Antioksidanlar

Antioksidanlar
26 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 92 kez okundu.

Antioksidanlar

Antioksidanlar nedir ,19. yüzyılda metalin oksijenle etkileşime girerek bozulduğu keşfedildiğinde bunu engelleyecek maddeler aranmış ve bulunan maddelerin oluşturduğu grup ismidir. Daha sonra besinlerin bozulmasını önlemek amacıyla araştırma yapan bilim insanları da günlük tükettiğimiz besinler içinde de besinlerin bozulmasını önleyen antioksidan maddeler olduğunu keşfetmişlerdir.

Antioksidanlar ,vücudun normal metabolik faaliyetleri sırasında meydana gelen ve hücrelere saldırarak yapılarını bozan moleküller olan serbest radikaller ciddi hastalıklara neden olurlar. Antioksidanlar ise hasara uğramış hücreleri koruyan maddelerdir.

Serbest radikaller vücudun antioksidanlardan fazla ise  dengesizlik meydana gelir ve hücrelerde oksidatif hasar oluşur. Yaş ilerledikçe  beden daha fazla serbest radikale maruz kalır. Yaş Arttıkça Antioksidan üretimi azalan vücut bunu dışardan takviye etmek zorundadır.Serbest Radikallerden korunmak için antioksidanların olduğu meyve ve sebzelerin tüketilmesi gereklidir. Gerekli miktarda alınamaması halinde kanser, kalp hastalıklarını, damar tıkanıklıklığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların görülme olasılığı artar.

Antioksidanlar Serbest Radikallerin yapısını bozar.

Antioksidanlar, serbest radikallere karşı etki göstererek bunların zarar vermesini önler.

Antoksidanlar ın Yararları ve Zararları

Endüstri atıklar, güneş ışınları, u.v kozmik ışınlar, otomobil den çıkan egzos gazları, ağır metaller, virüsler, sigara , alkol, stres, fastfood un yarattığı düzensiz yetersiz beslenme den dolayı vucutta yağlanma, kimyasallar, su, hava serbest radikal leri oluşturur.Bu gibi serbest radikallerin saldırısına maruz kalan sadece istanbul da 17 milyon kişi var.Serbest radikaller havadaki oksijen i kullanır yani şehir ortamında hava yı teneffüs eden herkez dahildir.(oksijen tüpüyle gezmeyenler hariç :))Bu serbest radikal ler içlerinde serbest bir enerji vardır.Biraz kimya dilinde anlatırsak şöyle ; En dış yörüngesinde bir elektron kaybetmiştir.İşte zaralı olmasının en önemli nedeni.Eksik olan elektronunu bir dokumuzun moleküler yapısıyla tamamlarsa işte o zaman önemli ve önemsiz rahatsizlıklar başlar.Size önemlilerini söyleyelim Kanser , Yaşlanma , Kalp Krizi , Kronik Yorgunluk, Depresyon ,Migren …İşte Antioksidan içeren herşey bu zararlı moleküllerden bizi korur.
Antioksidanlar , sadece besinlerin bozulmadan saklanması açısından değil aynı zamanda yediğimiz besinlerin kanımızda oksijenle etkileşimi sırasında oluşturduğu oksidasyonu ( ya da bozulmayı) da engellediği için insan sağlığı için oldukça faydalıdırlar.
Yaşamamız için vazgeçilmez temel maddelerden biri olan oksijen bazı durumlarda bize zarar da verebiliyor. Vücutta sindirim ve yakma sırasında oluşan bu etkileşimler sonucunda kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları, erken yaşlanma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle antioksidan maddeler içeren besinler tüketmek sağlık açısından bir zorunluluktur.
En etkili antioksidan maddeler selenyum, C, E ve A vitaminleri olarak sıralanıyor. İnsan vücudunda üretilemeyen bu antioksidan maddeler ancak besinler veya destekleyici maddeler olarak alınabiliyor. Yine doğal beslenmenin önemini vurgulayarak sizlere antioksidanlar ve yüksek antioksidan içeren besinlerden örnek verelim.

Antioksidanlar Nelerdir

ANTİOKSİDAN MADDE YÜKSEK MİKTARDA ANTİOKSİDAN İÇEREN BESİNLERDEN ÖRNEKLER

 • C vitamini Maydanoz, yeşil biber, ıspanak, asma yaprağı, brokoli, turunçgiller, çilek, kızılzık, kuşburnu, kiraz,limon,
 • E vitamini Bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar, tahıl taneleri, kuru baklagiller
  E vitamini , Antioksidan etkisiyle vücudu kirli hava, sigara dumanı ve Serbest Radikallerin etkilerinden koruduğu gibi, çevresel etkenler, kimyevi maddeler ve hava kirliliğinin yol açtığı kanseri önlemede yardımcı unsur olarak ortaya çıkmıştır.
  Bilimsel Araştırmalar , Antioksidanlar ın yağdaki grub üyesi  E Vitamininin kanser öncesi hücrelerini absorbe ederek, kansere dönmeden yok ederek , bağışıklık sistemimizi harekete geçirerek ikinci bir fırsat sağlayabileceğini göstermektedir. E Vitamini ,kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.Vitamin E damar tıkanıklığındaki görevi , trombosit denilen kan hücresi parçalarının kümelenmelerine engel olmak suretiyle kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur.
  Ayrıca düşük kolesterol perhizlerinde çok doymamış yağ tüketen kişilerde ilave E Vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü yağ larda uygulanan kimyasal ürünlerin etkisiyle dondurulma işlemlerinde kansere yol açan diğer kimyevi maddelerin etkilerini güçlendirir.
  Yaşa bağlı hafıza kaybı, cilt kırışıklıkları ve gözlerde kataraktlar uzun dönemde Vitamin E ile tedavi edilmektedir.E vitamini serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu antioksidan, besleyici etki hücre zarlarını onararak hücreyi ve onun genetik yapısını hastalık veya vaktinden önce yaşlanmaya sebep olabilecek yıkım ve değişikliklerden korur.
 • Polifenolik antioksidanlar Soğan, pırasa, patates, lahana, brokoli, ıspanak, çilek, elma, vişne, kiraz, erik, siyah üzüm, turunçgiller, yeşil çay,zencefil,alıç çiçeği,
 • Karotenoidler Kayısı, havuç, domates, portakal, ıspanak, brokoli, şeftali, lahana ve benzeri yeşil ve sarı sebze ve meyveler, karaciğer, balık, süt, yumurta
 • Selenyum Tahıl ürünleri, baklagiller, et, balık
 • Bilimsel araştırma,bu mantarların  en güçlü bağışıklık destekleyici Antioksidanlar besin  olduğunu kanıtlıyor. Bağışıklık fonksiyonunu optimize kritik önemi için , günlük besin alımında   mantar kompleksi eklemeyi unutmayınız.

Antioksidanlar bakımından yüksek olan yiyecekler Oksijen Radikali Emme Kapasitesi (ORAC) yüksek olan besinler olarak adlandırılır.

Meyve ve sebzelerin antioksidan seviyeleri, içerdikleri antioksidan etkili bileşiklerin miktarına ve türüne bağlıdır. Her yiyecek aynı oranda antioksidan etki gösteremez.

Uzmanların belirtiğine göre günde yaklaşık olarak 3000-5000 ORAC değerine sahip besin yenildiğinde antioksidan bedenin kapasitesinin güçleneceği ve serbest radikal hasarından yeteri kadar korunulacağı belirtilmektedir.

Sağlıklı beslenmek ve serbest radikallerin hastalıklara neden olan olumsuz etkilerinden korunmak için ORAC değeri yüksek meyve ve sebzelere günlük beslenmede yer vermek gerekiyor.

Bazı sebze ve meyvelerin 100 gram için ORAC değeri;

 • Kara lahana (1770),
 • Brokoli (890),
 • Pancar (840),
 • Kırmızı biber (710),
 • Soğan (450),
 • Kuru erik (5770),
 • Çilek (1540),
 • Kiraz (670),
 • Portakal (750),
 • Ahududu (1220)

Organik üretilen bitkiler kaliteli ve yoğun antioksidan üretiyor. Diğer seri üretimli hormonlu, tarım ilaçları, yapay gübreler kullanılarak üretilen besinler ise doğal koşullarda yetişenlere göre daha az antioksidan etkiye sahip oluyorlar.

Antioksidan İçeren Güçlü Besinler

 • ANTOSİYANİNLER : İlk Sıradadırlar.Mürdüm eriği, böğürtlen, karadut, kiraz, yaban mersini, vişne
 • KATEŞİNLER : Siyah çay ve yeşil çay
 • LİKOPEN : Domates ve domates ürünlerinde, pembe greyfurt, karpuz, kayısı
 • BETA KAROTEN : Havuç, kavun, mango, kayısı
 • RESVERATROL : Üzüm, yaban mersini, kızılcık
 • ELAJİK ASİT : Nar, Üzüm, kiraz, çilek
 • KAPSAiSİN : Kırmızı acı biber
 • KUVERSETİN: Kırmızı soğan ve elma
 • C VİTAMİNİ : Greyfurt, portakal, biber, brokoli, kivi, kuşburnu
 • E VİTAMİNİ : Badem, ayçiçeği çekirdeği, buğday tohumu
 • SELENYUM : Patates, ayçekirdeği, yumurta,
 • POLİFENOL : Yeşil çay, ahududu, soya, çilek, erik, elma, yaban mersini
 • GLUCOSINOLATES : Brokoli, brüksel lahanası, suteresi, karnabahar
 • LUTEIN : Brokoli, ıspanak, kara lahana, kırmızı üzüm, kivi

 Antioksidanlar   ; Vücudumuz bir kale ise Antioksidanlar onun surlarıdır.Bir Kalenin kapısı ne kadar sağlam olursa olsun , Devamlı saldırı olan bir kalenin surlarıda devamlı güçlü olmalıdır.Saldırıda amaç , kaleye girmektir.Eğer kapıdan olmassa mutlaka surların yıkımına başlanacaktır.Surlar yıkıldığı an kale düşer…
Bu yenilginin sonu bazı cümlelerde tekrarlanır.Belki sizde duymuşsunuzdur…
”Zaman beni çok yıprattı evladım…”
Gönderen :Yılmaz Uzunca 

 

Etiketler:

Antioksidanlar Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Sefa Dogan diyor ki:

  Mükemmel bir paylaşım tebrik ederim

  1. gelarabul diyor ki:

   Teşekkürler

 2. Cheap Jordan diyor ki:

  Hey very interesting blog!

  1. gelarabul diyor ki:

   Thanks Jordan

Sayfa başına git