vardır. İki asil steryl glucoside olan , sitoindoside VII ve VIII sitoindoside  bitkinin köklerinden  izole edilmiştir.

Ashwagandha Bitkisi Bilimsel sınıflandırma

 • Krallık: Plantae
 • Alt Krallık: Tracheobionta
 • Bölüm: Magnoliophyta
 • Sınıf: Magnoliopsida
 • Alt sınıf: Asteridae
 • Sıralama: Solanales
 • Aile: Solanaceae
 • Cins: Withania
 • Türler: W. SOMNIFERA

Ashwagandha Faydaları

 • Ashwagandha içinde kimyasal bileşenleri ginseng e oldukça benzer.Fakat kıyaslandığında stres giderici yeteneklerini üstünlüğünü göstermiştir.
 • Ashwagandha , Antienflamatuar maddeler gibi  şişlik  ve kan temini düzeltilmesine yardımcı olur .Ashwagandha anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve genellikle romatoid artrit tedavisi için alınır. Hidrokortizon benzer olan bu bitki, doğal bir steroid. Kullanıcı ağrı gidericide  aspirin kadar etkilidir.
  Bir aylık çalışmada, Ashwagandha, Boswellia serrata, Tumeric ve çinko kombinasyonu osteoartrit olan 42 hastaya verildi. Çalışmanın sonunda, sakatlık ve ağrı şiddetinde önemli bir azalma vardı. (Kaynak: Kulkarni RR, et al, J Ethnopharmacol (1991) 33 (1-2) :91-5.)
 • Ashwagandha ,sakinleştirici özelliği Sinirsel bozuklar tedavisinde yardımcıdır.Adoptojendir.Ashwagandha almak, daha iyi daha dinlendirici bir uyku teşvik, zihin sakin olabilir. Sinirleri yatıştırıcı ve fiziksel ve duygusal stresle baş ederek kişinin yeteneğini geliştirir.
 • Ashwagandha ,Vücut geliştirenler ve sporcular için iyi bir enerji kaynağıdır.Egzersiz sırasında güç ve dayanıklılık artırmaya yardımcı, kaslarda hücrelere daha iyi oksijen akışını teşvik edebilirsiniz. Bu sporcunun normalde mümkün olandan daha fazla yağsız kas kazanmak sağlayacaktır. Aynı zamanda stres hormonlarının etkisini azaltmak ve laktik asit birikmesi azaltabilir.
 • Ashwagandha gençleştirici özelliği ile Anti Aging özelliği vardır.
 • Ashwagandha , iyileşmeyen yaralar ve yaralanmalarda  büyük etkileri vardır.Mükemmel bir iyileştirici özelliği vardır
 • Ashwagandha , örneğin IT elemanları gibi beyin gücü çalışmalarında , daha iyi fonksiyon ve çalışmak için daha fazla yetenek için beyne besin sağlayarak yardımcı olur.
 • Ashwagandha , Zihinsel yeteneğini geliştirir, istinat gücü kazanmada yardımcı olur ve zihinsel konsantrasyonu artırır.Hindistanda, Ashwaganda genellikle bu tür hafıza kaybı gibi serebral hastalıkların tedavisi için yaşlı hastalar için tavsiye edilmektedir. Bazı araştırmalar bu bitkinin kısmen beyne yararı açıklayan, asetilkolin reseptör aktivitesini artırabilirliği düşünülmüştür.
 • Ashwagandha  Antioksidandır.Vücutta herhangi bir yabancı işgalinde beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır ve çeşitli enfeksiyonlara ve alerjiye karşı antijenleri üretmek için vücut hazırlar.Ashwaganda gibi katalaz, glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan bakımından zengindir.Bunların hepsi güçlü serbest radikal savaşçılarını ve hücreleri oksidasyona karşı korunmasına yardımcı olur. Bu antioksidanlar anti-aging için bu bitkinin geniş kullanımını açıklayabilir.
 • Ashwagandha, Düzenli kullanımında  kan basıncını kontrol eder ve düzenler, kalp atışı gibi aynı zamanda kalp ve akciğerler için bir tonik olarak kabul edilmiştir.
 • Ashwagandha , çok güçlü bir afrodizyaktır. Cinsel güç ve uzun süreli dayanıklılık artırmada yardımcı olur. Ayrıca sperm sayısı ve sperm kalitesi artırmaya yardımcı olur. Yaşlanma sürecindeki 100’ün üzerinde erkeklerde yapılan aashwagandhalı  bir klinik çalışması, erkeklerin% 71.4 cinsel performansı kendi kapasitesinde iyileşme bildirilmiştir. Bu tepkiler bir afrodizyak olarak bitkinin geleneksel kullanımını destekler görünmektedir.
 • Ashwagandha , üst solunum yolu enfeksiyonu ve astım koşullarında etkilidir.
 • Ashwagandha   kemoterapiye bağlı nötropeni önlemeye yardımcı olabilir  ama kanserli hastalarda incelenmemiştir.

Ashwagandha Tarihi

Ashwagandha Budizm, Yoga ve Hıristiyanlığın doğum öncesinden eski olup , Hindistan’da bir şifa otu olarak kullanım tarihi neredeyse 2500 yıldır. Bugün ise , halen  binlerce yıl sonra, hala Aswagandha en değerli Ayurveda tıbbi bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ashwagandha Tarihte Ayurveda Tıbbında ,”Hint Ginsengi” adıyla bazen güçlü bir afrodizyak, bazen  fiziksel hastalıklarda çok çeşitli tedavi etmek için birçok formu kullanılmıştır. Çeşitli sağlık sorunları,  sinir bozukluğu, bağırsak enfeksiyonları ve iktidarsızlık çözüm için Bitkinin kökleri ,gövde ve yapraklarından  geleneksel metodlarla toz ,yağ ,lapa olarak hazırlanır ve kullanılır.

Ashwagandha Her şeyden önce, halk onun  güçlü bir afrodizyak olduğuna inanmaktadır. Hindistan’da doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

Ashwagandha Bilimsel Araştırmalar

Ashwagandha Araştırma sınırlıdır, ancak bazı çalışmalar , şu sağlık sorunlarına hitap yararlı olabileceğini göstermiştir:

 1. Ashwagandha ve Osteoartrit :2008 de yapılan çalışmada, bilim adamları, insan kıkırdak üzerine ashwagandha etkilerini test etmiş ve bitki enflamasyon ve osteoartrit ile ilişkili kıkırdak hasarına karşı korunmasına yardımcı olabileceği belirlendi.
 2. Ashwagandha ve Anksiyete  :2000 yılında yayınlanan bir hayvan tabanlı araştırma,  ashwagandha lorazepam (anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç) benzer bir anti-anksiyete etkisi olduğu bulundu. Bu bitki aynı zamanda depresyon  etkilerini azaltır.
  Anksiyete için Kanada da bir grup bilim adamının yaptığı bir araştırma;
  6 haftadan uzun süre şiddetli anksiyete yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmada denekler iki gruba bölünerek bir gruba gizlice plasebo ile beraber standart psikoterapik müdahale diğerine ise ashwaganda ve naturapatik tedavi uygulanıyor. Katılımcıların % 93 sekiz hafta ve üzeri deneyde devamlılık gösteriyor. Nihai BAI (Beck Anxiety Inventory) neticelerine göre doğal tedavi uygulan grupda azalma % 56.5, diğer grupta ise %30.5. Ayrıca rapor sonucuna göre gruplar arasında belirgin farklar var ve belirgin olarak zihin sağlığı, konsentrasyon, sosyal fonksiyonlar, dayanma gücü, sosyal fonksiyonlar ve genel olarak hayat kalitesinin artmasında doğal tedavi gören grup daha büyük klinik fayda gördü. PubMed sitesindeki raporun özeti için bakınız .Anksiyete ve Ashwagandha

  Teksas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Ashwaganda özleri besin GABA gibi beyin üzerine benzer etkiye sahip olduğunu buldu. Bu kaygıyı azalttığı için iyi bir neden bu olabilir. 
 3. Ashwagandha ve Tip 2 Diyabet :Ashwagandha 2008 yılında yayımlanan ön, hayvan tabanlı araştırmaya göre, yüksek kan şekeri normale ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.
 4. Ashwagandha ve Kanser :2003 yılında yapılan çalışmada, insan tümör hücre hatları üzerinde testler ashwagandha akciğer, meme büyümesini yavaşlatır ve kolon kanseri hücrelerinin ortaya koymaktadır.
  2007 yılında yayınlanan başka bir araştırma , insan hücreleri üzerine yapılan  çalışmada ashwagandha bitkisi normal hücrelere zarar vermeden tümör büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir.
 5. Ashwagandhanın Kadınlar üzerindeki Kanıtlanmış Faydaları
  Ashwagandha Kadınlar üzerinde sadece dört hafta içinde % 90 oranında  anksiyete, sinirlilik ve Sinirlilik problemlerini azaltmıştır. Maine İsveç Bitkisel Enstitüsü ,Ashwagandha aynı zamanda enerji seviyesini iki katına çıkaracak testler gerçekleştirdi. Ashwagandha bileşiklerin sinir sistemini yatıştırır ve böbreküstü bezleri üretim yaparken enerji verir. Benzer çalışmalar Sewell,New Jersey Sağlık Enstitüsü’nde yapılmıştır.Ashwagandha ayrıca kadınlarda göbek yağına sebep olan , stres hormonu kortizol seviyelerini kontrol etmek için yardımcı olmasıdır. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Basitçe, daha az kortizol az karın yağ anlamına gelebilir.Düzenli alınan Ashwagandha her gün alınması gerekir ve faydalarını görmeye başlamadan önce genellikle iki ay kadar beklenmelidir.
 6. Ashwagandha ve Alzheimer Hastalığı
  Hindistan’da Paul Flechsig Beyin Araştırmaları Enstitüsü, ve Leipzig Üniversitesi, Almanya
  Araştırmacılar Ashwagandha beyinde asetilkolin reseptör aktivitesini artırır ve kısmen insanlarda etkilerini artırarak kendi algı ve bellek yollarınıa çtığı keşfedildi.Ashwagandha içindeki  flavonoidler ve withanolide sınıfın etken maddelerine değinildi.
  Ayrıca Ashwagandha diğer beyin sinir ve sinapsların kaybının önlenmesi yaşlanmanın beyin hasarlı nöronal devrelerin (beyin yolları) tamirinde  önemli bir rol oynayabilir.Diğer araştırmacılar da Ashwagandha insan sinir hücrelerin içinde akson ve dendritler büyümesini uyardığını keşfetmişlerdir.
  Ashwagandha sadece beyin hasarı önlemede değil  aynı zamanda hasarın  tamir edilemez durumlarında etken maddesi sayesinde Withanolide-A ile  olan yeniden nöronal ağları inşa etmek mümkün olmadığı hallerde ,nörodejeneratif hastalıkların terapötik tedavisinde önemli bir adaydır.
  Ashwagandha ayrıca sakinleştirici ve bir ruh hali arttırıcı ve aynı zamanda Alzheimer hastalığı veya demans diğer formları olanlarda uyku ve davranış iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.
 7. Ashwagandha ve Salgı Destek
  Ashwagandha tiroid, karaciğer ve pankreas işlevi de destekler. 20 gün için bir günlük bazda yürütülen sonra, fareler BOH T3 ve T4 tiroid hormonlarının bir artış yaşanmıştır. Aynı çalışmada, Ashwagandha da karaciğerde serbest radikal aktivitesi azalmıştır.Bir başka çalışmada, Ashwagandha ve diğer otlar (Tinospora cordifolia, Eclipta alba, Ocimum kutsal, Picrorrhiza kurroa ve shilajit) bir arada 28 gün boyunca günde bir kez uygulanan Diyabetik sıçanlarda kan şekeri düzeyleri azalmış ve onların pankreas taki serbest radikal aktivitesi azalmıştır. Kan şekerinin azalması insülin üreten hücreleri korur , pankreas serbest radikal süpürücü aktivitesi çok önemli bir gelişmedir. Bu etkinlik önemlidir.
  (Kaynak:Panda S, Kar A, J Pharm Pharmacol (1998) 50 (9) :1065-8.)
 8. Ashwagandha ve Bağışıklık fonksiyonu
  Kanser tedavisinde potansiyelinin yanı sıra, araştırma Ashwagandha bağışıklık fonksiyonunu artırma yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Bu Ashwagandha bir günlük doz verildiğinde farelerin bir patojene karşı bir artış fagositoz ve hücre içi makrofaj aktivitesi deneyimli bir çalışmada gösterilmiştir.Fareler üzerinde başka bir çalışmada, Ashwagandha bilinen bir kanserojen ile ilgili olarak makrofajların tümör önleyici yeteneği iyileştirmesini göstermiştir.Ashwagandha , immünsupresif ilaçlar ile tedavi edilen farelerde kullanılarak  miyelosupresyonu engelledi, ve bağışıklık sistemini uyarıcı etkinlik sağlamanın yanı sıra, hemoglobin miktarı, kırmızı kan hücre sayısı, beyaz kan hücresi sayımı, trombosit sayımı ve vücut ağırlığında önemli bir artış sağlamıştır.Kaynak: Dhuley JN, Immunopharmacol Immunotoxicol (1998) 20 (1) :191-8. , Dhuley JN, J Ethnopharmacol (1997) 58 (1) :15-20 , Ziauddin M, J Ethnopharmacol (1996) 50 (2) :69-76.
  Ashwagandha ve Meme ve Kolon KanseriAshwagandha en belgelenmiş nöroprotektif etkileri yanı sıra, heyecan verici bir son kanıt da  kanser hücreleri durdurmak için potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin, son zamanlarda  ashwagandha özü insan göğüs, akciğer ve laboratuar kolon kanseri hücre hattı büyümesini inhibe ettiğini göstermiştir. Bu inhibisyon yaygın kanser kemoterapi ilaç doksorubisin (CAELYX ®, Myocet ®) ile elde karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu göstermiştir.Aslında, araştırmacılar Etken maddesi withaferin A, inhibe meme ve kolon kanseri hücre büyümesi doksorubisin daha etkili olduğu bildirilmiştir.(Kaynak :Jayaprakasam B, Zhang Y, Seeram NP, Nair MG. Withania SOMNIFERA gelen withanolides insan tümör hücre çizgilerinin büyüme inhibisyonu bırakır. Life Sci. Kasım 2003 21; 74 (1) :125-32. )

 

Ashwagandha  Kullanımı

Ashwagandha kullanımı ,Vücut ağırlığının her bir kg’ı başına 100 mg’a kadar tamamen güvenli bir tek dozda alınabilir. Yani günde 21 gr tüketimi olabilir.Terapötik yani terapi amaçlı doz günde 10 gram altında olduğunu unutmayalım.

Fazla doz kullanımında Birinci etki, mide-bağırsak yolu üzerindedir.Ham tozu  sindirimi biraz zor olduğundan ,ishal ve bulantı olabiliyor.Bir deneyde yüzde 25 fazla verilen  farelerde Karaciğer, akciğer, damar tıkanıklığı ve inflamasyon ve böbreklerde tübüler tıkanıklığı gibi organları üzerindeki mikroskobik lezyonlar olmuştur. Hala bile oldukça büyük dozaj üzerine insan ve hayvanlarda tamamen güvenlidir.

Ashwagandha kurutularak saklanabilir.Toz gibi ısıtılan süt veya çay gibi sıcak bir içecek içine karışabilir. Ayrıca kapsüller içine konabilir.

Ashwagandha çay olarak içilebilir.300-700 gram bitki kökü , yaprak ve meyvesi 250 ml soğuk suya konup kaynatılır, soğutulup süzülür ve günde üç fincan içilebilir.

Ashwagandha Yan Etkileri ve Zararları

Ashwagandha ile ilgili yapılan 2 klinik deneyde , Bitkiyi kullanan ve Plasebo alan kişilerde  pek farklılık gözükmemiş.Ancak, Ashwagandha , tiroid uyarımı yapıp  ve bazı kişilerde tirotoksikoz yol açabileceğini bir rapor olmuştur. Ashwagandha bilinen herhangi bir yan etkiler olmadan bu avantajları başarır. Unutmayın: Bu bitki testlere  2500 yılı aşkın uğramıştır.

Ashwagandha ilk kullanıma başlayan kişilerde  hafif uyuşukluk şikayetleri vardır.Ama geçicidir.

Ashwagandha , büyük dozaj alımında karın, mide bulantısı, kusma ve ishal e neden olabilir.

Ashwagandha , ham toz sindirimi özellikle zayıf sindirime sahip olan kişilerde karın ve gaz bazı ağırlık neden olabilir.

Ashwagandha Kimler Kullanamaz

Ashwagandha genellikle güvenli kabul edilir.Çok büyük dozlarda alındığında,  düşük olmasına neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınların ashwagandha kullanımı problem değildir,ama doz unutulduğunda sıkıntı olmaması için kullanmaması en iyi çözümdür.

Ashwagandha   Anti-anksiyete , Anti Depresan  ilaçları kulanan kişilerde kullanılmaması gerekir.Ashwagandha da barbitüratlar (merkezi sinir sistemi bastırır ilaçların bir sınıfı) ile kullanılmamalıdır.

Hasta ,İlaç kullanan tüm bireylerde doktor izinsiz kullanılmamalıdır

.

 

Ashwagandha Hakkında Bilgi Kaynakları

 • Anwer T, Sharma M, Pillai KK, Iqbal M. “non-insüline bağımlı olmayan diabetes mellitusun, sıçanlarda insülin hassasiyeti üzerinde Withania SOMNIFERA etkisi.” Klinik ve Temel Farmakoloji ve Toksikoloji 2008 102 (6) :498-503.
 • Bhattacharya SK, Bhattacharya A, Sairam K, Ghosal S. “Withania SOMNIFERA glycowithanolides arasında Anksiyolitik-antidepresan etkinliği: Deneysel çalışma.” Phytomedicine 2000 7 (6) :463-9.
 • Jayaprakasam B, Zhang Y, Seeram NP, Nair MG. “Withania SOMNIFERA yapraklarından withanolides insan tümör hücre çizgileri büyümesi inhibisyonu.” Yaşam Bilimleri 2003 21, 74 (1) :125-32.
 • Sumantran VN, Chandwaskar R, Joshi AK, Boddul S, Patwardhan B, Chopra A, UV Wagh. “In vitro insan osteoartritik kıkırdak üzerine Withania SOMNIFERA kök ve glukozamin sülfat kondro ve antiinflamatuvar etkileri arasındaki ilişki.” Fitoterapi Araştırma 2008 22 (10) :1342-8.
 • Widodo N, Kaur K Shrestha, BG, Takagi Y, Ishii T, Wadhwa R, Kaul SC. “Ashwagandha yaprağı ekstraktı ile kanser hücrelerinin öldürülmesi Seçici: bir tümör inhibitör faktör ve etkisi ilk moleküler anlayışlar belirlenmesi.” Klinik Kanser Araştırması 2007 1; 13 (7) :2298-306.
 • Tropicos.org” . Missouri Botanik Bahçesi .
 • “Withania SOMNIFERA (L.) Dunal” . Germplazm Kaynakları Bilgi Ağı – (GRIN) [Online Veritabanı] . Beltsville, Maryland: USDA, ARS, Ulusal Genetik Kaynakları Programı. Ulusal Germplazm Kaynakları Laboratuvarı .
 • Akhil Gupta, Anuj Mittal, KK Jha, Ashok Kumar (2011). “Doğanın sayman: kolon kanseri üzerinde etkili bitkiler” . Stres Fizyolojisi ve Biyokimya Dergisi 7 (4): 217-231 .
 •  Mirjalili, MH; Moyano, E.; Bonfill, M.; Cusido, RM; Palazón, J. (2009). . “Withania SOMNIFERA, Roman Tıp Antik Bitki steroidal laktonlar” Moleküller 14 (7): 2373-2393. DOI : 10.3390/molecules14072373 .
 •  Koduru, S., Kaya, R. Srinivasan, S.; Evers, MB; Damodaran, C. (2010). “Withaferin-A Notch-1 inhibisyonu: Kolon kanserine karşı bir tedavi hedefi” . Molecular Cancer Therapeutics 9 (1):. 202-210 DOI : 10.1158/1535-7163.MCT-09-0771 . PMC 3.041.017 .
 • Thaiparambil, JT; Bender, L.; Ganesh, T.; Kline, E.; Patel, P.; Liu, Y.; Tighiouart, M.; Vertino, PM ve ark (2011). “Withaferin bir vimentin sökülmesi ve serin 56 fosforilasyon uyararak alt sitotoksik dozlarda meme kanseri invazyon ve metastaz engeller”. Kanser Dergisi 129 (11):. 2744-2755 DOI : 10.1002/ijc.25938 .
 • Mulabagal, V.; Subbaraju, GV; Rao, CV; Sivaramakrishna, C.; Dewitt, DL; Holmes, D.; Sung, B.; Aggarwal, BB ve ark (2009). “Aswagandha köklerden Withanolide sülfoksit nükleer faktör-kappa-B, siklooksijenaz ve tümör hücre çoğalmasını inhibe eder”. Fitoterapi Araştırma 23 (7): 987-992. DOI : 10.1002/ptr.2736 . Sayfalar 19.152.372 . düzenle
 •  Stearn, WT (1992) Botanik Latince: Tarih, dilbilgisi, sözdizimi, terminoloji ve kelime, Dördüncü baskı . David ve Charles.
 • Pati, PK; Sharma, M.; Salar, RK; Sharma, A.; Gupta, AP; Singh, B. (2009). “Withania SOMNIFERA ve ikincil metabolitleri üzerindeki etkisini yaprak lekesi hastalığı üzerinde çalışmalar”. Mikrobiyoloji Indian Journal 48 (4):. 432 DOI : 10.1007/s12088-008-0053-y
 •  Sharma A, Pati PK (2011). “Withania SOMNIFERA (L.) Dunal ilk raporu, Pencap Plains olarak Cowbug (Oxyrachis tarandus, Fab.) Yeni Bir ​​Host olarak, Kuzey Hindistan” (pdf). Dünya Uygulamalı Bilimler Journal 14 (9): 1344-1346. ISSN 1818-4952
 •  Scartezzini, P.; Speroni, E. (2000). “Antioksidan aktivite ile Hint geleneksel tıp bazı bitkilerde gözden geçirin”. Etnofarmakoloji Dergisi 71 (1-2):. 23-43 Sayfalar
 • Ven Murthy, MR; Ranjekar, PK; Ramassamy, C.; Deshpande, M. (2010). “Nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde Indian ayurvedik tıbbi bitkilerin kullanım için Scientific baz: Ashwagandha”. tıbbi kimya merkezi sinir sistemi ajanlar 10 . (3): 238-246 PMID 20528765 .
 • Ahmed, MK, Mehdi, AA; Shukla, KK, İslam, N.; Rajender, S.; Madhukar, D.; Shankhwar, SN; Ahmed, S. (2010). “Withania SOMNIFERA infertil erkeklerde seminal plazma üreme hormon düzeyleri ve oksidatif stres düzenleyerek sperm kalitesini artırır.” Fertility and Sterility 94 (3):. 989-996 DOI : 10.1016/j.fertnstert.2009.04.046 . Sayfalar 19.501.822 . düzenle
 • Cooley, K.; Szczurko, O.; Perri, D.; Mills, EJ; Bernhardt, B.; Zhou, S.; Seely, D. (2009). Gagnier, Joel. . ed “Anksiyete Naturopatik Bakımı: Randomize Kontrollü Bir Çalışma ISRCTN78958974” . PLoS ONE 4 (8): e6628. doi : 10.1371/journal.pone.0006628 . PMC 2.729.375 .
 •  “Ashwagandha” . şifalı bitkiler hakkında . New York Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi .
 • Chopra, A.; Lavin, P.; Patwardhan, B.; Chitre, D. (2004). “Dizler Osteoartrit RA-11 32-Hafta Randomize, Plasebo-Kontrollü Klinik Değerlendirme, Ayurvedik İlaç,”. JCR: Klinik Romatoloji Dergisi 10 (5):. 236-245 DOI : 10.1097/01.rhu .0000138087.47382.6 d . Sayfalar 17.043.520 .
 • Van Der Hooft, CS; Hoekstra, A.; Kış, A. De Smet, PA; Stricker, BH (2005). “Ashwagandha kullanımını takiben Tirotoksikoz”. Nederlands tijdschrift voor geneeskunde 149 (47):. 2637-2638 PMID 16355578 .
 • Memorial Sloan-Kettering Kanser Ensitüsü

Etiketler:

Ashwagandha Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Milliyet-Haber diyor ki:

  03.11.2011
  Çok özel bir bitki : Ashwagandha

  Hintçe ismiyle dünyada meşhur olmuş, ülkemizde de yetiştiği halde halkımız tarafından nerdeyse hiç tanınmayan bir bitkidir.Son yıllarda çeşitli ürünler şeklinde satılmaya başlandı.

  Patlıcangiller familyasındandır. Kökleri tıbbi amaçla kullanılır.

  Bu bitkiden çok bileşikler tanımlanmıştır fakat aktivitesi çoğu vitanolidler ve diğer steroid laktonlar ile sık ile ilişkilidir.

  Hintçe de manası “at kokusu” dur. At kokusundan ziyade atın gücü ve sağlığına vurgu yapmak için kullaılır. Hindistan Ginsengi diye de bilinir. Hindistan ginsengi diye anılmasının sebebi etkilerinde ve kullanım sahalarında benzerlikler olmasıdır. Bununla birlikte özellikle ciddi hastalık hallerinde farklı bir etki ile karşılaşmamak için kullanım kararından önce durumunuza uygun olup olmadığı araştırılması oldukça önemli olabilir. Diğer isimlerinden biri de “kış kirazı” dır.

  Terkip : Ana terkibi steroidal laktonlar , çeşitli vitanolidler(a-y) , glikovitanolidler (sitoindosideler), vitasomniferoller (a-c), vitastramonolidler ve vitaferin A. Ekstraktı ashawagandhine ( ashwagandhine) , ashawagandhinin (ashwagandhinine ) , anahygrin ( anahygrine), vitasomnin ( withasomnine), vitaninin( withaninine) ve diğer fitositeroller ve alkolodiler de içerir. (türkçe yazılışlarını bulamadığımdan parantez içinde ingilizce orjinalleriyle verdim )

  Ashawaganda bir adaptojendir. Adaptojenler strese karşı vücudun gücünü çoğaltan ve düzenleyen nonspesifik maddelerdir. Hastalıklara karşı vücüdun direncini attırarak genel performansı arttırır. Namlı bir adaptojen olarak aşağıda sayacağımız yararları gösterir :

  *Gücü arttırır

  *Yorgunluğu azaltır

  *Seksüel enerjiyi arttırır ve vücudu gençleştirir.

  *Kronik hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.

  *Hastalıklı çocukları güçlendirir.

  *Rehavet vermeden yatıştırır ve sakinleştirir

  *Beyni durulatır ve hafızayı güçlendirir.

  *Yaşlanmayı yavaşlatır.

  Ashawaganda Hindistanın en çok kullanılan ilaçlarından biridir. Dahilen şu hastalıklarda kullanılır: Anemi, Artritler, Astım, bronşit, kanser, soğuk algınlıkları, öksürük, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, ishal, hemoroid, yüksek tansiyon, hipoglisemi, retansiyon, cüzzam, romatizma, cinsel bulaşıcı hastalıklar, mide ülseri, tuberküloz, tümörler, hiperkolesterolemi, sistemik lupus eritematozus, erektil disfonksiyon. Haricen ise lapa olarak antibakteriyel ve antifungal olarak deri yaralanmaları ve sedef, saçkıran, uyuz hastalıklarınında dahil olduğu deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

  YAN ETKİ : Bilinen bir yan etki bildirilmemiştir. Hamile bayanların kullanımı tavsiye edilmiyor. Bununla beraber ashwaganda’nın merkezi sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı/müsekkin etkisi vardır. Diğer merkezi sinir sistemi üzerinde etkili müsekkinlerle (mesela barbitüratlar ve alkol gibi) aynı zamanda alınması etkisini arttırır. Ağır ekipman idare edenler ve dikkat gerektiren iş yapan insanlar bitkinin bu özelliğini hatırlarında tutmalıdırlar.

  Genel sağlığı iyi olan erkeklerde bitkisel tedavi faydalı olabilir. Düşük sperm sayısında ya da düşük sperm motilitesinde (motilite : hareket edebilme yeteneği) Panax Ginseng ve ashwaganda (withania somnifera) ve zencefil (Zingiber Officinale) ile bazen başarılı tedavi olunabilmektedir. Geleneksel olarak erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ta da her ikisi de kullanılabilmektedir.

  Anksiyete için Kanada da bir grup ilim adamının yaptığı bir araştırmaya göre; 6 haftadan uzun süre şiddetli anksiyete yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmada denekler iki gruba bölünerek bir gruba gizlice plasebo ile beraber standart psikoterapik müdahale diğerine ise ashwaganda ve naturapatik tedavi uygulanıyor. Katılımcıların % 93 sekiz hafta ve üzeri deneyde devamlılık gösteriyor. Nihai BAI (Beck Anxiety Inventory) neticelerine göre doğal tedavi uygulan grupda azalma % 56.5, diğer grupta ise %30.5. Ayrıca rapor sonucuna göre gruplar arasında belirgin farklar var ve belirgin olarak zihin sağlığı, konsentrasyon, sosyal fonksiyonlar, dayanma gücü, sosyal fonksiyonlar ve genel olarak hayat kalitesinin artmasında doğal tedavi gören grup daha büyük klinik fayda gördü. PubMed sitesindeki raporun özeti için bakınız( http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729375/?tool=pmcentrez&report=abstract )

  Yararlandığım kaynaklar:

  1)Stockley’s Herbal Medicines Interactions

  2)Gale Encyclopedia of Alternative medicine vol.1

  3)Complete Family Health Guide : New medicin / 2005

 2. Selimiye-Ağaçlar.net diyor ki:

  26-06-2011
  Hint ginsengi- ashwagandha
  Merhaba Arkadaşlar;
  Yaklaşık altı ay önce annemin bacak ağrıları için nette bitkisel tedavi yöntemlerini araştırırken hint ginsengi diye bir bitkiyi gördüm ve şubat ayında tohumlar net sitesinden tohumlarını temin edip hemen diktim. Şu an büyümüş çiçeklenip meyveye durmuş vaziyette. Daha doğrusu o halini gördükten sonra bir sabah baktım manas böceği kökünü yemiş ve bitkim solmuştu, neyseki sonradan ektiğim ve büyümeye devam eden bitkilerim var.
  Araştırmalarım sonucu değişik bilgilere rastladım onları sizlerle paylaşmak istiyorum ve bu konu hakkında sizlerinde görüşlerinizi bilgilerinizi bekliyorum.
  Değişik sitelerden derlediğim yazıları tam olarak ne şekil ekliyeceğimi tam bilmediğimden umarım doğru yapıyorumdur.
  ——————————————————-
  04-07-2011 iletisi
  HİNT GİNSENGİ-Ashwagandha
  (Withania somnifera)
  Patlıcangiller familyasındandır.
  30-200 cm boylarında tüylü eliptik yapraklı,çok yıllık,bir kültür bitkisidir.Yeşilimsi sarı küçük çiçeklerini portakal rengi küçük meyveler izler.
  Hindistan , Afrika ve Avustralya’da bulunur.Eski Hint hekimliği Ayurveda da hayati fonksiyonları dengelemek amacıyla kullanılmıştır.Stres giderici,bağışıklık sistemini dengeleyici,iltihap iyileştirici,yaşlanmayı geciktirici,zihinsel yetenekleri geliştirici,hatta afrodizyak olarak tanınmıştır.
  Kültürü için güneşli iyi drenajlı toprak ister, bitkilerin birbirinden uzaklığı 50 cm olmalıdır.Tohumlar yarı kumlu toprağa ekilir ve 14-21 gün içinde filizlenir.Köklerin hasadı, bitkinin üst kısmı kuruyup meyveleri kızarınca ocak – mart aylarında yapılır.Kökler kolay kuruması için 7-10 cmlik parçalar halinde kesilir.Meyveler de bir sonraki rekolte için tohumlarını almak üzere dövülür.Bir hektarlık bir alandan ortalama 400-500 kg kök ile 50 kg tohum elde edilir.600 tohum bir gram kadar gelir.Bileşiminde witanin ve somniferin alkolitleri bulunur.
  Ashwagandha Halk hekimliğinde bitkinin bütünü ama en çok da kökleri kullanılır.Strese direnci arttırır,sıkıntıyla,strese,güçsüzlükle savaşa destek olur,fiziksel ve zihinsel performansı arttırır.Mesane iltihabında , romatizma vb agrılarda etkilidir.
  300-700 gram bitki kökü 250 ml soğuk suya konup kaynatılır, soğutulup süzülür ve günde üç fincan içilir.
  Ashwagandha günde 1-2 gramlık kapsül içilir.Tentür olarakta günde üç kez 2-4 ml alınır.
  Hint ginsengi fazla yan etkisi olmayan bir bitkidir.Altı ay sürekli kullananlardan ancak ishal ve kusma gibi yan etki verenler olmuştur.Hamilelerin hekimlerine danışmadan kullanmamalarında yarar olabilir.
  ——————————————————-
  24.08.2010

  Merhaba arkadaşlar, bu yazımda kaybolmadan hemen kısa kısa bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Öncelikle yukarıda Ashwagandha hint ginsengiyle ilgili bilgiler alıntıdır bunu ifade etmek istedim,ama hangi siteden olduğunu bilemiyorum çünkü ara ara yaptığım araştırmalar sonucu bulduğum bilgileri bilgisayarıma kopyalarım bu da onlardan birinin kopyası.

  Evet bir diğer gelişmede burada doğada kendiliğinden yetişen ve aynı hint ginsengine benzeyen bir bitkiyi görmem oldu.Önce kopardığım bir dalıyla benim yetiştirdiğim ginsengi karşılaştırdım aynı görünüyordu, sonrasında yeni araştırmalar yaparken Sitemiz üyelerinden Sayın Mahmut Demirbaş’ında ginseng yetiştirme çalışmaları olduğunu öğrenince onunla irtibata geçtik görüşmeler sonucunda Sayın Mahmut Bey’in ziraat mühendisi arkadaşı doğada kendiliğinden yetişen bu ginsengin içeriğindeki aktif maddelerin oranı ile ilgili araştırmayı yapıyorlar, inşallah yakın zamanda sonuçlar belli olur da ülkemiz için iyi bir gelişme olur. Tabi bu uğraşılarından dolayı Sayın Mahmut Bey’e ve arkadaşına tekrar teşekkür ederim.
  ——————————————————
  23-09-2011,Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır yazmak istiyordum ama olmadı, kısmet bu güne imiş.
  Ben fazla zaman kaybetmeden önce hemen hint ginsengle ilgili bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Yukarıda bahsettiğim doğada kendiliğinden yetişen malesef gerçek ginseng değilmiş. İçinde onu kıymetli kılacak aktif maddeler yokmuş.Yine de diğeri için belki bir umut diyor ve onun olgunlaşması için bekliyoruz.

Sayfa başına git